watchOS 6.2.8 ve bir önceki sürümden olan watchOS 6.2.6 sürümünü kullanan Apple Watch 5 sahipleri, akıllı saatlerinde ciddi bir sorun yaşamaya başladı.

Daha çok iPhone akıllı telefonlarında yaşanmasına alıştığımız sorun, bu kez akıllı saatlere indir gibi gözüküyor. Sorunu Türkiye’den yaşayan kullanıcılar var mı emin değiliz ama iPhone denildiğinde tahmin edebileceğiniz gibi yaşanan sorun batarya ve direkt kapanma sorunu.

Apple Watch 5 Saatleri Aniden Kapanıyor

Son güncellemelerden sonra saat, çok uzun bir süre %100 batarya göstergesinde kalıyor. Saatin bu süre boyunca bataryasının %100 olduğunu sanıyorsunuz. Yaklaşık 6-7 saat kadar da batarya bu şekilde kalıyor ama sonrasında bir de düşüyor. %100 olan batarya bir de %50-60 seviyelerine kadar iniyor.

Saati bu şekilde kullanmak istiyorsunuz ama yine kötü bir sürpriz ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu sefer saat kendiliğinden kapanıyor. Şarj seviyesindeki ani düşüşten sonra, herhangi bir uyarı gösterilmeden ya da herhangi bir sinyal verilmeden 10-15 dakika içerisinde direkt olarak saat kapanıyor.

Pil seviyesini %50 seviyelerinde gördüğünüz ve bu şekildeyken kapandığı için saati tekrar açmak istiyorsunuz ama bu sefer saat hiçbir şekilde yeniden açılmıyor. Yapmanız gereken saati şarja takmak oluyor. Şarja taktığınız zaman, birkaç dakika bekleyip Apple Watch 5’i açabiliyorsunuz.

Apple Watch 5

Apple Watch 5 batarya ve kapanma sorunu, saate sahip olan her kullanıcının yaşamış olduğu bir sorun değil. Fakat şöyle bir şey var ki forumlara ve destek sayfalarına bakıldığı ve gelen yorumları değerlendirdiğiniz zaman, watchOS 6.2.8 ya da watchOS 6.2.6 sürümünü çalıştıran çoğu saatte batarya sorunu yaşanıyor gibi anlaşılıyor.

Muhtemelen yaşanan sıkıntının kaynağı yazılımsal. Eğer donanımsal bir sorun olmuş olsaydı, güncellemeden sonra değil belli batarya serisine sahip olan Apple Watch 5 akıllı saatlerinin tamamında aynı sorun yaşanır ve sürüm farkı önemsiz kalırdı.

Yazılımsal olduğunu düşündüğümüz batarya sorunu için Apple bilgilendirmesi gelmediğinden, bu kısım bizim yorumumuz olarak kalıyor. Fakat şu da bir gerçek ki Apple bu konularda açıklamaları hemen yapmıyor. Sorun düzeltildiği zaman ya da soruna neden olan sürüme yeni bir güncelleme geldiği zaman bilgilendirme yapılıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?