Akıllı telefon satışlarında zor günler geçiren Apple, kısa süre önce yapılan açıklamalar sonrasında iPhone satışlarında ciddi bir kayıp yaşamıştı. Sadece iPhone satışlarında düşüş yaşamayan marka, bunun yanında Huawei’nin en büyük 2.telefon üreticisi olmasına da engel olamadı.

Apple’ın yeni akıllı telefon modelleri için beklentiler yüksek olsa da iPhone serisinin satışları konusunda şu an yeteri kadar başarılı bir profil çizilmediğini ekleyebiliriz. Fakat bu durum Apple Watch satışlarında tam tesi olarak ilerlemekte. Öyle ki açıklanan son verilere göre Apple bir kez daha liderliği eline aldı.

Apple Watch Satışlarında Yükselme Devam Ediyor

Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmaya göre Apple, yeni akıllı saatlerin satışında da üst seviye bir başarı gösterdi. Apple Watch 4 ile yenilenen tasarım ve teknik özellikler beğeni toplamış gibi gözüküyor. Öyle ki saatlerin satışında ciddi bir yükseliş söz konusu. Yeni modellerle beraber bu yıl Apple’ın ilk çeyrekte elde ettiği pazar payının ise %35,8 olduğu açıklandı.

Sadece ilk çeyrek için elde edilen bu satış rakamlarının oldukça iddialı rakamlar olduğunu söyleyebiliriz. %35,8’lik pazar payı, geçen sene aynı döneme göre %0.3’lük bir artış olduğunu da gösteriyor. Özellikle akıllı telefonların düşüş yaşadığı şu dönemde akıllı saatler ile yakalanan ivmenin Apple’a bir hayli artısı olacağı kesin.

Apple Watch 4 Düşme Algılama

Bu rakamlarla beraber Apple’ın şu an için lider konumda olduğunu da söylemek yanlış olmayacaktır. Geçen seneki payını arttırarak Apple Watch ile yine liderliği eline alan markanın en yakın takipçisi ise Samsung.

Araştırmaya göre Samsung’un Pazar payı ise sadece %11.1. Arada çok önemli bir fark söz konusu. Bu farkın kısa bir süre içerisinde kapanması ise çok mümkün değil gibi gözüküyor. Böyle değerlendirdiğimiz zaman, Apple’ın bir süre daha liste başında yer alacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Listeye devam ettiğimiz zaman 3.sırada yer alan firmanın Imoo olduğunu ve pazardaki payının da %9.2 olduğunu görüyoruz. Bu firmayı %5.5 ile Fitbit ve hemen arkasından da Amazfit %3.7 bir payla takip ediyor. Telefon yarışında Apple’ın önüne geçmeyi başaran Huawei ise %2.8’lik bir pazar payına ulamış ve bu Pazar payıyla beraber 6.sıradaki yerini almış durumda.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?