Apple Watch Series 5 İncelemesi – Fiyatı ve Özellikleri

0
944
Apple Watch Series 5

Akıllı saat modelleri içerisinde en çok satış elde eden seriler olarak karşımıza çıkan Apple Watch, bu sene yeni modelleriyle karşımıza çıktı. Apple Watch Series 5 ile karşımıza çıkan marka, yeni akıllı saatlerinin satışlarına da başladı.

Ülkemizde de çok kısa bir süre sonra satışa çıkmasını beklediğimiz akıllı saat modellerinin özelliklerini ve fiyatlarını merak eden kullanıcılar için detaylı bir inceleme yapalım. Bakalım bu modelde nasıl teknik özellikler var? Tasarım nasıl?

Apple Watch Series 5

Apple Watch Series 5 Tasarımı

Yeni akıllı saat modellerinde kullanılan tasarım çok farklı değil. Aslında bakarsanız tasarım kısmında çok önemli bir değişiklik beklemeyin. Apple Watch Series 4 modelinde kullanılan tasarıma benzer bir tasarım karşımıza çıkıyor.

Yine ekran kısmında geniş bir ekranın kullanıldığı tasarım öne çıkmakta. Bu modelde de çerçevesiz bir yapı söz konusu. Kare şeklinde bir tasarım yapısını devam ettiren yeni akıllı saat modelinde, kasa malzemesi kısmında %100 dönüştürülebilir alüminyum kullanıldığını ekleyelim.

Apple Watch Series 5

Tamamen geri dönüştürülebilir alüminyum kullanılan akıllı saat, 7000 serisi alüminyum malzemesinden üretilmiş durumda. Tanıtım sırasında Apple ilginç bir bilgi vermişti. Bu materyalin iPhone XR üretim sürecinden geri dönüşüm sonucu elde edildiği açıklandı. Yani malzeme kalitesi aynı.

Yine kayışlar kısmında da özelleştirilebilir seçenekler sunulduğunu eklemek gerekiyor. Saatin kayışları için çok fazla seçenek var. Kendinize göre kayış değişikliği yapmanız mümkün. Kordon malzemesi kısmında ise yine silikon kayışların ana kayışlar olarak kullanıldığını ekleyelim.

Renk: Siyah, Gümüş ve Altın

Malzeme: Alüminyum kasa

Kasa Boyutu: İki farklı kasa boyutu bulunuyor. İsterseniz 40 mm isterseniz de 44 mm kasa boyutu seçimi yapabilirsiniz. Tabii ki fiyatın buna göre değişiklik gösterdiğini de eklemiş olalım.

Apple Watch Series 5

Apple Watch Series 5 Ekran Özellikleri

Yeni akıllı saat modelinin ekran özelliklerinden de söz edelim. Saatin ekran kısmında kare bir tasarım kullandığını belirtmiştik. Kavisli yan kenarlar, genel olarak ekran alanının oldukça gösterişli durmasını sağlıyor. LTPO OLED ekranların kullanıldığı akıllı saat modelinin ekran çözünürlük değeri kısmında ise 368 X 448 piksel çözünürlük değeri öne çıkıyor.

Ayrıca ekran kısmında 1000 nit parlaklık değeri öne çıkıyor. Force Touch ve sürekli açık ekran özelliğine sahip olan akıllı saat, cam kısmında da Ion-X cam kullanıyor.

Apple Watch Series 5

Apple Watch Series 5 Teknik Özellikler

Saatin sağlık ve işlevsel özelliklerinden söz etmeden önce, bu modelin teknik özelliklerinden de bilgi verelim. Yenilenmiş işlemci modeli olan Apple S5 işlemcilerini kullanan Apple Watch Series 5, 64 bit mimari ile dikkat çekiyor. 2 çekirdekli işlemcinin yanında 32 GB depolama alanı sunulmakta. Bluetooth 5.0 destekli olan akıllı saatin, WİFİ kısmında ise Apple W3 çiplerini sunduğunu görüyoruz.

Her zaman olduğu gibi pil kapasitesi açıklanmayan akıllı saat modellerinin, kablosuz şarjı desteklediğini ekleyelim. Pil konusunda sadece 18 saat kullanım ömrü sunulduğunu ekleyelim. Zaten işletim sistemini söylemeye bile gerek yok. Yeni akıllı saat watchOS 6 işletim sistemiyle beraber geliyor.

Apple Watch Series 5

Apple Watch Series 5 Özellikler

Yeni akıllı saat modelinin işlevsel olan özelliklerinden de söz edelim. Bu modelde çok şaşırtıcı artılar yok ancak zaten Apple Watch Series 4 modeli yeteri kadar başarılı bir akıllı saat modeli olmuştu.

Kalp Atış Hızı Kontrolü: Apple Watch Series 5 akıllı saat modelinin en başarılı özelliklerinin başında kalp atış hızı izleme özelliği geliyor. Kalbinizin performansını gün boyunca takip eden akıllı saat, dilediğiniz an kalp ritminizi kontrol etmenize izin veriyor.

Hatta kalp atış hızınız anormal bir şekilde arttığı zaman ya da tersi olarak anormal bir şekilde yavaşladığı zaman saat sizi uyarıyor. Bunun için özel bir uygulamaya sahip olan akıllı saat, bu uygulama üzerinden anlık olarak kalp ritminizi kontrol etmenizi de sağlamakta.

İLGİLİ HABER:  Apple İle Samsung Arasında Akıllı Saat Pazarında Dev Fark

Ses Seviyesi Kontrolü: Apple Watch Series 5 içerisinde yer alan ses sensörleri, sürekli olarak çevredeki sesleri ölçüyor. Yüksek sesli bir ortama girdiğiniz zaman, saat bu ortamdan ayrılmanız gerektiği konusunda sizi uyarıyor. Saatin evrensel verilere göre gürültü uyarısı yaptığını da ekleyelim.

Apple Watch Series 5

Nefes Kontrol Özelliği: Nefes uygulaması üzerinden, nefes egzersizleri yapmanıza izin veren akıllı saat, nefes egzersizleriyle rahatlamanıza ve nefesinizi düzene bindirmenize yardımcı oluyor. İsterseniz nefes uygulamasını saatinizin kadranına ekleyerek istediğiniz an ulaşmanız da mümkün.

Düşme Algılama: Geçen sene tanıtılan akıllı saat modelinde olduğu gibi bu modelde de acil düşme uyarısı bulunuyor. Sert bir şekilde düştüğünüzü algılayan akıllı saat, düşme sonrasında 60 saniye kadar tepki vermezseniz doğrudan acil durum numaralarına çağrı gönderiyor. Aramanın ardından, daha önceden belirlediğiniz acil durum kişilerinize konum gönderiliyor.

Acil SOS: Ülkemizde de kullanılmaya başlayan Acil SOS özelliği, yardım için arama yapamayacak durumda olduğunuz zaman en büyük yardımcınız oluyor. Acil durumlarda doğrudan 112’yi aramanız sağlanıyor.

Apple Watch Series 5

Aktif Antrenman Takibi: Her Apple Watch modelinde olduğu gibi Apple Watch Series 5 akıllı saat modelinde de başarılı bir aktivite takibi sistemi var. Saat; yoga, yüzme, yürüme, bisiklet, yüksek yoğunluklu antrenman gibi tüm aktiviteleri algılayabiliyor. Ayrıca akıllı saat içerisinde tekerlekli sandalye kullananlar için özel olarak sunulmuş olan iki adet antrenman programı bulunuyor.

Detaylı Bilgilendirme Ekranı: Yeni arayüzler antrenmanlar için de özelleştirilmiş durumda. Artık aktivitelerinizi kolayca ana ekran üzerinden takip edebiliyorsunuz. Bunun için gelişmiş arayüzleri kullanmak mümkün.

Yüzme Ölçümü: Yukarıda söz ettik ancak Apple Watch Series 5 akıllı saatlerinin yüzme takip uygulamasının da oldukça başarılı olduğunu ekleyelim. Yüzme takibi için saatin 50 metreye kadar suya dayanıklı olarak tasarlandığı görülüyor. İster havuzda isterseniz de açık denizde yüzme antrenmanı yapabiliyorsunuz. Açık denizde yapılan antrenmanlar için GPS harita takibi özelliği de bulunuyor.

Apple Watch Series 5

Hedef ve Tempo Uyarıları: Saat her zaman için daha iyi antrenman yapmanız için bir sizi bir adım ötesi için uyarıyor. Tempo hatırlatıcı ile saat hedeflerinizin sürekli bir adım ötesine çıkmanızı sağlıyor.

Yükseklik Ölçümü: Apple Watch yükseklik ölçümü de yapabiliyor. Yükseklik ölçümü özelliği sayesinde, saat dağcılık ve tırmanmayı da bir aktivite olarak algılıyor ve olduğunuz yükseklik konusunda bilgi verebiliyor.

Ekipmanlarla Eşleştirme: Tek bir dokunuşla beraber akıllı saatinizin spor ekipmanlarınız ile eşleşmesi mümkün. Özel ekipmanlarla eşleşebilen akıllı saat, böylece aktivitelerde daha detaylı veriler elde etmenizi sağlıyor.

Apple Music Desteği: Akıllı saatinizin artık Apple Music uygulamasını da öne çıkardığını söylemek gerekiyor. Apple Music uygulamasını doğrudan akıllı saatinizle beraber kullanabiliyorsunuz.

Fiyatlar

Yenilenmiş olan akıllı saatin özellikleri kısmında, eski akıllı saat özelliklerine birkaç artı eklediğini görüyoruz. Zaten fiyat kısmında da iki serinin birbirine çok yakın akıllı saatler olduğunu eklemek gerekiyor. Yeni akıllı saatlerin satışa çıkmasıyla beraber eski akıllı saat modelinin satıştan çıkarılmasının ana nedeni de zaten bu. Hemen saatin fiyatlarından da söz edelim.

  • Apple Watch Series 5 40 mm modeli: 3.099,00 TL
  • Apple Watch Series 5 44 mm modeli: 3.299,00 TL

Tüm bu özellikleriyle beraber Apple Watch Series 5 akıllı saat modelinin 18 Ekim tarihinde ülkemizde de satışa çıkacağını ekleyelim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?