Akıllı saat pazarı çok hızlı gelişim göstermedi. Her ne kadar teknolojinin ilk çıktığı yıllarda hızlı bir çıkış gözükmüş olsa da bir süre sonra akıllı saatler sıradanlaşmaya başladı. Haliyle yükseliş yakalanmasına rağmen genel olarak akıllı saat pazarında akıllı telefon dünyasında olduğu kadar hızlı bir yükseliş görülmedi.

Üstelik dönem dönem düşüşlerin yaşandığını bile gördük. Bunlara rağmen belli başlı markaların sunduğu akıllı saat modellerine de ayrı bir ilgi olduğunu söylemek gerekiyor. Özellikle söz konusu Apple olunca akıllı saat dünyasında da bir başarıdan söz etmek mümkün oluyor. Strategy Analytics tarafından açıklanan verilerde bu durumu net bir şekilde ortaya koymuş oldu.

2017 Zirvesinde Apple Watch Var

Kısa süre önce açıklanan yeni raporlarla beraber genel olarak akıllı saat pazarında nasıl bir durumun olduğu ortaya çıktı. 2017 yılı ilk çeyrek için açıklanan rakamlar akıllı saat satışlarında Apple’ın liderliği eline aldığını gösteriyor.

Apple watch

Yenilenmiş olan Apple Watch 2 satışlarının etkisiyle beraber bu alanda kendisine daha fazla yer bulmaya başlayan markanın satış miktarını 3.5 milyon seviyesine taşıyarak pazarın %15’inden fazlasını elinde bulundurduğu ortaya çıktı. Pazarın büyük bir kısmında söz sahibi olan markanın genel Apple Watch satışlarında elde edilen artış ise diğer markaları da zora sokmuş oldu.

Xiaomi Gerilemeye Başladı

Geçen sene bu çeyrekte 3.8 milyon saat satışı ile Apple’ın bir adım önünde yer alan Çinli teknoloji devi Xiaomi yeni raporda ciddi şekilde yara alan markalardan biri olarak gözlendi. Aynı çeyrek için liderliği Apple’a bırakan markanın toplamda 3.4 milyon satış yaptığının açıklanması geçen seneye göre 0.4 milyonluk bir satış azalması durumunun yaşandığını gösteriyor.

Şu an için bu verilerle beraber ikinci sıraya düşen teknoloji devinin akıllı saat alanında gerilediği de aşikar. Bunun dışında 3.sırayı ise 2.9 milyon satışla son dönemin akıllı saat alanında en çok konuşulan firması Fitbit almış durumda. Apple Watch yükselişinin ne kadar etkili olduğunu gösteren listede daha birçok markanın da saat satış verilerini bulmak mümkün.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?