Apple “Watch’ımı Bul” ve Apple TV için “TVKit” Gibi Geliştirici Araçları Üzerinde Çalışıyor (Güncellendi)

0
710

Apple’ın önümüzdeki ay düzenleyeceği WWDC 2015 öncesi 9to5Mac’te bir rapor yayımlandı. Rapora göre Apple, Apple Watch için gelecekte yazılım ve donanım güncellemelerine zemin hazırlamak adına kendi ve geliştiriciler için yaptığı çalışmaları ortaya çıkmış oldu.

Apple’ın üzerinde çalıştığı özelliklerin bazıları zamanlama belirsizliğini koruyor ancak raporda Apple’ın iPhone’larda kullanıma sunduğu iPhone’umu bul özelliğine benzer bir “Apple Watch’ımı bul” özelliği üzerinde çalışmalar yaptığı iddia ediliyor. Bu yeni uygulama ile Apple Watch’ınız çalındığında veya kaybolduğunda konumunu bulmanın yanı sıra kilitleme ve uzaktan silmeye yarayacak bir dizi yapılandırmalar uygulanacak.

Bir kaynağa göre Apple Watch iPhone konumunu kullanacak ve iPhone yanlışlıkla geride kalırsa kullanıcıya bilekten bildirimlerde bulunarak hatırlatacak. Bu şekilde hem iPhone için hem de Apple Watch için karşılıklı güvenlik önlemleri alınmış olacak.

Apple’ın bu çalışmaları özellikle gelecek nesil Apple Watch’ın ayaklarının daha da yere sağlam basacağının habercisi olarak yorumlanıyor ve özellikle gelecek nesil Apple Watch’ın belirtilen pek çok özelliği daha rahat desteklemesi adına geliştirilmiş donanıma sahip olacağı belirtiliyor.

Apple Watch için Apple’ın yaptığı bir diğer çalışma ise üçüncü taraf yüz komplikasyonları. Örneğin Twitter’da okunmamış bir bildiriminiz varsa bunu bir bakışta görebilmeniz için ek yazılım çalışması yapılıyor. Normalde bu Apple Watch’ın beklenen özellikleri arasındaydı ancak gelecek nesil Apple Watch üzerinde kullanıma sunulması bekleniyor. Mevcut tanıtılan Apple Watch daha çok sağlık ve fitness işlevsellikleri üzerine odaklanmış durumda.

Apple TV cephesinde ise kaynaklar Apple’ın geliştiriciler için “TVKit” üzerinde çalışmalar yaptığını belirtiyor. Bu şekilde üçüncü taraf geliştiricilerin Apple Watch üzerinde Apple TV için uygulamalar geliştirmesinin ve farklı komplikasyonların önünün açılması bekleniyor. Apple Watch için de TVKit’in pek çok faydası görülecek. Elbette ki Apple’ın yeni Apple TV ile birlikte donanımsal ve yazılımsal farkındalıklar yaratması gerekiyor. Özellikle planladığı TVKit’in uygulanabilir olması için.

İLGİLİ HABER:  iPad Pro'nun Akıllı Klavyesi

Apple WWDC 2015‘te yeni Apple TV’yi, Apple TV için ve Apple Watch için ek uygulama/yazılımsal geliştirmelerin yanı sıra, iOS 9, OS C 10.11’in tanıtacağı bekleniyor. Özellikle WWDC 2015 öncesi Apple’ın bu hafta yeni 15 inç Retina MacBook Pro’yu ve 27 inç iMac modelini satışa sunması bekleniyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?