Apple Watch neredeyse 1 yıldır bileklerimizde. Fakat hala birçok kullanıcının bilmediği bir çok özellik var. O küçük ekranın arkasında neler var neler!

WatchOS 2 güncellemesi, bu yılın sonuna doğru gelecek. Saatimiz biraz daha akıllı olacak. Ama şimdilik akıllı saatimizin az bilinen – bilinmeyen özelliklerine bakalım.

 

1. Daha çabuk seçenekler için sert dokunun

Birçok kullanıcının bilmediği bu özellik, Steve Jobs’un lansman yaparken göze pek de batmayan bir özellikti. Sadece 3 tıkla, seçenekler kısmına ulaşılabiliyordu.

Apple, bu özelliğe ” Force Touch” deniliyor. Pek kimse bilmese de Apple Watch ekranının alt kısmına kuvvetli basarsanız Seçenekler menüsüne ulaşılabiliyor.

 

 

 

2- Sesinizi kullanın

ehrjhgd

Eğer, “Hey Siri” derseniz. Apple asistanı açılır pencerede açılıp, ne istediğini sorar.

Peki müzik parçası oynatmak veya uygulama açmak istiyorsanız ne olacak? Sadece söylemeniz yeter. Son maç sonuçlarını görmek mi istiyorsunuz? Söyleyin yeter. Siri telefonunuz üstünden internete bağlanacak ve size cevap verecek. Başlangıçta biraz zaman alabilir.

 

3-  Hoparlörden şarkılarınızı dinleyin

Apple Watch müzik koleksiyonunuzu doğrudan depolayabilir. Airplay özelliği ile herhangi bir bluetooth kulaklıktan veya hoparlörden müzik dinlemenizi de sağlayabilir. Şarkı çalarken, Force Touch özelliğini kullanın. Sonra kaynağı seçin. Bu kadar.

 

4- Handoff özelliği

Bir email veya tweet aldınız diyelim. Cevap vermek istiyorsunuz. Fakat iPhone cihazınız daha rahat. Burada Handoff özelliği devreye girebilir.  Bu özellik sayesinde ister iPhone telefonunuzdan isterseniz Mac’inizden cevap yazın.

iPhone uygulamasında, My Watch (Saatim) kısmına girin. Genel (General) sekmesinde Handoff özelliğini aktif (enable) edin.

 

5- Ekran görüntüsü alın

Saatinizin ekran görüntüsünü almak mı istiyorsunuz? İşlem iPhone’da olduğu gibi. Dijital Crown’a basarken aynı anda yan butona basın. Bu kadar. Ekran görüntüsü fotoğraf uygulamasında.

 

6- Solaklar için ayarlar

jdjdjgf

Apple solakları da düşünmüş.  Solaklar ekranlarının yerleşimini değiştirebilir. Hatta digital crown’u bile daha rahat kullanım için değiştirebilirsiniz.

Saatim (My Watch) altında  Genel (General) altında “Watch Orientation” seçeneğinden sol veya sağ olarak ayarlayabilirsiniz.

 

 

 

7. Uyku zamanı

Genel bilinen yöntem, kolunuzu aşağıda tutmak. O zaman Apple Watch uykuya geçiyor. Başka bir yöntem ise avucunuzla ekranı kapatmak.

 

8- Ekran bilgilerini ayarlamak

mgdhmgdh

Apple Watch ekranınızdan birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Örneğin, aktivite, hava durumu, pil ömrü, kalp atışı, SoundHound.. Bunların arasından favori uygulamalarınızı eklemek veya silmek mümkün.

Glances sayfasından iPhone telefonunuzdan Apple Watch bölümünden 20 glance’ye kadar ekleme veya çıkarma yapabiliyorsunuz.

 

9- iPhone’ mu bul

iPhone ‘unuzu koyduğunuz yeri unuttunuz veya kaybettiniz. Bir arkadaş aramanıza gerek yok. Saatinizi kullanarak, telefonunuza çağrı atabilirsiniz.

Settings–Galnces ve iPhone ikonuna basın. Kayıp iPhone’unuz çalacaktır.

 

 

 

10- Uygulamalar arası geçiş yapma

Apple Watch’da multi tasking yok. Bu yüzden uygulamalar arası geçiş yapmak birçok kiş için zor. Daha kolay bir yolu ise Digital Crown’a çift tıklamak. Son kullandığınız uygulamaya geçiş yapacaktır. Tekrar çift tıklarsanız diğer uygulamaya geçiş yapar.

  

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?