Apple Watch iPhone Olmadan Kullanılır mı?

İster Series 0, Series 1, Series 2 veya Apple Watch Series 3‘e sahip olun, onu kurmak ve temel özelliklerinin çoğunu kullanmak için bir iPhone gerekir. Ancak buna rağmen, Apple’ın giyilebilir ürünleri kendi başına güçlü küçük makinelerdir. iPhone’unuzu evde bıraktığınızda da oldukça fazla şey yapabilirsiniz. Bu yazımızda Apple Watch Series 0, Series 1, Series 2 ve Series 3 modellerinin iPhone olmadan yapabileceklerine yer verdik.

Zamanı Gösterir

apple watch zamanı gosterir

Tahmin ettiğiniz gibi Apple Watch, iPhone olmadan zamanı tutmaya devam eder. Ayrıca alarmları ve zamanlayıcıları ayarlayabilir, indirilen takvim etkinliklerini ve benzerlerini görebilirsiniz.

Egzersiz Günlüğünü Kaydeder

apple watch egzersiz gunlugunu kaydeder

Koşuya çıkın, Crossfit’e katılın veya köpeğinizle yürüyün, Apple Watch iPhone’unuz yokken bile formunuzu takip etmeye devam ediyor. Buna kalp atışı, adım sayımı, bekleme-oturma oranı, nefes alma ve o periyotta oturum açtığınız egzersiz programları da dahil!

Apple Watch, şu anda piyasada olan birçok diğer fitness takipçisinde olduğu gibi, bu verileri dahili depolama birimine kaydeder ve 30 güne kadar saklayabilir.

iPhone’unuz tekrar Bluetooth veya Wi-Fi kapsamına girdiğinde, Apple Watch verileri iPhone’unuz ile senkronize eder ve önbelliğini temizler.

Bir Apple Watch Series 0 veya Series 1’e sahipseniz, ilk Apple Watch modellerinde yerleşik bir GPS bulunmadığından sadece kalp atışı, kalori ve temel egzersiz bilgileri elde edersiniz. Tahmini mesafe bilgisi alırsınız ancak Apple, adım ve ortalama hızınızı kalibre etmek için iPhone’unuzla birlikte en az 30 dakikalık bir yürüyüş yapmanızı veya koşmanızı tavsiye ediyor.

Bir Apple Watch Series 2 veya Series 3’e sahipseniz, GPS verilerini de alırsınız; bu, mesafeyi ve belirli güzergahları izlemenize olanak tanır (güzergah kaydını kullanan bir antrenman günlüğü yapıyorsanız). Ayrıca Apple Watch Series 3, dahili altimetre sayesinde bulunduğunuz yüksekliği de takip eder.

Apple Pay ve Cüzdan Uygulamasıyla Hareket Halindeyken Ödeme Yapmanızı Sağlar

Apple Watch ile apple pay ve cuzdan kullanilabilir

Cüzdanınızı ve iPhone’unuzu evde unuttunuz ve üzerinizde hiç nakit para yok. Endişelenmeyin! Gireceğiniz mekan temassız ödeme alıyorsa, hesabı Apple Watch’unuzda Apple Pay’i kullanarak ödeyebilirsiniz.

Tüm Cüzdan özellikleri, iPhone’unuzdan uzaktayken de çalışır. Apple Watch, Apple Pay kartlarınızı cihazda benzersiz belirteçler olarak saklar. Apple Pay’i temassız bir okuyucunun yanında etkinleştirdiğinizde, Saat ödemenizi iletmek ve onaylamak için terminalin kablosuz bağlantısını kullanır.

Aynı şey, Cüzdan uygulamasındaki diğer kartlar için de geçerlidir. iPhone’da eklediğiniz hediye kartları ve biniş kartları Apple Watch ile otomatik olarak senkronize edilir. (Starbucks’un kendi barkod tabanlı yeniden yüklenebilir hediye kartını da içeriyor.)

Müziklerinizi Çalabilir

Apple Watch muzik oynatir

WatchOS 4 ile birlikte Apple Watch’unuz senkronize edilmiş müzikleri (ve Mac’inizle iTunes arşivinize eklediğiniz takdirde podcast’leri veya sesli kitapları) çevrimdışı oynatabilir. Ayrıca son zamanlarda dinlediğiniz tüm albümleri veya çalma listesini otomatik olarak eklediğinden, sevdiğiniz müzikler her zaman elinizin altında olur. Ancak müziğin keyfini çıkarmak istiyorsanız, bir çift Bluetooth kulaklığa ihtiyacınız olacak. WatchOS 4, egzersiz programınızın yanındaki Now Playing (Şimdi Çalıyor) ekranını da entegre eder. Böylece koşu veya diğer maceralar sırasında müziklerinizi hızla ayarlayabilirsiniz.

watchOS 4.1 veya daha sonraki bir sürüm yüklü, hücresel özelliği olan bir Apple Watch Series 3’e sahipseniz Apple Music’te yer alan 40 milyon şarkıdan herhangi birini de dinleyebilirsiniz. Ayrıca, yeni Radyo uygulamasıyla Apple Music’in otomatik radyo istasyonlarından herhangi birini de dinleyebilirsiniz.

En Sevdiğiniz Fotoğrafları Görüntüler

Apple Watch fotograf goruntuleyebilir

Apple Watch, görüntülere bakmak için tam olarak en iyi ekran değil, ancak iPhone’unuzdan uzaktaysanız sahip olduğunuz tek fotoğraf görüntüleyicisi olabilir. iPhone’unuzun Fotoğraflar kitaplığındaki bir albümü (500 fotoğrafa kadar), Apple Watch’unuz ile senkronize edebilir ve kolaj veya tek tek görüntüleyebilirsiniz.

Apple Watch Series 3, iPhone’un Hücresel Şebekesine Bağlanır

Apple Watch Series 3, iPhone’unuz yanınızda olmasa bile saatinizdeki tüm internet bağlantılı uygulamalara tam erişim yapmanızı sağlar. Series 3’ünüz, iPhone’unuzla aynı operatör ağını kullanırak; genellikle aylık ek bir ücret karşılığında (dünya çapında çeşitli operatörlerde ayda 5-9$ arası), telefon görüşmelerinizi yapabilmenize, mesaj gönderebilmenize, haritalar arasında dolaşabilmenize, Apple Music akışı oynatabilmenize, Siri’yi kullanabilmenize ve üçüncü taraf uygulamalara erişebilmenize olanak tanır.

Wi-Fi Hotspot’lara Bağlanır (iPhone’unuzla Daha Önce Orada Bulunduysanız)

Apple Watch hotspota baglanir

Apple Watch Series 0, Series 1 ve Series 2 cihazlarında hücresel bir anten yok. Yani Siri’yi kullanmak, mesajlarınızı kontrol etmek vb. için iPhone’un veri bağlantısına ihtiyaç duyuyorlar. Ancak bir Wi-Fi antene sahipler ve saatiniz WatchOS 2 veya üstünü çalıştırıyorsa, tanımlanmış bir Kablosuz ağa sahip bir yeri her ziyaret ettiğinizde, Apple Watch cihazınız otomatik olarak internet erişimi için o ağa bağlanır.

Bu özellik her zaman işe yaramıyorsa, bunun nedeni kısmen birçok ağın ikincil yetkilendirme gerektirmesidir. Apple Watch şu anda bir etkileşim ya da Wi-Fi ağı için parola girmenin bir yolunu sunmuyor. Bu nedenle, ikincil yetkilendirme olan Wi-Fi ağlara Apple Watch’unuz ile bağlanamazsınız.

Ancak daha önce Apple Watch’unuzla senkronize edilmiş iPhone, iPad veya Mac’inizle Wi-Fi’a bağlandığınız bir alandaysanız ve Wi-Fi erişim noktasında ikincil bir yetkilendirme gerekmiyorsa, Apple Watch’unuzla internete bağlanabilirsiniz. Wi-Fi’a bağlanıp bağlanmadığını, ekranın altından hızlıca kaydırarak Denetim Merkezi’ni başlatarak kontrol edebilirsiniz.

Bağımsız Üçüncü Taraf Uygulamaları Çalıştırır

apple watch ucuncu taraf uygulamalari calistirir

Apple Watch uygulamalarının iki türü vardır: iPhone tabanlı ve bağımsız olanlar. iPhone tabanlı uygulamalarda, yalnızca uygulamanın arayüzünü içerdiğinden, tam işlevini yerine getirmesi için iPhone’a ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, bağımsız üçüncü taraf uygulamaları iPhone’unuz yanınızda olmadan da kullanabilirsiniz. Bu, kalp sensörü, oyunlar ve hatta internet tabanlı uygulamaları kullanan üçüncü taraf egzersiz uygulamalarını içerir (kaydedilmiş bir Wi-Fi veya hücresel veriye eriştiğinizi varsayarsak).

Apple Watch’un iPhone Olmadan Yapamadığı Şeyler

Apple Watch tek başına çok şey yapabilmesine rağmen, iPhone’unuz yanınızda olmadığında yapamayağı bazı işlevler var.

  • Yeni bir Apple Watch’u kurma (iPhone’unuz yanınızda olmalı ve senkronize edilmelidir.)
  • Siri’yi kullanma
  • Bir kablosuz erişim noktasına erişemediğiniz sürece Google Haritalar, Mesajlar ve diğer internet tabanlı uygulamaları kullanma
  • Uluslararası telefon görüşmeleri yapma (FaceTime Audio, Wi-Fi veya Hücresel varsa çalışır.)
  • SMS gönderme
  • iPhone tabanclı üçüncü taraf uygulamaları kullanma

Bunu da okuyun: Apple Watch’tan Sesli Mesaj Nasıl Gönderilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?