Apple Watch Üzerindeki Fiziksel Tuşlarla Neler Yapılabilir?

0
368
Apple Watch digital crown

Apple Watch akıllı saatleri dokunmatik bir panelle beraber geliyor. iPhone akıllı telefonlarınızı nasıl kullanıyorsanız, akıllı saat serisini de bu şekilde kullanabiliyorsunuz. Fakat Apple Watch akıllı saatlerinde çoğunlukla gözden kaçan ekstra iki önemli detay daha var. Bunlar fiziksel tuşlar. Her ne kadar ekran üzerinden birçok kontrolü yapabiliyor olsanız da Apple Watch üzerinde yer alan fiziksel tuşlarla da birçok ayarlama yapabiliyorsunuz.

Çoğu kullanıcı bu tuşların tam olarak ne işe yaradığını dahi bilmiyor. Merak edenler ve bu tuşları aktif bir şekilde nasıl kullanacağını öğrenmek isteyen kullanıcılar için saat üzerinde yer alan yan düğme ve Digital Crown tuşlarının işlevlerinden söz edeceğiz.

Apple Watch Yan Düğme Görevleri

İlk olarak saatin hemen yan kısmında yer alan ve yan düğme olarak andığımız bir nevi güç düğmesinden söz edeceğiz. Bakalım bu tuş ile neler yapabiliyoruz.

Açma Kapama

Basit kısımdan başlayacağız. Başta dediğimiz gibi bu tuş, güç tuşu olarak da biliniyor. Bu tuşu uzun süre basmanız durumunda kapatma menüsü karşınıza geliyor. Buradan sağlık uygulamalarına erişmeniz, SOS bölümüne erişmeniz ve kapatma işlemini gerçekleştirmeniz mümkün.

Güç Modundan Çıkma

Saatinizin şarjı azaldığında Apple Watch güç moduna geçiyor. İsteseniz bu modu manuel olarak da ayarlamanız mümkün. Bu özellik açıldığı zaman ekranda sadece zaman bilgisi almak mümkün oluyor.

Güç modundan çıkmak için yan düğmeye bir süre basılı tutmanız gerekiyor. Bir 5-6 saniye kadar yan düğmeye basıp ardından bir kez digital crown tuşuna basmanız durumunda moddan çıkış yapabiliyorsunuz.

Dock Menüsüne Ulaşmak

Saatinizin Dock menüsüne ulaşmak için de yine yan düğmeyi kullanabilirsiniz. Bir kez yan düğmeye basmanız dock menüsüne geçiş yapmanızı sağlayacaktır.

Apple Pay Sistemini Kullanma

Her ne kadar ülkemizde çok geçerli olmasa da yan düğme ile Apple Pay özelliğini de kullanabiliyorsunuz. Yan düğmeye iki kez ardı ardına basmanız, Apple Pay ödeme sistemini açmanızı sağlıyor.

Digital Crown Tuşu Kullanımı

Şimdi gelelim Digital Crown tuşunun işlevlerinin neler olduğuna. Yeni akıllı saatlerle işlevlerin daha da arttığını ekleyerek başlayalım.

İLGİLİ HABER:  WatchOS 5.1 Sorunu ve Çözüm Yolu

Yavaş Yavaş Uyandırma

Saatinizin ekranını kademe kademe uyandırmak isterseniz, bu durumda Digital Crown tuşunu kullanabilirsiniz. Tuşu döndürerek ekranın ne kadar açılacağını belirleyin.

Zaman Yolculuğu

Kullandığınız kadrana göre zaman yolculuğu olarak gösterebileceğimiz geçişler yapabiliyorsunuz.

Astronomi Geçişi

Saatinizde Astronomi kadranını kullanıyorsanız Digital Crown tuşunu kullanarak, gün boyu hareketlerini izleyebilirsiniz.

Kaleydoskop

WatchOS 4 ve üzeri sürümlerde değişken arayüzlerde, hareket için Digital Crown tuşunu kullanmak mümkün.

Siri Geçişleri

Siri arayüzü kullanıldığında, menüler arasındaki geçiş için tuş kullanılabiliyor.

Menüler Arasında Geçiş Yapma

Menüler arasında geçiş yapmak için ekranı kaydırma kullanabileceğiniz gibi Digital Crown tuşunu da kullanabilirsiniz.

Fotoğraflarda Yakınlaştırma ve Uzaklaştırma

Saatiniz üzerinde görüntülediğiniz fotoğraflarda yakınlaştırma ve uzaklaştırma özellikleri kullanmak için de Digital Crown tuşunda yararlanabilirsiniz.

Su Kilidi Yapmak

Antrenmanlar sırasında su kilidi özelliği açmak için de Digital Crown kullanılıyor.

Ana Ekrana Dönmek

Hangi menüde olursanız olun, Digital Crown tuşuna bir kere basmanız durumunda ana ekrana geri dönüş yapılıyor.

Uygulamalar Arasında Geçiş Yapmak için Kullanma

Digital Crown uygulamalar arasında geçiş yapmak için de kullanılıyor. Tuşa ardı ardına iki kez basarak, uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Siri Kullanımı

Siri için bir süre Digital Crown tuşuna basılı tutmanız yeterli oluyor. Tuşa bir süre basılır tutarak sanal asistanı açabiliyorsunuz.

Apple Watch 4 digital crown

Yeni akıllı saat modeliyle beraber bu tuşa bir de EKG özelliği eklendiğini belirtelim.

 Tuş Kombinasyonları

İki tuşu farklı farklı ele aldık. Şimdi de her iki tuş için kombinasyonların nasıl kullanıldığına bakalım.

Ekran Görüntüsü Alma

Ekran görüntüsü almak için Digital Crown tuşuna basmanız ve ardından yan düğmeye basmanız yeterli.

Antrenman Duraklatma

Hem yan tuşa hem de Digital Crown tuşuna aynı anda basarsanız, antrenmanları durdurabilirsiniz.

Zorla Çıkış Yapma

Saatiniz yaptığınız bazı işlemler sırasında donabilir. Bir uygulamada yanıt yok sorunu alırsanız, fiziksel tuşları kullanarak zorla ayrılma özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle yan düğmeye basılı tutmanız gerekiyor. Kapatma menüsü geldiği zaman, bu kez ana ekrana dönene kadar Digital Crown tuşuna basılı tutun.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?