Apple Yapay Zeka Gelişim Sürecine Başladı

0
55
John Giannandrea

Apple’ın akıllı telefonlarda ilk sanal asistan kullanan markalardan biri olduğunu biliyoruz. Belki ilk zamanlar değil ama sonrasında gelen güncellemelerle beraber Siri sanal asistanının oldukça gelişmiş bir hal aldığını ve yapay zeka ile zenginleştirilmeye başlandığını söyleyebiliriz. Fakat daha öncede ele aldığımız gibi Siri sanal asistanının, son dönem gelişimi takiplerinin arkasında kalmaya başladı. Özellikle Google’ın yapay zeka konusunda attığı adımlar, Google Asistan’ın öne çıkmasını sağlamıştı. Geçtiğimiz hafta bu konuda Apple’ın yeni iş ilanları açtığını duyurmuştuk. Marka yeni iş ilanlarıyla Siri için yeni bir ekip kurmak istediğini göstermişti. Bu konuda ilk adım ise dev bir transferle geldi.

Google Şefi Apple’a Geçti

Bu noktada markanın çok önemli bir ismi bünyesine kattığı ortaya çıktı. Daha önce Google’ın arama ve yapay zeka sisteminde çalışan ve şef konumunda olan John Giannandrea, atılan yeni adımla beraber Apple’ın bünyesinde çalışmaya başladı. Daha önce yapay zeka konusunda yaptığı çalışmalarla anılan ve Gmail, Google Asistan gibi sistemlerin yapay zeka ilişkisini yöneten John Giannandrea, 2010 yılından beri Google ile çalışıyordu.

John Giannandrea

Apple, yeni kurduğu ekip için ise John Giannandrea ismini kadrosuna katmış durumda. Siri için çok önemli bir yola çıkıldığını gösteren transfer sonrasında John Giannandrea için belirlenen görev konusunda da açıklamalar yapıldı. Apple yaptığı açıklamada ünlü ismin yapay zeka stratejisi yönetiminin başında yer alacağını ve makine öğrenimi biriminin de yöneticisi konumuna olacağını açıkladı.

Böyle bir göreve geçiş yapılmış olması Apple için yeni bir yönetici geldiğini gösteriyor. Yani ünlü isim direk olarak Tim Cook’a rapor veren yeni bir yönetici olarak işe başlayacak. Başta Siri sanal asistanı üzerinde çalışmalar yapacağı belirtilen ünlü ismin, kameralarda yer alacak yapay zeka ve nesne tanıma gibi konularda da yeni projelerin başında olacağından söz ediliyor. Bakalım yeni transfer Apple’a ne gibi artılar katacak? Bunları yeni güncellemeler ve yeni cihazlarda göreceğiz.

İlginizi Çekebilir: Yeni iPhone Modelleri için Şok İddialar Var

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?