Apple Watch

Çok kısa bir süre sonra Apple’ın yeni akıllı saat modelleri ülkemizde de satışa çıkacak. Apple’ın yaptığı resmi açıklamaya göre saatleri 19 Ekim tarihinde almak mümkün olacak. Tabii ki birçok kullanıcı da yeni akıllı saatlere geçecek. Hal böyle olunca, akıllarda soru işareti oluşturan bir konudan söz edeceğiz. Apple Watch akıllı saatleri yedekleniyor mu? Yeni bir Apple Watch akıllı saatine geçtiğiniz zaman ayarlarınızı direk olarak kullanabiliyor musunuz? Yedekleme varsa bu işlemi nasıl yapabiliriz? Tüm bu sorulara cevap aramaya çalışalım.

Apple Watch Yedeklemesi Nasıl İşliyor?

Apple Watch akıllı saatlerinde yedekleme sistemi biraz daha farklı işlemekte. Biliyorsunuz ki Apple Watch akıllı saati iPhone ile uyum içerisinde çalışan bir akıllı saat. Her ne kadar bağımsız olarak da kullanılabiliyor olsa bile, saatin olmazsa olmazlarından birisi iPhone akıllı telefonları. Sadece donanımsal açıdan ya da özellikler açısından değil, yazılım ve yedekleme gibi konularda da iPhone ihtiyacı karşımıza çıkıyor. Yedekleme konusuna geri dönecek olursak, tam olarak olmasa da bir yedekleme söz konusu.

Saatinizi iPhone akıllı telefonuna Bluetooth ya da WİFİ üzerinden bağlandığınız zaman, son verileriniz iPhone akıllı telefonlarında tutuluyor. Aslında daha çok Apple Watch, iPhone veritabanına senkronize oluyor demek daha doğru olacaktır. Yani yedekleme olarak bahsettiğimiz şey aslında bir senkronizasyon. Bu veritabanı yapısında da dilimli sistem karşımıza çıkıyor.

Apple Watch 4

Apple Watch için belli başlı bilgiler birer dilime ayrılıyor ve saklanıyor. Saati her eşleştirdiğinizde bu şekilde bir yedekleme işlemi yapılmış oluyor. iPhone akıllı telefonlarınızı iCloud ya da iTunes üzerinde yedeklediğiniz zaman, Apple Watch için oluşturulmuş olan bu dosyalar da iCloud ve iTunes üzerinden yedekleniyor.

Bunun için sizin manuel olarak yapmanız gereken bir işlem söz konusu değil. Direk olarak eşleştirme sonrasında yedekleme sistemi kullanılabiliyor. Sistem otomatik olarak işlemiş oluyor. Peki hangi bilgiler senkronize edilmiyor ya da yedeklenmiyor?

Sorunun cevabı basit. Güvenlik amaçlı olarak bazı bilgilerde yedekleme yapılmıyor. Bunlar;

  • Apple Watch şifresi
  • Apple Watch içerisinde kullanılan Apple Pay bilgileri ve kredi kartı bilgileri
  • Bluetooth eşleşme ve eşleşme bilgileri.

Bu veriler senkronizasyonda bile kayıt altına alınmıyor. Bunun nedeni dediğimi gibi güvenlik önlemi oluşturabilmek.

Apple Watch 4

Yedekler Nerde Tutuluyor?

Sorunun cevabını yukarıda vermiştik. iPhone senkronizasyonu sonrasında veriler alınıyor ve telefon içerisinde sınıflandırılıyor. iOS işletim sistemi bu verileri etiketlemekte. Apple Watch olarak etiketlenen bu veriler, yeni bir Apple Watch eşleştirmesinde de direk olarak kullanılabiliyor. Zaten saatin arayüz, kullanım ayarları gibi ayarlarını bu şekilde yeni saate direk olarak aktarabiliyorsunuz.

iPhone Bağlantısı Olmasa Veri Kaydı Olur Mu?

Yine sorunun cevabı evet. iPhone senkronizasyonu olmadığı durumda, 30 güne kadar Apple Watch içerisinde bilgiler depolanabiliyor. Egzersiz verileri, sağlık verileri, kişisel ayarlar gibi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?