Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, akıllı ev eşyaları ve akıllı televizyonlar derken artık hemen hemen her elektronik ürün için “akıllı” sıfatını kullanmaya başladık. Aslında yeni elektronik ürünlerin içerisinde yer alan işletim sistemi sayesinde ortaya çıkan bu durum her ne kadar akıllı olarak değerlendirsek de aslında tam olarak akıllı ürünlerden söz etmemiz mümkün değil. Zira aslında sadece akıllı ürün teknolojileri ile yapabileceklerimizin sınırı artsa da cihazları kendi kendine çalışmasını ve kendi kendilerine belli kullanımlar yapması hala pek mümkün değil. Bunun için ise son dönemde yeni çalışmalar yapılmaya başlandı. Yapılan son çalışmalarla beraber yapay zeka adı verilen ve akıllı ürün teknolojilerini başka bir boyuta getiren yeni teknoloji üzerine ise birçok marka çalışmalar yapmaya başladı.

Apple Yapay Zekası Gündemde

Yapay zeka konusunda Google, Microsoft gibi dev firmaların yaptıkları çalışmalar uzun süredir tartışmalara devam edilen konular arasında yer alıyordu. Google’ın yapay zekasının dudak okumayı öğreneceğinin iddia edilmesi, Microsoft’un Cortana’yı geliştirerek yapay zekayı bilgisayarlara dahil etme isteği derken akıllı telefon ve bilgisayar serileriyle teknoloji dünyasında kalıcı bir yer edinmiş olan Apple’ın bu konuda yaptığı çalışmalarda yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı.

Apple Yapay Zeka

Yapay zeka için özel çalışma ekipleri oluşturduğu bile iddia edilen Apple’ın yaptığı tüm bu çalışmalar ise markanın açıklama yapmaması nedeniyle bir türlü ortaya çıkmamıştı. Apple’ın ne gibi bir teknoloji üzerinde çalıştığı nasıl yenilikler sunacağı gibi birçok soruda haliyle cevap bulamamıştı.

Apple Yapay Zeka Çalışmalarını Açıklamaya Hazırlanıyor

Tüm bunlarla beraber Apple’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama aslında durumu da net bir şekilde ortaya koydu. Zira Apple uzun süredir beklenen açıklamayı yaptı ve yaptığı açıklamada yapay zeka çalışmaları hakkında gelişmeleri paylaşacağını duyurdu. Yapılan duyurunun ardından Apple’ın yapay zeka sistemleri için ise ilk geliştirmelerde ortaya çıktı.

İddialara göre Apple’ın özellikle görme gücü konusunda büyük adımlar atacağı yapay zeka sisteminin iki taraflı olacağı belirtildi. İki taraflı olan yapay zeka sisteminde ise ilginç bir paradoks kullanılacağı ortaya çıktı. Zira Apple tarafından oluşturulan bir yapay zeka sürekli olarak öğrenme ve sorun çözme çabası içerisinde olurken bir diğer yapay zeka ise sürekli olarak çalışan bu yapay zekayı sürekli olarak kandırmaya çalışacak. Sürekli olarak kandırılan yapay zeka böylelikle çok daha hızlı gelişecek ve çok daha sağlam temeller üzerine kurulacak. Apple’ın bunun dışında yapay zeka sistemi için ne gibi yenilikler sunacağı da markanın yapacağı açıklamalarla ortaya çıkacak gibi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?