iPhone akıllı telefon serilerinin en çok tercih edilen aksesuarlarından birisi Apple Watch akıllı saatleri olarak bilinmekte. Yayınlanan ilk serisinden Apple Watch 2 serisine kadar hala tüm modelleri aktif bir şekilde kullanılan akıllı saatin sahip olduğu özelliklerde tartışılmaz derecede iyi. Spor uygulamaları, koç desteği, akıllı telefonlarla tam uyum, bildirim desteği gibi birçok özellik Apple’ın akıllı saatlerinin de bir hayli öne çıkmasını sağlıyor.

Fakat tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi akıllı saatlerde de yaşanan pil tüketimi sorunu Apple Watch akıllı saatlerinde de öne çıkıyor. Her ne kadar diğer birçok akıllı saat modeline göre çok daha uzun süreli pil kullanım ömrü olsa da Apple Watch akıllı saatlerinin pil süreleri de hala istenen seviyelerde değil.

İşte Apple bu konuda kullanıcılara daha fazla destek vermek amacıyla yine akıllı telefonlarda yer alan güç tüketim kontrol sistemlerini akıllı saatlerinde de kullanıyor. Peki güç koruma olarak bilinen bu özellik nasıl detaylara sahip? Güç koruma hakkında bilinmesi gerekenler neler?

Apple Güç Koruma Sistemi

Apple’ın akıllı saatlerinde kullanılan bu sistem Apple Watch akıllı saatlerinin pil yüzdesi %10 seviyesine düştüğü anda doğrudan bildirim olarak kullanıcılara sunulmakta. Eğer saati en düşük sistemlerde daha uzun süreli kullanmak isterseniz yapmanız gelen bu durumda gelen bildirimi onaylayarak güç koruma moduna geçmek.

Apple Güç Koruma

Diyelim ki bu modu kullanmayı tercih etmediniz ya da onaylamadınız bu durumda pil seviyesi %10 değerinin altına indiğinde otomatik olarak saat güç moduna geçiyor ve siz çıkarmadan da bu şekilde pil şarjına kadar devam ediyor. Eğer tüm bunları beklemeden pil koruma moduna doğrudan geçmek isterseniz yapmanız gereken işlemlerde oldukça basit.

  • Öncelikle saatinizden denetim merkezine giriş yapıyorsunuz.
  • Buradan pil yüzdesi kısmına dokunup güç koruma ve devam et sekmeleri yeterli oluyor.

Hemen ekleyelim bu özellik devreye girdiğinde akıllı saat iPhone akıllı telefonunuzla bağlantı kurmayı kesiyor. Bunun dışında diğer özelliklerde devre dışı kalıyor. Minimum işlev maksimum kullanım süresi sunuluyor. Bunun dışında moddan çıkmak isterseniz de yan düğmeye logo gelene kadar basmalı ve saati yeniden başlatmalısınız.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?