Apple Watch su geçirmezlik derecesi nedir?

Makalemizde Apple Watch’ın su geçirmezliği hakkında ayrıntılı bilgiler ve Apple Watch birinci nesil, Apple Watch Series 1 ve Apple Watch Series 2 cihazların suyla temas etmesi halinde ne yapmanız gerektiğini bulacaksınız.

Apple, Eylül 2016’da birlikte duyurduğu Apple Watch Series 2 ve iPhone 7 / 7 Plus ile daha önce çok fazla önemsemediği bir konuyu, suya karşı dayanaklılığı masaya yatırdı. Rakipleri, akıllı telefonlarının IP derecelendirmesi, sıvı sıçraması, spreye maruz kalma ve hatta tamamen sıvıya daldırma ile başa çıkma yeteneğinden memnunluk duyarken, Apple bu konuda sessiz kalmayı tercih etti.

Aslında, Apple son yıllarda suya dayanıklılık konusunu dile getirmemiş olsa da çalışmalarına başlamıştı. iPhone 6s ve 6s Plus, önceki nesil iPhone’lara göre daha fazla suya dayanıklıydı. Hatta Tim Cook, birinci nesil Apple Watch ile duşa girdiğini ve cihazın su geçirmediğini açıkladı. Ancak Apple, su geçirmezlik özelliğini henüz kendi spesifikasyon belgelerinde belirtmeye ve garanti kapsamına almaya hazır değildi.

Ancak Apple Watch Series 2 ile birlikte işler değişiyor gibi görünüyor. Zira Apple, Apple Watch Series 2’nin tamamen suya dayanıklı olmasa da suya karşı dirençli olduğu bilgisini cihazın özellikleri arasına ekledi.

Aşağıda Apple Watch’unuzun ıslanması veya sıvı teması sonucu hasar görmesi halinde neler yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Apple Watch birinci nesil su geçirmez mi?

Apple Watch birinci nesil, IEC standardı 60529 uyarınca IPX7 su direnci derecesine sahiptir. Bu, Apple Watch birinci neslin 1 metre derinlikte 30 dakikaya kadar suya maruz kalmaya dayanıklı olduğu anlamına geliyor.

Apple, birinci nesil Apple Watch’un sıçramaya karşı suya dayanıklı olsa da, tamamen suya batırılmamasını önermektedir.

Apple Watch birinci nesil

Apple Watch Series 1 su geçirmez mi?

Apple Watch Series 1, Apple Watch birinci nesil ile aynı IEC standardı 60529 uyarınca IPX7 suya dayanıklılık derecesine sahiptir. Bu da, Apple Watch Series 1’in 1 metre derinliğe ve 30 dakikaya kadar sıvıya daldırmaya karşı korunduğu anlamına geliyor.

Apple Watch Series 1

Apple Watch Series 2 su geçirmez mi?

Apple Watch Series 2, ISO standart 22810: 2010’a göre 50 metreye kadar suya dayanıklılık derecesine sahiptir. Başka bir deyişle, çok fazla derine dalmamanız şartıyla, Apple Watch Series 2 ile güvenli şekilde yüzebilirsiniz.

Ancak Apple Watch Series 2’nin suya dayanıklılığı konusunda limitler vardır.

Apple’a göre Apple Watch Series 2 kolunuzda takılıyken aşağıdaki faaliyetleri yapabilirsiniz:

 • Havuzda yüzme
 • Denizde yüzme

Apple’a göre Apple Watch Series 2 kolunuzda takılıyken aşağıdaki faaliyetleri yapmamalı ya da akıllı saatinizi listedekilere maruz bırakmamalısınız.

 • Tüplü dalış
 • Su kayağı (veya yüksek hızda su içeren diğer faaliyetler)
 • Sauna ve buhar odası kullanımı
 • Sabun, şampuan ve saç kremi
 • Parfüm, losyon ve vücut yağları
 • Asitli içecek ve asitli gıdalar
 • Böcek ilaçları
 • Güneş kremi
 • Saç boyası

Apple, ayrıca Apple Watch Series 2’nin düşmelere maruz kalması halinde su geçirmez contaların zarar görebileceğini ve bunların zamanla bozulabileceğini belirtiyor. Bu nedenle, Apple Watch’unuzun su geçirmez olduğunu düşünmemeniz gerekiyor.

Baklalı Model Bilezik kayış
Baklalı Model Bilezik kayış

Apple Watch kayışları suya dayanıklı mı?

Yukarıda yer verdiğimiz suya dayanıklılık derecelendirmeleri saatin kendisi için geçerlidir. Ancak saatin kayışı sıvı teması halinde zarar görebilir. Apple, özellikle Klasik Toka, Deri Loop, Modern Toka, Milano Loop ve Baklalı Model Bilezik kayışların suya dayanıklı olmadığını belirtiyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Aktivite Halkaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Suya dayanıklık konusunda en iyi tercihin ise Spor Kayış olduğunu belirtiyor.

Apple Watch’un ıslanması durumunda ne yapılması gerekiyor?

iPhone’un ıslanması genellikle acilen müdahale edilmesi gereken bir durumken, Apple Watch’un ıslanması halinde çok fazla endişelenmeniz gerekmiyor. Tabii ki bu saatinizin Apple Watch birinci nesil, Series 1 veya Series 2 olup olmadığına ve suyun derinliği ile basıncına göre değişecektir.

Apple Watch ıslandı ne yapmalıyım

Apple Watch Series 2 ıslanırsa ne yapmalıyım?

Bir Apple Watch Series 2’ye sahipseniz, yüzme havuzunda ya da duşta Su Kilidi özelliğini kullanmalısınız. Suyla geçirdiğiniz vakit sona erdiğinde Digital Crown kadranını döndürerek ekran kilidini açarsanız, saat otomatik olarak bip sesi çıkartır ve hoparlör diyaframında kalan suyu boşaltarak tekrar aktif hale gelir.

Apple, kalan suyu boşaltmak için mikrofon veya hoparlör bağlantı noktalarına hiçbir cisimle müdahale etmemeniz ve saati sallamamanız konusunun altını ıslarla çizmektedir. Sadece Su Kilidi özelliğini kullanmanızı ve ardından saatin doğal olarak kurumasına izin vermenizi önermektedir.

Apple Watch Series 2 Su Kilidi Nasıl Açılır?

Su Kilidi, aşağıdaki görselde gösterilen Kontrol Merkezi menüsündeki küçük su damlası simgesine dokunarak etkin hale getirilir. Egzersiz Uygulaması’nda yüzme aktivitesi başlatılması halinde ise, Su Kilidi otomatik olarak açılacaktır.

Apple Watch 2 Su Kilidi

Su Kilidi özelliğini aktif hale getirmeyi unuttuğunuzda, saatinizi yanlışlıkla lavaboya ya da tuvalete düşürdüğünüzde, yine de özelliği açıp kapatarak hoparlör diyaframındaki suyun boşaltılmasını sağlayabilirsiniz.

Apple Watch Series 2 her ne kadar yüzme için tasarlanmış olsa da, maruz kaldığı klor ya da tuz nedeniyle havuzdan ya da denizden çıktıktan sonra temizlenmesi gerekiyor. Apple Watch Series 2’yi ılık musluk suyu ile hafifçe durulayın ve daha sonra dikkatli bir şekilde kurutun. Apple, saatin tatlı suyla temizlenmesi ve tüysüz bir bezle kurutulması gerektiğine dikkat çekiyor.

Apple Watch Series 2’nin güneş kremi, portakal suyu ya da asitli sıvılara ya da dayanıklılık derecesinden daha derin su altı dalışına maruz kalması durumunda aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır:

 • Ilık musluk suyu ile durulayın
 • Yumuşak bir bezle iyice kurulayın
 • İçerde kalan suyu çıkarmak için Su Kilidi özelliğini açıp kapatın
 • Tekrar yumuşak bir bezle kurulayın
 • Bir gece şarj cihazına takılı şekilde bırakarak kalan nemin buharlaşmasını sağlayın.

Apple Watch Series 1 ve Apple Watch birinci nesil suyla temas ederse ne yapmalıyım?

Tamamen suya dayanıklı olmayan Apple Watch’ların suyla temas etmesi halinde, cihazdaki suyu mümkün olduğunca hızlı ve dikkatli şekilde kurutmalıyız.

Series 1 ve birinci nesil Apple Watch, Series 2’deki Su Kilidi özelliğine sahip olmadığından hoparlör ve mikrofon diyaframlarındaki suyu, saati sallamak gibi herhangi bir müdahale ile çıkartmamız mümkün değildir. Bu nedenle en iyi seçenek, mikrofiber bir bezle yumuşak bir şekilde kurulayıp, daha sonra kalan suyun buharlaşmasına izin vermektir. Saati bir gece şarjda bırakarak buharlaşma işlemini hızlandırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Sosyal Medyanın Apple’ın Yeni Akıllı Ses Sistemi HomePod’u Benzettiği 10 Şey

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?