Apple Watch, her yeni modelde biraz daha önemli özellikler kazandı. İlk modellerde sadece ritim izleme özelliği vardı. Ritim izleme özelliği zamanla geliştirildi. Aktivite takibi sistemi geliştirildi. O kadar hızlı bir gelişim oldu ki son akıllı saatle beraber EKG çekim özelliği geldi.

Ülkemizde de kullanılan EKG çekim özelliği, gelinen son nokta oldu. Bir akıllı saat ile koca makinelerin yapabileceği EKG çekimini gerçekleştirmek. Güzel bir başarı. Bu özellik çıtanın da yükselmesini sağladı.

Apple Watch 6 ile bir tık daha iyi özelliklerin gelmesi olası olacak. Yen alınan patent, bu yönde beklentimizi biraz daha arttırdı. Belgelere göre Apple Watch kas izleme özelliğine sahip olacak.

Bakın: Apple Watch Alarm Kurma ve Yönetme

Apple Watch Kas İzleme Özelliği Ne Getirecek?

Kas izleme özelliğindeki amaç, saati daha kullanılabilir daha işlevsel bir hale getirmek. Dokunmatik ekran üzerinden kontroller zaten kolay, bir hayli işlevsel.

Sadece dokunmatik ekrandan söz etmek yanlış. Mesela şöyle bir özellik var, saati kaldırdığınız zaman ekran uyanıyor. Tüm bunlar saati daha kullanışlı hale getiriyor.

Apple Watch kas izleme özelliği ise bu özellikleri bir tık öteye taşıyacak. Yeni teknoloji ile kaslar izlenecek. Mesela elinizi sıktığınız zaman, saat bunu algılayıp istenen uygulamayı açacak. Birkaç farklı hareket için kısayol ekleneceğini düşünüyoruz.

Elinizi sıktığınız zaman uygulamalar açılırken, kolunuzu sağa doğru ittiğiniz zaman aktivite takip özelliğine geçilecek gibi. Tabii bunlar örnek. Kullanımın nasıl olacağı ve kas izleme ile hangi kısa yolların sunulacağını bilmiyoruz.

Kasların izlenmesini sağlayacak olan teknoloji ise myoelektrik sinyalleri ile hareket edecek. Bu sistem kaslara hareket için ulaşan elektriği tespit edecek. Kaslara giden elektriğin tespit edilmesi, hareketin tahmin edilmesi ve buna göre tepki verilmesi demek oluyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone SE Plus Yolda Olabilir

Yapılamaz bir özellik mi tabii ki değil. Yapılabilir bir özellik ve zaten Apple Watch kas izleme teknolojisi için patent alınmış. Apple Watch 6 ile doğrudan kas izleme teknolojisi kullanılmayabilir. Bir nesil daha beklememiz Apple Watch 7’ye ulaşmamız gerekebilir. Patentler bile ne kadar iddia olduğunun özeti.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?