Şuana kadar, Bluetooth kablosuz ses özelliği Apple cihazları için sadece bir opsiyondu. Satışa çıkan her iPad, iPhone ve iPod içerisinde 3.5 mm kulaklık çıkışı ile piyasaya çıktığı için Apple, Bluetooth’u gözardı etmişti. Fakat, Apple Watch farklı bir yapıya sahip ve Apple’ın Bluetooth’a olan tutumunu değiştirecek gibi gözüküyor. Apple Watch, tam anlamıyla bir kablosuz cihaz, kullanıcının etkileşimde bulunabileceği herhangi bir port yok. Kulaklık çıkışının olmaması aslında artık negatif bir durum olarak görülmüyor, bu durumun pozitif bir şey olarak görülüyor. Kablolu kulaklıkların kablolarının kopması, bozulması, bükülmesi gibi basit hatalar kablolu kulaklıkların en büyük sorunlarından birkaç tanesi. Neyse ki artık Bluetooth kablosuz özellikli kulaklıklar birkaç sene önce kullanışlı olduğu farkına varıldı ve de şuanda kullanıcı tarafından da beğeniliyor gibi gözüküyor.

Apple Watch’un can alıcı özelliklerinden bir tanesi olan fitness fonksiyonu, Bluetooth özellikli kulaklıklar için baya kullanışlı gibi gözüküyor. Aktivite içerisinde herhangi bir fiziki kablo, jak, kablo uzunluğu gibi sorunlar olmaksızın spor keyfini bir üst düzeye çıkartıyor. Üreticiler tarafından fazla büyük olmayan ve egzersiz sürecinde giyilebilecek büyüklükte olması ve elbette Bluetooth özellik olan kulaklıkların üretimi diğer kulaklık çeşitlere göre daha fazla üretiliyor gibi gözüküyor. Apple Watch’un bir diğer önemli özelliği ise portatif olması. Mesela spor yaparken elbette boyutu itibariyle Mac veya iPad üzerinden müzik dinleyemezsiniz. Apple Watch, hem kablosuz özelliği sunuyor hem de gayet portatif bir cihaz olarak görülüyor.

Apple Watch üzerinden Bluetooth ile kulaklığı nasıl eşleştirebiliriz?

applewatchbluetooth-1

Apple tarafından hazırlanan Apple Watch rehberinde  müzik uygulaması için Apple Watch veya iPhone olarak  iki adet opsiyon sunuluyor. iPhone’daki müzik listenizi Apple Watch ile eşleştirmek için Watch üzerinden Müzik uygulamasına girip Force Touch özelliği kullanarak kaynak seçeneğini seçtiğinizde gelen ekrandan Apple Watch’u seçtiğiniz zaman liste cihazınızda görünebilir oluyor. Bluetooth kulaklığınızı hala Apple Watch ile eşleştirmediyseniz ayarlara gidip cihazı kulaklıkla eşleyebilirsiniz. Elbette Apple Watch rehberinde müzik uygulaması tanıtımda Beats kulaklık kullanılıyor.

applewatchbluetooth-2

Eşleştirdikten sonra tek yapmanız gereken dinlemek istediğiniz şarkı için Bluetooth kulaklık seçeneğine tıkladığınızda müzik çalmaya başlayacak.

İLGİLİ HABER:  Apple İle Samsung Arasında Akıllı Saat Pazarında Dev Fark

applewatchbluetooth-3

Hangi Bluetooth kulaklık markaları Apple Watch ile daha iyi çalışıyor?

powerbeats2w

Apple tarafından resmi olarak sunulan opsiyon, Beats by Dr. Dre’s Powerbeats 2 Wireless(538TL), tasarım olarak estetik ve özellikle egzersiz sırasında kullanım için tasarlanmış. IPX4 su geçirmez özelliğine sahip ve tam şarj ile 6 saat batarya ömrü sunuyor. Sadece 15 dakika hızlı şarj özelliğiyle birlikte 1  saat kadar kullanım yapabiliyorsunuz.

Plantronics’ BackBeat Go 2 (160 TL)

backbeatgo2

Bluetooth’lu kulaklıklar serisi içerisinde ucuz fiyatıyla birlikte diğer kulaklıklardan ayrılmış oluyor. Muazzam fiyatını bir yana koyarsak, oldukça hafif olması, rahat olması ve de egzersiz sırasında ter gibi sıvılar için koruması var olduğu açıklandı. Tam şarj ile birlikte 4.5 saat batarya ömrü sunuyor. Fakat, şarj kılıfı sadece üst sınıf paket içerisinde satılıyor. Mikrofon dışarıda tam anlamıyla iyi çalışmıyor ve ses izolasyonu bazı rakiplerinden geride kalıyor.

Sony  MDR-EX31BN (241 TL)

mdr-ex31

Eğer sizin için ses izolasyonu önemli değilse sadece spor yaparkenki gürültünün giderilmesini istiyorsanız aradığınız ürün belki Sony MDR-EX31BN olabilir. Kulaklık içerisinde yapı size yakındaki gürültüyü engelleme imkanı sağlıyor. Sony, gürültü engelleyici özelliğin %98 kadar yakındaki gürültülerin engellenebilir olduğunu iddaa ediyor. 10 saat şarj süresi sunan batarya ile gelen cihaz, kırmızı, beyaz ve siyah renklerden oluşuyor. Fiyat açısından bakıldığında çok iyi olduğunu söylemek gerekli.

Beats Studio Wireless modelleri (897 TL – 965 TL, soldaki ve ortadaki)

beatsstudiosolo2

Apple’ın geçtiğimiz yılda satın aldığı Beats kulak üstü kulaklıkların kablosuz özellikli olanları piyasa içerisinde en pahalı olanları ama aralarında da en güzel görünüme sahip ve kullanışlı olanları. Fakat Beats Wireless modelleri spor yapmaya uygun cihazlar değil. İçerisinde gürültü engelleyici sistem, göz alıcı renk ve tasarımı, 20 saate kadar çalışma imkanı sunan şarj edilebilir batarya ile geliyor. Ayrıca Beats Wireless oldukça rahat bir kullanımı sahip. Biraz daha küçük olan  Beats Solo 2 Wireless (632 TL, sağdaki) içerisinde 12 saat kullanım ömrü sunan ve kulaklık içi modellere yakın bir performans sergileyen cihazda ne yazık ki gürültü engelleme özelliği bulunmuyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?