Apple Watch ve Siri ile yapabilecekleriniz

0
169

Siri, Apple’ın sesle çalışan dijital asistanı. Apple Watch’ın sınırlı olması gereken ekranı ve Siri. Siri, Apple Watch için hayati önem taşıyor.

Watch Siri, iPhone Siri’nin tüm kabiliyetlerine sahip olmasa da, dijital asistanınız yine de her görevin altından başarıyla kalkabiliyor. Bu konumuzda Apple Watch kullanıcıları için Siri’nin özelliklerinden bahsedeceğiz.

 

Siri  ile neler yapılamıyor?

Siri ile yapabileceklerimize geçmeden önce, yapamayacaklarımıza bakmakta fayda var.  Offline olarak yani internetsiz çalışamıyor. Apple Watch’ın yakınlarında iPhone olması da gerekiyor. Bu durumda,

  • Siri, “Ne yazık ki ağa bağlanırken sorun yaşıyorum” ya da “Biraz sonra yeniden deneyin” diyor.

Ayarlar nasıl yapılıyor?

Apple Watch Siri’si sadece birşeyleri açıp-kapatmıyor tabii. Siz bluetooth’u, Uçak modunu, şarj sıkıntınız varsa VoiveOver’ı açıp kapatabilirsiniz. (Siri düşük güç modunda çalışmayacaktır.)

Zaman, Tarih ve Alarm ayarları

“Hey Siri saat kaç” veya “Hey Siri Almanya’da saat kaç” gibi sorularla dünyanın her yerindeki saati öğrenebilirsiniz.

“Hey Siri, Alarm kur” veya “Hey Siri alarmı kapat” gibi ifadelerle alarmınızı ayarlayabilirsiniz. “Hey Siri, 10 dakika sonrasına alarm kur” gibi ifadeleri de kullanabiliyorsunuz. Bunlar gibi daha birçok cümle ile Siri’yi kullanmanız mümkün.

İletişim önemli

“Hey Siri, annemi ara.”

“Hey Siri, abime mesaj gönder” gibi ifadelerle Kişiler listenizde bulunan tanıdıklarınızla iletişim kolay kurabilirsiniz.

Siri kullanarak, Dijital Touch, emoji, kalp atışı gibi animasyonlar gönderemiyorsunuz. Ama düz metin mesajlarında çok iyi çalışıyor.

Siri ve verimlilik

“Hey Siri, gelecek pazar etkinlik ayarla” gibi bir dikte ile, Saat ve yer bildirerek toplantı, parti gibi etkinlikleri kaydedebilir ve Siri’nin size bunları hatırlatmasını sağlayabilirsiniz.

Siri resim arama özelliğini de kullanmak mümkün. Siri, Bing tabanlı resim arama motorunu kullanıyor.

“Hey Siri, Türkiye resimlerini bul” dediğinizde, Siri, Bing arama motoru üzerinden resimleri bulacaktır.

Sağlık için hareket edin

Apple Watch’ın en güçlü olduğu ve diğer saatlere en çok far attığı nokta belki de sağlık alanı. Apple Watch ile gelen birçok uygulama ile sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

“Hey Siri, bugün Hareket halkamı tamamladım mı?”

apple-watch

 

Daha az oturmak, sağlığınıza önemli bir katkıda bulunabilir. Bu yüzden Apple Watch, ayağa kalktığınızı ve hareket ettiğinizi algılar. Gün boyunca 12 farklı saat içinde en az birer dakika ayağa kalktığınızda, Duruş halkası tamamlanır.

 

apple-watch2

Antrenman özeti

Antrenmandan sonra, katettiğiniz mesafeyi, geçen süreyi ve yaktığınız kalori miktarını içeren ayrıntılı bir rapor alın.

Apple Watch Harita Özelliği

“Hey Siri, Haritadaki kahve dükkanlarını göster”

“Hey Siri, beni en yakın benzin istasyonuna götür.”

“Hey Siri beni arkeoloji müzesine götür.”

Bir yere gideceğiniz zaman, Apple Watch veya iPhone Siri size yardımcı olabilir. Navigasyon için sizin için iyi bir yardımcı.

Apple Watch’de müzik dinleme

apple-watch3

Apple Watch’unuzu kullanarak iPhone’unuzda müzik dinleyebilir veya iPhone olmadan Apple Watch’unuzda müziğin keyfini çıkarmak için bir listeyi eşzamanlayabilirsiniz. Siri’yi bu amaçla kullanmak için,

“Hey Siri, ……. şarkısını çal”  , “Hey Siri, şu şarkı listesini aç” gibi komutları kullanabilirsiniz.

Bluetooth kulaklıkla eşlediğinizde de iPhone’unuz olmadan Apple Watch’unuzda müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Müzik uygulamasını açın, yukarı kaydırın, ardından kaynak olarak seçmek için Apple Watch’unuza dokunun.

 

Işıkları aç

“Hey Siri, ışıkları aç” gibi komutlarla, eğer evinizde akıllı ev sistemleri kullanılıyorsa, WatchOS 2 ile evinizin kumandasını yapabilirsiniz. Sıcaklığı değiştirebilir, perdeleri açıp-kapatabilirsiniz.

Bu konumuzda Apple Watch’da Siri’nin kullanımına dair örnekler verdik. Tabi konu bu kadarla sınırlı değil. Konunun çok uzun olmaması adına önemli gördüklerimizi ifade ettik. Aşağıdaki videodan Apple Watch incelemesini de izleyebilirsiniz.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here