Apple Watch Egzersizleri Nasıl Özelleştirilebilir?

0
57
Apple Watch Bildirimleri

Akıllı saatler artık egzersiz takip cihazları olarak kullanılmaya başlandı. Akıllı bilekliklerin yerini almaya başlayan akıllı saatler içerisinde en çok tercih edilen modellerden birisi de Apple Watch modeli. Bir hayli kullanışlı olan seri, son olarak Apple Watch 4 modeliyle karşımıza çıktı.

Açıkçası bu alanda en iddialı performans değerlerini sunan ve en doğru verileri kullanıcılara aktaran akıllı saatlerin başında da Apple Watch 4 geliyor. Düşünsenize saat üzerinden tek tuşla EKG çekim yapılabiliyor. Bu denli başarılı bir saatten söz ediyoruz.

Sadece Apple Watch 4 değil genel olarak tüm seride, aktivite takibine karşı çok detaylı bir kullanım sunuluyor. Egzersiz takibi dışında, kullanıcılara sunulan raporlama sistemi de bir hayli başarılı. Egzersiz sırasında kullanıcıların bilgi alabileceği birçok metrik sunuluyor. Hatta isterseniz egzersiz metriklerini kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz. Bu yazımızda da tüm bu metriklerin nasıl özelleştirileceğinden söz edeceğiz.

Apple Watch Egzersiz Sırasında Gösterilen Metrikleri Özelleştirme

Apple Watch akıllı saat modellerinde, egzersiz ve sizin anlık durumunuz hakkında bilgiler veren metrikler için özelleştirmelerin nasıl yapılacağından söz edeceğiz. Bunun için karmaşık işlemlere gerek yok. iPhone üzerinden düzenlemeleri yapacağız.

 • iPhone üzerinden Apple Watch uygulamasına girin.
 • Watch’ım kısmına girin.
 • Burada yer alan “Egzersiz” sekmesine dokunun.
 • Egzersiz menüsünden ise “Egzersiz görünümüne” giriyoruz.
 • Şimdi antrenmanları göreceksiniz. Buradan özelleştirme yapacağınız antrenmanı seçmeniz gerekiyor.

Apple Watch egzersiz metrikleri özelleştirme

 • Üst köşede yer alan “düzenle” sekmesine basmanız gerekecek. Sağ üst köşede yer alan düzenle bölümü, eklemeleri yapacağımız bölüm.
 • Şimdi karşınızda metrikler gözükecek. Mesafe, kalp atım hızı gibi metrikleri göreceksiniz.
 • Ekranda gözükmesini istediğiniz veriyi belirleyin ve verinin yanında yer alan “ekle” düğmesine tıklayarak bitti seçeneğini seçin.

Tüm yapacağınız işlem bu kadar. Seçtiğiniz metrik saat ekranında karşınıza çıkacaktır. Burada önemli olan sayı. Şu an için 5 adet metrik gösterimine izin veriliyor. 5 ölçümü ekranda görüyorsanız yeni bir ölçüm verisi eklemek için önce mevcut gösterimlerden bazılarını kaldırmanız gerekiyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Üzerindeki Fiziksel Tuşlarla Neler Yapılabilir?

Egzersiz Metriklerini Kaldırma

Diyelim ki 5 adet ölçüm için ayarlama yapılmış. Buna karşın siz yeni bir ölçüm eklemek istiyorsunuz. Bunun için yukarıda dediğimiz gibi silme işlemi yapmanız gerekecek. Daha doğrusu kullanmayacağınız ölçümü kaldırmanız gerekiyor. Hemen yapacaklarınıza geçelim.

 • Tekrar saat uygulaması üzerinden “Egzersiz” kısmına girin.
 • Yine “Egzersiz görünümü” kısmına giriş yapın.

Apple Watch egzersiz metrikleri özelleştirme

 • Yine kaldırmak istediğiniz metrik üzerine dokunarak, üst köşede yer alan düzenle sekmesine tıklayın.
 • Kaldırmak istediğiniz ölçümün yanında yer alan kaldır (“-“) düğmesine dokunun.

Yapacağınız işlemler bu kadar ile sınırlı. Yine belirlediğiniz metrikler arasında sıralama yapmak isterseniz, metriklerin yanında yer alan düzenle butonuna basılı tutup, sürükleme işlemi yaparak sıralamaları ayarlayabiliriz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?