Apple Watch, iPhone kullanıcıları için en iyi aksesuar serilerinden biri olarak gösterilebilir. Söz konusu akıllı saat sayesinde bir nevi iPhone akıllı telefonunuzu giyilebilir teknoloji ile bütünleştirmiş oluyorsunuz. Saatin sağladığı avantajlar saymakla bitmez ancak bu avantajlar arasında en basit olarak gözükse de en çok işe yarayanlarının başında bildirimler geliyor.

iPhone akıllı telefonlarınıza gelen bildirimleri ve üçüncü parti uygulama bildirimlerini kolayca Apple Watch üzerinden kontrol edebiliyor ve yönetebiliyorsunuz. Tabii ki bu aşamada kendi özelleştirmelerinizi de yapabiliyorsunuz. Bu yazımızda da bazı özelleştirmelerden söz edeceğiz.

Apple’ın Yerleşik Uygulamaları için Bildirimleri Özelleştirme

Apple’ın yerleşik uygulamaları için bildirimleri düzenlemek adına yapmanız gereken işlemler çok zor değil.  Yine iPhone akıllı telefonlarınızda yer alan Watch uygulaması üzerinden düzenleme yapmanız mümkün.

 • iPhone giriş ekranı üzerinden Apple Watch uygulamasına girin.
 • Buradan ise saatim sekmesine girip ardından da bildirimler seçeneğini seçin.
 • Ekranda yüklenmiş olan uygulamaların listesi gözükecektir. Ekranın üst kısmında ise yerel Apple uygulamalarının bir listesi gözükecektir. Buradan özelleştirmeler yapılabilir.

Hangi Yerel Uygulama Bildirimleri Özelleştirilebilir?

WatchOS 5 için özelleştirebileceğiniz Apple uygulamaları şöyle; Telefon, Takvim, Saat, Posta, Etkinlik, Nefes, Cüzdan, Apple Pay, Podcast’ler.

Nefes Bildirimlerini Özelleştirme

Nefes uygulaması için birçok bildirim ayarı bulunuyor. Hatırlatma süresi, günlük bildirimlerin susturulması, nefes oranının değiştirilmesi gibi düzenlemeler var.

 • iPhone üzerinden Apple Watch uygulamasına girin.
 • Bildirimler bölümüne ve ardından da Nefes üzerinde tıklayın. İstediğiniz düzenlemenizi bu ekran üzerinden seçebilirsiniz.

Apple Watch

Saat Bildirimleri Düzenleme

Saat bildirimleri, Apple Watch üzerinde okunmamış uyarılarınız olduğunda saat yüzünüzün üzerinde kırmızı bir nokta görünüp görünmemesini seçebileceğiniz bildirim ayarıdır. Söz konusu ayarlama için yapacaklarınız oldukça basit. Yine iPhone üzerinden uygulamaya girmeniz ve bildirim menüsünden de saat bölümüne girerek seçiminizi yapmanız gerekiyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch'un Pili Değiştirilebilir Olacak

Apple Watch

Posta Bildirimlerini Özelleştirme

Posta uyarılarınızı açık kapatabilir ve ses ile haptiklerin kontrollerini sağlayabilirsiniz.

 • iPhone üzerinden Apple Watch uygulamasını tekrar açın.
 • Yine bildirimlere girin.
 • Buradan da “Posta” kısmına tıklayın.
 • Daha sonra “özel” üzerine dokunun.
 • Son olarak bildirimlere izin ver seçeneğine dokunmanız, bildirimleri açık hale getirmenizi sağlayacaktır.

Apple Watch

Mesaj Bildirimlerini Özelleştirme

Mesaj uyarılarını da hiçbir zaman, bir kez, iki ve üç kez, beş kez veya 10 kez tekrarlama şeklinde ayarlayabilirsiniz. Bunun için yapacağınız işlemler yine aynı.

 • Uygulama üzerinden bildirimler bölümüne girin ve mesajlar kısmına tıklayın.
 • Buradan özel sekmesine tıklayarak düzenlemelerinizi yapın.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?