Apple Watch Tüm Acil Durum Ayarları Nasıl Yapılır?

0
112
Apple Watch SOS

Teknoloji hayatımızın hemen her alanında etkili olmaya başladı. Bu durum bir yandan teknolojinin getirdiği olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamıza neden olsa da bir yandan da hayatımızı bir hayli kolaylaştırmakta. Artık sadece sesli komutlar vererek saatlerce sürebilecek işleri dakikalar içerisinde halletmemiz bir yana dursun hayati konularda bile teknolojiden yararlanabiliyoruz. Bunun en büyük örneklerinden birisi de Apple Watch saatlerinde kullanılan Apple Watch SOS yani acil durum sistemi.

Doğrudan akıllı saatlere entegre edilen sistem sayesinde acil bir durumda sadece saati kullanarak anında yardım çağırabiliyor ya da durumunuzu yetkililere bildirebiliyorsunuz. Bu yönüyle şimdiye kadar birçok kez hayat kurtaran akıllı saatlerin yardım sistemini kullanırken ise dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Hem acil bir durumda doğru bir şekilde destek almak için hem de sistemi daha da özelleştirebilmek için tüm bu ayarlar neler? Daha detaylı ele alalım.

Apple Watch SOS Sistemini Kullanmak

Acil durum ayarlarına ve özelleştirilebilir sistemlere geçmeden önce Apple Watch SOS sisteminin nasıl çalıştırılacağından bahsedelim. Bu işlem için yapmanız gereken adımlarda iPhone telefonunuzu kullanmanız gerekecek. Hemen adımlara geçiyoruz.

  • Öncelikle iPhone akıllı telefonunuzda bulunan Apple Watch uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor. Ardından ise Genel ayarlar sekmesine giriyoruz.
  • Karşınıza gelen açılır menü “Apple Watch” ayarlarının bulunduğu menü. Buradan “Acil SOS” seçimini yapmak gerekli. Apple Watch SOS özelliği için tüm ayarları bu ekran üzerinden yapıyorsunuz.

Ayarların yapılacağı menü kısmında karşınıza birkaç farklı yönerge gelecek. Burada ilk seçenek “Otomatik Arama İçin Basılı Tut” seçeneği. Öncelikle bu özellik ve kullanım durumlarıyla ilgili bilgi verelim.

apple watch sos

 

Otomatik Arama İçin Basılı Tut Özelliği

Apple Watch SOS sistemi için bu özelliği aktif ederseniz saatin yanında yer alan fiziksel  tuşa üç saniye kadar basılı tuttuğunuzda otomatik olarak acil durum numaraları aranıyor. Bunun için ekranda 3 saniye gibi bir süre olduğunu görüyorsunuz. Otomatik arama özelliği açıldığında eğer 3 saniye içerisinde aramayı iptal etmezseniz doğrudan arama gerçekleştiriliyor.

İLGİLİ HABER:  Apple'ın Yeni 5W USB Güç Adaptörü İngiltere Apple Online Store'da Satışa Sunuldu

Apple Watch SOS

Arama yapıldıktan sonra saatin acil durum sesleri çıkardığını da ekleyelim. Ayrıca otomatik arama sisteminde yetkililere düzenli olarak saat konum bilgisi de gönderilmekte. Yani eğer konum paylaşımını açtıysanız bu detayı da unutmamanız gerekiyor. Aramadan sonra siz kapatmadığınız sürece bu gönderim devam ediyor. Tüm detaylarla genel olarak bu özellik çok fazla önerilen bir özellik değil. Yanlışlıkla olsa bile bu özelliğin kullanılması durumunda acil durum numaraları arandığı gibi birazdan ele alacağımız acil durum kişilerine de bildirim gönderilebiliyor. Yani yanlışlık durumunda can sıkıcı sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Apple Watch SOS

Otomatik Arama Özelliği Kapalıysa

Apple Watch SOS sisteminde otomatik arama özelliği kapalıysa bu durumda yine fiziksel tuşa basılı tutmanız gerekecek. Fakat bu kez açılan yardım ekranında doğrudan arama yapılmıyor. Sizin SOS acil durum kutucunu sağa doğru sürüklemeniz ve aramayı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ayrıca yine bu ekranda güç düğmesi gibi eklentileri de bulabiliyorsunuz.

Apple Watch SOS Acil Durum Kişisi Atamak

Son olarak saatin SOS uygulamasında dikkat çeken bir diğer özellikten bahsedelim. Apple Watch SOS sisteminde acil durumlarda irtibata geçilecek olan kişileri de ayarlayabiliyorsunuz. Bu kişilerle acil durumlarda doğrudan iletişime geçilebiliyor. Bunun için “otomatik arama için basılı tut” seçeneğinin hemen alt kısmında yer alan acil durum kişileri menüsü var. Fakat ayarlamaları buradan yapmak yerine “Sağlık” uygulamasını kullanmak gerekiyor. Aynı menüde alt kısımda yer alan sağlık aç menüsünü kullanarak acil durumlarda ulaşılması istenen kişilere ulaşabiliyorsunuz. Ekstra bir ayarlama yapmaya ya da yeni bir eklenti kullanmaya gerek kalmıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?