Apple Watch Bir Kez Daha Hayat Kurtardı

0
81

Akıllı saat teknolojileri içerisinde, en çok dikkat çeken modellerden biri olan Apple Watch serisi akıllı saatler son olarak Apple Watch 3 modeliyle beraber yenilendi. Serinin 3.akıllı saat modeli olarak karşımıza çıkan Apple Watch 3 modeliyle beraber gelen yeni yazılımlar ve yeni özellikler ise saatin yeteneklerini bir hayli arttırmıştı.

Sadece 3.modelin değil bunun dışında yapılan güncellemeler sayesinde tüm serilerinde yeteneklerin geliştirildiğini gördük. Özellikle sağlık yönünden bir hayli geliştirilen akıllı saatlerin, beklenen görevleri yerine getirdiğini de görüyoruz. Yaşanan son olayda bu durumun en büyük kanıtı. Yaşanan son örnekte sağlık uygulamaları sayesinde saatlerin bir kez daha hayat kurtardığı açıklandı.

Apple Watch Kalp Krizini Önceden Haber Verdi

50 yaşındaki Scott Killian isimli bir kullanıcı tarafından deneyimlenen olayda, saatin kalp krizini haber verdiği belirtildi. Uyku analizi için saati kullandığını belirten kullanıcı, bir gece uyku sırasında kalp atım hızının anormal şekilde yükselmesi sonucu saat uyarısı ile uyanmış. Saatin kalp atımını 120 seviyelerinde gösterdiğini belirten kullanıcı, kendinde de bu yönde belirtilen hissedince acil servise gitmiş

HeartWatch

Yapılan testlerde kalp atımı normal çıksa da saat normal atım değerine bir türlü dönmemiş ve Apple Watch uyarısı devam etmiş. Killian tarafından gelene istekle beraber hastanede kan testi yapıldığı belirtiliyor. Bu durumunda da sonuç beklenmedik bir şekilde Apple Watch uyarısında yer aldığı gibi gözüküyor. Hastanın 4 damarının tıkalı olduğu ve kalp krizi yaşandığı kan testi ile anlaşılmış oluyor.

Bu olayla beraber Apple Watch serisinin bir kez daha erken uyarı sisteminde başarılı olduğunu gördük. Hemen hemen her tanıtımında Apple yetkililerinin üzerinde durduğu ana konuda buydu zaten. Saatin HeartWatch uygulaması son yazılım güncellemeleriyle beraber daha da geliştirildi ve bu şekilde erken uyarı sistemi de kullanıma girmiş oldu. Şimdilik yaşanan örneklere baktığımızda, Apple’ın bu konuda gerçekten başarılı olduğunu görmekteyiz. Bundan sonraki serilerde daha da iyileştirme yapılacak olursa, iş farklı boyutlara da gelebilir.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Pil Sağlığı Sistemi Hakkında Her Detay

İlginizi Çekebilir: Windows Mağaza için iTunes Beklentileri Suya Düşebilir

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?