Apple Watch akıllı saatleri aktivite takibi ve sağlık takibi konusunda oldukça iddialı olan akıllı saatler. Diğer akıllı saat modellerinde olduğu gibi kalp ritim ölçer özelliği artık standart bir özellik olaak geliyor ancak Apple Watch bundan fazlasını da yapabiliyor. Apple Watch 4 modelinden sonra sadece kalp ritim ölçme değil bunun yanında EKG çekim özelliği de akıllı saate eklenmiş oldu.

Bu süreç içerisinde saatin EKG özelliğinin defalarca hayat kurtardığı konusunda haberlere yer vermiştik. Bir akıllı saat için gerçekten dikkat çeken özelliklerden biri olan EKG çekim özelliğinin bir türlü ülkemizde kullanımının başlamadığını da biliyoruz. Aslında bu özellik

Apple Watch 4 akıllı saatlerinden beridir kullanılıyor ancak ülkemizde kullanım başlamamıştı. Şimdi ise bu yönde kararlar alındı ve özellik Türkiye’de de kullanıma girdi.

Apple Watch ile EKG Dönemi

Artık Apple Watch 4 ve üzeri bir akıllı saatiniz varsa, watchOS 6.2 sürüm güncellemesinden sonra bu özelliği kullanabileceksiniz. Bu özelliğin kullanımının nasıl yapılacağından da kısa söz edelim.

  • Saat üzerinde yer alan Dijital Crown tuşuna basın ve menü kısmna giriş gerçekleştirin.
  • Menü üzerinden güncelleme sonrasında eklenen EKG ikonunu göreceksiniz.
  • Bu ikona basarak EKG çekim ekranının gelmesini sağlayın.
  • Ekranda bir kalp animasyonu görüntülenecek.
  • Bu animasyonun tamamlanmasının ardından crown tuşuna basmanız gerektiğini gösteren bir metinle karşılaşacaksınız.
  • Şimdi tuş üzerine parmağınızı bastırın ve 30 saniye kadar ölçümün yapılmasını bekleyin.
  • Ölçümün tamamlanmasının ardından ekranda durum hakkında size bilgi veren bir metin göreceksiniz.
  • Bu metinde kalbinizin durumu konusunda bilgiler bulunacak.

Apple Watch ile EKG

Apple her ne kadar kalp ritmi konusunda detayları belirtmiş olsa da firmanın bir uyarı eklediğini de ekleyelim. Bu uyarıya göre EKG çekim özelliği destekli bir özellik olsa da tam olarak sağlık verilerini tek başına vermiyor. Kullanıcıların gerçekten doğru bir ölçüm için mutlaka doktorlarına başvurması gerekiyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch 6 Ekranları Değişmeyecek

Ayrıca ölçüm sonuçlarında kalp durumunu konusunda verilen bilgiler hakkında bir rehbere de ulaşabiliyorsunuz. Burada çıkan sonuçların nasıl yorumlanması gerektiğini de öğrenmiş oluyorsunuz. Ülkemizde de kullanıma giren yeni özellik için Apple Watch 6 saatlerinde nasıl bir değişiklik yapılacağını bilemiyoruz ancak şimdiden Apple Watch ile EKG çekmenin önemli bir artı sağladığını söylemek yanlış olmaz. Muhtemelen bu özellik daha da geliştirilecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?