Apple Watch

iOS 10 serisinden sonra kolay kolay Jailbreak sürümlerinin çıkmasını beklemiyorduk. iOS 10 işletim sisteminde bu konuda başarı elde edilmiş ve Apple bir nevi kendi işletim sisteminin güvencesini almıştı. O dönem birçok haber yapmış ve ünlü Jailbreak yayıncılarından bu işin bittiği konusunda gelen açıklamaları sizlere aktarmıştık. Fakat iOS 11 işletim sistemi için aynı durum geçerli olmadı. iOS 11 işletim sistemi kırıldı ve Jailbreak yayınlandı. Her ne kadar Apple’ın geri dönüşleri kapatması sonrasında, Jailbreak sürümleri çok etkili olmasa da birçok seri yayınlandı. Tam iOS 11 Jailbreak sürümleri unutuluyor mu derken bu kez Apple Watch Series 3 için şok bir Jailbreak haberi geldi.

Apple Watch Series 3 Jailbreak Sürümü Geldi

Bu kez Apple’ın akıllı saat modeli için bir Jailbreak sürümünün yayınlandığı duyuruldu. watchOS 4.1 yüklü Apple Watch Series 3 akıllı saat modelleri için yayınlandığı belirtilen yeni sürüm, daha önceki işletim sistemleri içinde uyumlu olabileceği konusunda sinyalleri veriyor. Sinyalleri veriyor diyoruz çünkü bu sürüm için gelişim son bulmadı.

Apple Watch

Her ne kadar Apple Watch Series 3 Jailbreak yayınlanmış olsa da şu an için geliştiricilerin kullanabileceği şekilde bir yayın yapıldı. Bu nedenle henüz çalışmaların devam ettiği belirtiliyor. Şu an yayınlanan sürümün ise sistem dosyalarına erişme izni verdiği gibi okuma ve yazma izinlerini de sunduğu belirtiliyor. Tüm bu izinler için geliştirme sürecinin devam ettiğini de ekleyelim.

Sadece Geliştiricilere Özel

Tabii ki bu haliyle beraber Jailbreak sürümünü son kullanıcıların kontrol etmesi pek mümkün değil. Dediğimiz gibi tamamen yayınlanmış bir sürüm yok. Daha çok geliştiriciler için yayınlanmış bir sürüm söz konusu.

Apple Watch Series 3 için yayınlanan bu sürümün geliştiricilerin düzenlemelerinden sonra son kullanıcılar içinde yayınlanması bekleniyor. Bu hali bile Apple akıllı saatleri için bir dönüm noktası olsa gerek. Bu şekilde bir haberi beklemiyorduk. iOS ile watchOS karşılaştırıldığında, akıllı saat işletim sistemi daha kapalı bir sistem.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?