Apple Watch Şeker Hastalığını Tespit Edebilir Mi?

0
72
Cardiogram uygulaması

Apple’ın en başarılı aksesuar ürünü olarak ünlenen Apple Watch serisi, her yeni modelde biraz daha başarı elde ediyor. Son olarak Apple Watch 3 modeliyle beraber gördüğümüz yeni akıllı saatlerin, öne çıkan birçok detay özellikleri var. Bunlar arasında serinin bu kadar ünlenmesini ve bu derece başarı elde etmesini sağlayan ise sağlık sistemi.

Daha önce birçok kez içerisinde bulunan kalp sensörleri sayesinde Apple Watch akıllı saatlerinin hayat kurtardığını gördük. Her seride sağlık uygulamaları biraz daha geliştirilen akıllı saatler için yeni iddia ise şeker hastalarının tespit edilebildiği. Üstelik bunun için yeni bir akıllı saat modelini beklemeye gerek olmadığı belirtiliyor.

Apple Watch Cardiogram Başarısı

Akıllı saat ile şeker hastalığının ölçülmesini sağlayan uygulamanın, saatin sağlık uygulaması olan Cardiogram uygulaması olduğu belirtiliyor. Bunun için araştırmanın ise California Üniversitesi tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Araştırma için ise tam olarak 14 bin kullanıcının verileri değerlendirilmiş durumda. 14 bin kullanıcının Cardiogram uygulaması verilerinin incelendiği araştırmada 200 milyon kalp verisinin elde edildiği belirtiliyor. 200 milyon veri içerisinde yapılan değerlendirmede ise kalp performansına göre kullanıcıların şeker hastası olup olmadıkları tespit edilebiliyor.

Cardiogram uygulaması

Araştırma verilerinde yapılan değerlendirmeye göre 462 kullanıcının verilerinin diğerlerinden farklı olduğu ve bu kullanıcıların şeker hastası oldukları belirtilmiş. Testlerin sonuçlarının gerçekle karşılaştırılması sonucunda ise Cardiogram uygulamasından elde edilen verilerin %85 oranında doğruyu yansıttığı ortaya çıkmış.

Bu kullanıcıların ise şeker hastalığının bir sonraki dönemine geçiş yaptığı belirtiliyor. Şeker hastalığının bir sonraki dönemine geçilmesi durumunda verilerin önemli şekilde değişiklik gösterdiği ve bunun da genel olarak şeker hastalığının tespiti için kullanılabileceği de açıklanmış durumda. Bunun yanında hemen belirtelim Apple Watch 4 saatleriyle beraber doğrudan şeker ölçüm sensörleri de gelebilir. Yani fiziksel olarak da saatler bu konuda güçlenebilir.

İlginizi Çekebilir: HomePod İçin Tüm Servis Ve Tamir Ücretleri Açıklandı

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?