Apple giyilebilir teknoloji alanına ilk olarak akıllı saatleri ile giriş yapmıştı. Akıllı telefonları ile tam uyum içerisinde çalışan ve Apple’ın aslında giyilebilir ürün kategorisi için en önemli ürünü olan Apple Watch serisi akıllı saatler geçtiğimiz sene Apple’ın bu alanda liderliği eline almasını sağlamıştı. Satış oranlarında da beğenilen seviyelere ulaşmayı başaran Apple’ın akıllı saatleri Apple Watch serisinin bu kadar çok beğeni toplamasıyla beraber yüksek fiyat aralığına rağmen Apple ikinci seri akıllı saatlerini piyasaya sürme kararı almıştı. Alınan karar ile beraber iPhone 7 sonrasında piyasaya sürülen Apple Watch 2 serisi akıllı saatler bu alanda Apple’ın ikinci adımı olarak gösterilmişti. Saatlerin piyasaya çıkmasının hemen ardından ise Apple’ın bu alanda eski başarısını devam ettiremediği ortaya çıktı.

Akıllı Saat Pazarında Genel Düşüş Yaşanıyor

Bu alanın en başarılı markası olarak gösterilirken bu sene bir anda üçüncü sıraya kadar gerileyen Apple’ın ilk çeyrek satış rakamlarında 1.1 milyon satış rakamına ulaşmaya başardığı belirtildi. Fakat aynı oran geçen sene 3.9 milyon gibi çok daha yüksek bir aralıktaydı. Aradaki farkın bu kadar fazla olması ile beraber neredeyse %5 oranında bir düşüş yaşayan Apple’ın akıllı saatlerinin bu durumunun yanı sıra henüz yeni yeni piyasaya çıkışını yapan Fitbit akıllı saatlerinde ise ciddi bir satış yükselişi yaşandığı da ortaya çıktı.

Apple-Watch-2-satışları

Aynı araştırmaya göre 5.3 milyon satış rakamı ile listenin ilk sırasında yer alan Fitbit akıllı saatlerinin yakaladığı bu yükseliş ile beraber genel olarak akıllı saat satışlarında yükseliş yaşanması bekleniyordu. Fakat genel olarak akıllı saat alanında Fitbit’in yükselişine rağmen ciddi oranda da bir düşüş yaşanıyor.

Düşüş Devam Eder Mi?

Sadece Apple değil diğer birçok ünlü markanın da bu alanda düşüş yaşamasına ve akıllı saatler için tercihin artık ucuz ama fonksiyonel saatlere yönelmesiyle beraber sektörde dev markaların da çekilmeye başladığı da belirtiliyor. Önümüzdeki dönemlerde de hangi markaların ne kadar satış rakamı elde edeceği de merak konusu.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?