Apple Watch EKG Özelliği için Harika Bir Güncelleme Yolda

0
138
Apple Watch EKG özelliği

Apple Watch EKG özelliği, desteklenen akıllı saat serileriyle beraber ülkemizde de kullanılabiliyor. Ülkemizde geç aktif edilen bir özellik olsa da sonuçta kullanıma alınan özellik, bir hayli başarılı bulunuyor ve elde edilen EKG verilerinin doğruluk oranının da yüksek olduğu söyleniyor.

Apple tabii ki bunun için donanımın yanında yazılımı da kullanıyor. EKG sensörleri için kullanılan algoritma ise yakın zamanda değişecek. iOS 14.3 sonrasında ortaya çıkan kodlara göre EKG algoritması için ikinci bir nesle geçiş yapılacak.

Apple Watch EKG Nasıl Yetenekler Kazanacak?

Mevcut sistemde kullanılan EKG özelliği, kalp ritmini ve kalp atış hızını takip edebiliyor. Bir yandan kalp hızı bir yandan da kalp ritmi takip ediliyor ve bunun sonunda veriler toplanıyor. Eğer atriyal fibrilasyon dediğimiz düzensiz ritim durumu tespit edilecek olursa, saat sizi buna karşı uyarıyor.

Bir nevi erken uyarı sistemine geçiş yapılmış oluyor. Kalbinde sorun olan kullanıcılar için bir erken uyarı sistemi olarak görebileceğimiz bu sisteme gelecek yeni güncelleme, hareket halindeyken de ölçüm yapılmasını sağlayabilir.

Şu an saat sabit durumda EKG ölçümü yapabiliyor ama güncelleme sonrasında egzersizler sırasında da EKG ölçümü yapılmasının mümkün olabileceği söyleniyor. Algoritma 2 olarak isimlendirilen yeni algoritmanın, hareket halinde yapacağı ölçümler için nasıl bir sistem kullanacağı şu an için bilinmiyor.

Apple Watch EKG özelliği

Sonuçta hareket halinde ölçüm yapılması, sonuçların doğruluğu konusunda bir sıkıntının ortaya çıkmasına neden olabilir. Apple’ın bunun denemelerini yaptığı ve Apple Watch EKG sistemini ondan sonra güncelleyeceği bilgisini de verelim. İddialara göre denemeler sorunsuz tamamlanacak olursa, güncelleme o şartla verilecek.

Şu an akıllı saatlere baktığımız zaman da Apple Watch 4, Apple Watch 5 ve Apple Watch 6 modellerinde EKG özelliğinin bulunduğunu görüyoruz. Güncellemenin gelmesi için her modelde sorunsuz olarak algoritmanın çalıştırılması gerekiyor. iOS 14.3 final sürümü yayınlandığı zaman bunu daha detaylı öğrenme fırsatını elde edeceğiz. Güncelleme gelirse yeni ölçüm sisteminde neler değiştiğini de daha detaylı ele alacağız.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7s Plus Sonunda Ortaya Çıktı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?