Apple Watch Aktivite Halkaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
654
Apple Watch Aktivite Halkaları

En fazla kullanılan akıllı saat modellerinden biri olan Apple Watch içerisinde en çok tercih edilen ve kullanım oranı en yüksek olan bölümlerin başında aktiviteler bölümü geliyor. Apple’ın akıllı saatlerinin öne çıkmasını sağlayan bölümde kullanıcıların spor aktiviteleri, günlük hareket verileri ve egzersiz bilgileri gibi hemen her kayıt tutulabiliyor ve bir nevi Apple Watch spor koçunuz oluyor. Bir hayli çok kullanılan bir bölüm olması Apple Watch kullanıcılarının en çok merak ettikleri bölümünde aktivite bölümü olmasına neden oluyor. Peki aktivite bölümü hakkında bilmemiz gerekenler neler? Apple Watch Aktivite sistemi nasıl çalışıyor?

Apple Watch Aktivite Halkaları Sistemi

Öncelikle Apple Watch akıllı saatlerinde kullananların bileceği gibi aktivite takibi halkalarla beraber yapılıyor. Apple Watch Aktivite Halkaları olarak adlandırılan sistem sayesinde kullanıcıların hemen her hareketinin raporu elde edilebiliyor. Ayrıca sistemde veriler içinde tamamen halkalar kullanılmakta. Genel kullanımda ise 3 farklı halka bulunuyor.

Apple Watch Aktivite Halkaları

Bu halkalar hareket halkaları, duruş halkası ve egzersiz halkaları olarak değerlendiriliyor. Sıralama olarak ele alacak olursak en dışta yer alan hareket halkası, bir içerde yer alan halka egzersiz halkası ve en iç kısımda ise duruş halkası yer alıyor. Peki bu halkalar ne anlama geliyor. Sistem nasıl işliyor. Şimdi birazda bundan bahsedelim.

En Dış Hareket Halkası

Apple Watch Aktivite Halkaları içerisinde en çok dikkat çeken kısımlardan birisi dış hareket halkası. Bu halka kullanıcıların ilk dikkat etmeleri gereken kısım. Kırmızı renkli ve en dış kısımda yer alan halkada hareket sensörleri ve kalp ritim ölçer sistemi kullanılmakta.

Akıllı saat hem kalp ritminin nasıl değiştiğini takip ederek hem de hareket için üzerinde yer alan sensörleri kullanarak kullanıcının ne kadar hareket ettiği ve ne kadar verimli hareket ettiği de ölçülmüş oluyor. Bu durum kalp ritim ölçer sayesinde sağlanıyor. Bu bölümde düzenli kullanımda kullanıcının ortalama verileri de değerlendirilmekte. Bu sayede zaman içerisinde ölçümlerin doğruluk payı da artmış oluyor.

Apple Watch Aktivite Halkaları

Hareket bölümü kalori hesabı: Apple Watch Aktivite Halkaları içerisinde yer alan hareket halkasında aktif kalori sistemi yer almakta. Bu sistem sayesinde kullanıcıların günlük doğal olarak yakmaları gereken kalori miktarları hesaba katılmıyor. Yani doğrudan ekstra olarak kilo vermenizi sağlayacak kalori yakımları gösteriliyor. Bu nedenle hedefleri tutturmak oldukça zor olabilir.

İLGİLİ HABER:  Kurmalı Apple Watch Akıllı Saatleri Mi Geliyor?

Orta Kısımda Yer Alan Halka Egzersiz Halkası

Apple Watch Aktivite Halkaları içerisinde bir diğeri de egzersiz halkası. Bu bölümde de Apple akıllı saat takılıyken yapılan egzersizler takip ediliyor. Yeşil renk ile yansıtılan halkanın hareket halkası ile farkı ne diye sorabilirsiniz. Bir kere bu halka da egzersiz seçimleri yapıp egzersizlere göre özelleştirme yapabiliyorsunuz. Bunun dışında sistemin hareket halkasından farkı ise bu bölüm ekstra hareket olarak algılanması.

Apple Watch Aktivite Halkaları

Bunun için Apple Watch hem en dış hareket halkasının değerlerini kullanıyor hem de anlık kalp ritminiz kullanılıyor. Kalp ritminizle beraber hareket sürekli bir karşılaştırılma içerisinde eğer kalp ritmi sürekli olarak artıyorsa ve hareket artışı da varsa bu noktada Apple yeşil halkayı ilerletmekte. Tabi ki bu ekranda egzersiz süresi ve kullanıcıların bu süre içerisinde ne kadar aktif olduğu gibi bilgilerde elde ediliyor. Apple Watch Aktivite Halkaları içerisinde en çok kullanılan halkalardan birisi de bu yeşil halka.

Son ve En İçteki Halka Duruş Halkası

Apple Watch Aktivite Halkaları içerisine en iç kısımda ise tam tersi bir bilgilendirme halkası bulunuyor. Bu ekranda yer alan halka içerisinde kullanıcıların ne kadar hareketli oldukları ölçülüyor. Söz konusu sistemde kullanıcıların ne kadar hareket ettikleri değil ne kadar durdukları ölçülüyor. Saat bir gün içerisinde kullanıcıların ne kadar hareket ettiği ölçülüyor.

Apple Watch Aktivite Halkaları

Her saat başında saatin ne kadar hareket ettiğinizi ölçmesini sağlayan halka da kullanıcıların harekete teşviki sağlanmakta. Eğer hareket etmezseniz 1 saat içerisinde 50.dakika da saat hareket için sizi uyarıyor ve hareket etmeniz isteniyor. Genel olarak Apple Watch Aktivite Halkaları kullanımı ve işe yaradıkları özellikler bu şekilde değerlendirilebilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?