Apple Watch Pil Ömrünü Uzatmanın 14 Yolu

3
1733
Apple Watch pil ömrü uzatma

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünlerin en önemli sorunlarından biri olan pil ömrü sorunu, Apple’ın akıllı saati Apple Watch‘ta da kendini gösteriyor. Ancak basit müdahalelerle Apple Watch’ın ve birlikte çalıştığı iPhone’un pil ömrünü uzatmak mümkün. Makalemizde Apple Watch pil ömrü uzatma konusunda size yardımcı olacak 22 ipucuna yer verdik.

Birinci nesil Apple Watch, pil ömrü konusunda birçok kullanıcı için hayal kırıklığıydı. Apple Watch senkronizasyonu nedeniyle iPhone’un pil ömrü gün ortasında tükeniyor ve hemen ardından Apple Watch da karanlığa gömülüyordu. Apple’ın en az 18 saat pil ömrü vaadi ile satışa sunduğu Apple Watch’ın, 11-12 saatlik kullanım sonrası kapanması birçok kullanıcıyı çileden çıkartmıştı. Ancak, 2 günlük pil ömrü sunan Apple Watch Series 2 piyasaya çıktıktan sonra işler bir anda değişti.

Apple Watch Series 2 sahiplerinin bile bu etkileyici performansı daha da uzatmanın yollarıyla ilgileneceklerini düşünüyoruz.

Apple Watch Pil Ömrü Uzatma İpuçları

#1. Kullanmadığınız zamanlarda Apple Watch uygulamasını kapatın

Apple Watch’ı kullanmadığınız zamanlarda iPhone’dan Watch uygulamasını kapatmanız senkronizasyon açısından herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Pil ömrüne katkı sağlaması için, iPhone Ana Ekran tuşuna iki kez dokunun ve Watch uygulamasını kapatın.

#2. E-Posta Uyarılarını Özelleştirin

Tüm e-postalar için Uyarıları Göster özelliği açık olduğunda, Apple Watch sürekli olarak iPhone’u pingleyerek pilinizin daha çabuk tükenmesine neden olur. Bu nedenle, Saatim > Mail > Uyarıları Göster bölümünden yalnızca belirlediğiniz hesaplardan ya da gruplardan gelen e-postalar için uyarı alınacak seçeneğini açarak gözle görülür bir pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.

#3. Minimal Arayüzleri Tercih Edin

Elinizden gelen en minimal saat arayüzünü seçin. Ne kadar çok siyah, o kadar az güç kullanımı demektir.

Apple Watch arayüzleri

#4. Hareketi Azaltın

Apple Watch pil ömrünü artırmak için bazı erişilebilirlik özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Apple Watch uygulamasında, Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt seçeneğini Açık konuma getirin. Bu özellik, Ana Ekran’da ve var olan bir uygulamayı çalıştırırken Apple Watch kullanıcı arayüzü animasyonunu ve otomatik yeniden boyutlandırmasını sınırlayarak güç tasarrufu sağlamanıza katkıda bulunur.

#5. Bilek Algılamayı Devre Dışı Bırakın

Apple Watch’unuzu kolunuzu kaldırdığınızda uyku modundan çıkması için ayarladıysanız ve gün içinde farklı nedenlerden dolayı kolunuzu çok fazla kaldırıyorsanız pil ömrünün büyük bir bölümünü boşa harcıyorsunuz demektir. iPhone’unuzdaki Apple Watch uygulamasında Saatim > Genel > Ekranı Uyandır seçeneğine dokunun ve Kol Kaldırıldığında Ekranı Uyandır seçeneğini kapatın. Bu özellik kapalıyken saatinizi ekranına dokunarak veya Dijital Crown’a basarak uyandırabilirsiniz.

#6. Bip Sesini Kapatın

Telefonunuzdaki Apple Watch uygulamasından Ses ve Haptikler‘i seçin ve Uyarı Ses Düzeyi‘ni çok düşük ya da tamamen kapalı konuma getirin.

İLGİLİ HABER:  Apple İle Samsung Arasında Akıllı Saat Pazarında Dev Fark

#7. Bildirimleri Kapatın

Bildirimler, aynı iPhone’da olduğu gibi Apple Watch’un da pil ömrünün hızlı tükenmesine neden olur. Pil ömründen tasarruf etmek istiyorsanız, telefonunuzdaki Apple Watch uygulamasından Saatim > Bildirimler bölümüne girerek ihtiyaç duymadığınız uygulamaların bildirimlerini kapatabilirsiniz.

#8. Kalp atış hızı verilerini kapatın

Apple Watch Kalp Atış Hızı KapatmaApple Watch pil ömrünü uzatmanın bir başka yolu da, egzersiz amaçlı yürürken ya da koşarken kalp atış hızı sensörünü devre dışı bırakarak güç tasarrufu modunu etkinleştirmektir. Bunu yaptığınızda kalori yakma hesaplamalarının doğru olmayacağını belirtelim. Güç Tasarruf Modunu açmak için, Apple Watch uygulamasını açın, Fitness ve Sağlık‘a dokunun ve Güç Tasarruf Modu‘nu seçin.

#9. Uygulamaları Kapatmaya Zorlayın

Bir uygulamanın çok fazla güç kullandığından şüpheleniyorsanız, uygulamayı kapatmaya zorlayabilirsiniz.

Apple Watch’da bir uygulamanın kapatılması iPhone’da olduğu kadar kolay değildir. Bir uygulamadan çıkmak için uygulamayın açın, kapatma mesajını görünceye ve ana ekrana dönünceye kadar yan tuşu basılı tutun.

#10. Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Pil ömrünü uzatmanın bir başka yolu da, ihtiyacınız olmayan uygulamaları Apple Watch’tan kaldırmaktır.

Apple Watch için üretilen yüzlerce uygulamadan yalnızca ihtiyacınız olanları yüklemenizi öneriyoruz. Çünkü her uygulama iPhone’unuz ile Apple Watch’unuz arasında bir bilgi alışverişi gerçekleşmesine, dolayısıyla pil ömrünüzün tükenmesine neden olmaktadır.

#11. Gri Tonlamayı Açın

Gri Tonlamayı açarak Apple Watch pil ömrünüzün son kademelerini biraz daha uzun süre kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için iPhone’dan Apple Watch uygulamasını çalıştırın, Saatim > Genel > Erişilebilirlik bölümünden Gri Tonlu‘yu açın. Değişikliğin aktif hale gelmesi için Apple Watch’ı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

#12. Rahatsız Etme’yi Açın

Saatinizin ekranının açılması, bileğinize dokunması ya da bip sesi çıkarmasını engellemek için Rahatsız Etme özelliğini açabilirsiniz. Saatinizdeki Denetim Merkezi‘ni açmak için hızlıca aşağıdan yukarı doğru kaydırın ve hilal şeklindeki Rahatsız Etme simgesine dokunun. Rahatsız Etme özelliği açıkken ekranın üst bölümünde hilal simgesi görünür.

Apple Watch Uçak Modu

#13. Uçak Modu

Bir başka yol da Bağlı ekranda Uçak Modu’nu açmaktır. Bu, Apple Watch ile iPhone arasındaki tüm iletişimi durduracaktır.

#14. Güç Koruma Modu’nu açın

Apple Watch Güç Koruma ModuApple Watch, pil tükenmek üzereyken daima otomatik olarak Güç Koruma Modu‘na geçer. Bu moda geçtiğinizde Apple Watch yalnızca “normal bir saat olarak” çalışmaya devam eder ve diğer hiçbir özelliğini kullanamazsınız. Apple, cihazı bu modda birkaç gün kullanabileceğinizi belirtiyor. Normal moda dönebilmeniz için Apple Watch pil seviyesinin en az %10 olması gerekiyor. Pil seviyesini %10’un üzerine çıkardıktan sonra yeniden başlatarak normal moda geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Android Wear Akıllı Saat iPhone’a Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

3 YORUMLAR

    • Bir anlamda evet. Ancak hali hazırda Android Wear akıllı saatiniz varsa ve yeni bir iPhone satın alacaksanız, Apple Watch’a alternatif olarak kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?