Apple Watch dondu! Apple Watch çalışmıyorsa nasıl düzeltilir?

3
2597
Apple Watch Çalışmıyor
Apple Watch Çalışmıyor

Apple Watch oldukça güvenilir bir cihaz olmasına rağmen, tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi zaman zaman sorun çıkartma eğilimindedir. Ancak endişelenmeyin! Apple Watch dondu, şarj etmiyor, suyla temas etti ya da ekranı kırıldı gibi sorunlar için işe yarar çözümlerimiz ve tavsiyelerimiz var.

Apple Watch dondu ya da tepki vermiyor

Apple Watch’unuz mantıklı isteklerinize tepki vermiyorsa endişelenmeniz doğaldır. Bu sorunun birçok potansiyel nedeni vardır. Apple Watch dondu sorununa yol açan bazı basit nedenlerin çözümlerine değineceğiz.

Apple Watch’unuz donduysa veya sadece tepki vermiyorsa, sorunu çözmek için uygulayabileceğimiz birkaç temel adım vardır. Bu adımları kolaydan zora doğru aşağıda bulabilirsiniz.

Apple Watch’unuzun şarji bitmiş olabilir

Ekranda her zaman ya da yan düğmeye bastığınızda kırmızı bir yıldırım simgesi varsa, cihazınızı şarj etmeniz gerekiyor. Şarj aletine takın, yarım saat bekleyin ve kontrol etin. Yeşil renkli yıldırım simgesini görüyorsanız saatiniz şarj oluyor demektir. 30 dakika geçmesine rağmen saatiniz düzelmediyse, aşağıdaki “Apple Watch şarj olmuyor” bölümünü kontrol edin.

Apple Watch kırmızı yıldırım simgesi

Apple Watch’unuz Güç Koruma modunda olabilir

Apple Watch güç koruma modu

Pil tasarrufu yapmak için herhangi bir zamanda Güç Koruma modunu açmış olabilirsiniz. Güç Koruma modu, hem Apple Watch’un işlevselliğini hem de yanıt verme yeteneğini sınırlar.

Apple Watch, Güç Koruma modundayken yalnızca çok küçük bir yazı tipi ile zamanı gösterir ve bunu yalnızca bileğinizi döndürdüğünüzde değil, herhangi bir istemde bulunduğunuzda da yapar. Apple Watch’ta Güç Koruma modundan çıkmak için, yan düğmeye Apple logosunu görene kadar basılı tutun. Cihaz yeniden başladığı zaman tekrar şifrenizi girmeniz istenir.

Apple Watch resetleme işlemi (Yeniden Başlatma)

Yeniden başlatma işlemi Apple’ın birçok teknolojik cihazında olduğu gibi, Apple Watch’ta da küçük sorunları çözmek için işe yarayabilir. Apple Watch’unuzu yeniden başlatmak için, Gücü Kapat seçeneğini görene kadar yan düğmeye basılı tutun ve ardından hızlıca kaydırın. Saatin kapanmasını bekleyin ve yeniden başlatmak için Apple logosunu görene kadar yan düğmeye basılı tutun.

Apple Watch hard reset işlemi (Zorla Yeniden Başlatma)

Hard reset işlemi Apple Watch için oldukça ciddidir. Apple, watchOS’u güncellerken bunu denememeniz konusunda uyarıyor. Zorla yeniden başlatma işlemini yapmaya karar verdiyseniz, Apple logosunu görene kadar yan düğme ve Digital Crown’a yaklaşık 10 saniye süreyle aynı anda basılı tutun.

Bu yöntem sorununuzu çözmezse, sorunun nedeni daha ciddi olabilir.

Apple Watch’unuzu watchOS 3.1.1 sürümüne yükseltmiş olabilirsiniz

Bazı kullanıcılar, cihazlarını watchOS 3.1.1 sürümüne güncelledikten sonra Apple Watch Series 2 model cihazlarında donma sorunu yaşadıklarını bildirdiler.

Bu durum sizin için de geçerliyse, saatiniz için çok geç olmasına rağmen yeni bir güncellemenin yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol edebilirsiniz. İyi haber ise, sorun güncellemeden kaynaklanıyorsa Apple’dan sorunu ücretsiz olarak çözmesini ya da Apple Watch’unuzu değiştirmesini talep edebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Yeni Bir iPhone’a Apple Watch Nasıl Aktarılır?

watchOS güncellemesi yarıda kesilmiş olabilir

Apple Watch’unuzu watchOS’un yeni sürümüne güncellerken saatinizin şarjının yeterli miktarda olması gerekiyor. Güncelleme işlemi devam ederken saatin şarjı biterse işlem yarıda kalır ve cihazınızın çalışmamasına neden olabilir. Böyle bir durumda ne Apple Watch’u yeniden başlatma, ne de cihazın eşleştiği iPhone’dan herhangi bir müdahalede bulunamazsınız. Sonuç olarak cihazınızın sorunu çözmesi için Apple’a başvurmaktan başka şansınız yoktur.

Siz de böyle bir durum yaşadıysanız ve cihazınızın ekranında hata mesajı görünüyorsa, her zamanki kurtarma adımlarını deneyin. Ancak sorun düzelmiyorsa Apple’dan destek almanız gerekiyor.Apple Watch güncelleme yaparken şarj bitti

Apple Watch şarj olmuyor

Apple Watch’unuzu şarj yastığına veya üçüncü taraf bir şarj cihazına bağladığınızda hiçbir şey olmuyor gibi görünüyorsa, şarj kablosu ya da şarj cihazıyla ilgili herhangi bir sorun oluşmuş olabilir. Bu durumda aşağıdaki maddeleri sırasıyla kontrol edin:

  1. Fiş prize tamamen takılı mı?
  2. Kablo fişe tamamen takılı mı?
  3. Apple Watch, şarj cihazına doğru şekilde bağlanmış mı? (Şarj yastığının hafif içbükey kavisli yüzeyi üstte olmalıdır.)
  4. Parçalar üzerinde herhangi bir yabancı madde veya deformasyon olup olmadığını kontrol edin.
  5. Yukarıdaki maddeleri geçtiğiniz halde sorun düzelmediyse, şarj işlemi ile ilgili tüm parçaları teker teker değiştirerek denemeye başlamalısınız. Sırasıyla prize takılan adaptörü, adaptöre takılan kabloyu, son olarak şarj yastığını çalışan bir tanesiyle değiştirerek deneyebilirsiniz. Adaptör ve USB kablosu kolay bulunan parçalardır ancak şarj yastığı için ya Apple Watch’a sahip olan bir arkadaşınızdan ya da Apple aksesuarları bulunan bir mağaza ya da teknik servisten yardım almanız gerebilir.

Parçaları değiştirerek denediğinizde cihazınız şarj olmaya başladıysa, arızalı parçayı yenisiyle değiştirerek sorununuzu çözebilirsiniz.

Apple Watch batarya sorunlu olabilir

Yukarıda yer verdiğimiz çözüm yollarını teker teker denemenize rağmen Apple Watch çalışmıyor ya da Apple Watch dondu gibi sorunlar çözülmediyse, Apple Watch’unuzun bataryası arızalı olabilir. Bu sorunla ilgili yapabileceğiniz en ideal şey, Apple ile iletişime geçmeniz olacaktır.

Apple Watch Series 2’nin pil ömrü genelde en az iki gün olmaktadır. Cihazınızın pili bu süreden çok daha önce tükeniyorsa, yine Apple ile iletişime geçmelisiniz. Apple cihazdan kaynaklı bu tarz sorunlar için ücretsiz bire bir değişim yapmaktadır.

Apple Watch ekran kırıldı

Apple Watch ekran kırılması durumu, ekranın üretiminde kullanılan sağlam Ion-X cam nedeniyle nadir görülen bir durumdur. Ancak Apple Watch ekranı da kırılabilmekte ya da çizilebilmektedir.

Apple Watch ekranının kırılması durumunda ekran değişimi oldukça kolaydır.

Pek çok onarım firması, kırılma ya da çizilme varsa Apple Watch ekranının değiştirmeyi önerir. Ancak üçüncü parti firmaların müdahale etmesi durumunda cihazınızın garanti kapsamı dışında kalacağını unutmamalısınız. Bu yüzden ekran değişimi ya da onarımı için öncelikle Apple yetkili servisi ile görüşün. Apple yetkili teknik servisleri, çoğu zaman üçüncü taraf firmalardan daha uygun ücretlerle onarım ya da değişim yapmaktadır.

Bunu da okuyun: Su ile temas eden Apple Watch nasıl kurtarılır?

3 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?