Apple Watch 4

Akıllı saat teknolojileri içerisinde en gelişmiş teknolojiyi sunmayı başaran Apple Watch 4, 2018 iPhone modellerinin tanıtımına damga vurdu. Söz konusu akıllı saat modeli, gerek özellikler gerekse de sistem kontrolleri açısından çok büyük yeniliklerle karşımıza çıktı. Buna bir de tasarımsal değişiklikler eklendi. Apple Watch 4 akıllı saat modelinin en çok dikkat çeken özelliği ise EKG özelliği olmuştu. Saatin üzerinde yer alan fiziksel tuşa basmanız durumunda çalışacak olan özellik, kalbin EKG’sinin çekilmesini sağlıyordu. Devrimsel bir yenilik sunan bu özellik, görünen o ki sınırlı bir kullanıma sahip olacak.

Apple Watch 4 Ülkemizde Sınırlı Olarak Kullanılabilir

Yeni akıllı saat modelinde yer verilecek olan özelliklerden en çok dikkat çeken özellik olan EKG özelliği için bazı izinlerin ve sertifikaların olması gerektiği belirtiliyor. Bu sertifikaların Apple tarafından alındığı da konu hakkında edinilen bilgiler arasında.

Bir takım sağlık kurumları ve kuruluşlarından onay alınması gerektiği belirtilen özellik ise sadece Amerika sınırları içerisinde onay alınmış. Onay için bazı testler yapıldığını da ekleyelim.

Apple Watch 4

Amerika genelinde bu testlerden geçen Apple Watch 4, EKG özelliğini sunacak. Ancak şu an için Avrupa pazarında izinler alınmış değil. Apple’ın İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Ajansından bu konuda yeni lisanslar alacağı ve EKG özelliğinin Avrupa Birliği ülkelerinde de kullanılabileceği belirtiliyor.

Fakat bu özelliğin ülkemizde kullanılması için ayrıca bir onay alınması gerekecek. AB ülkelerinden ayrı olduğumuz için ayrı bir onay alınması ve EKG için gerekli şartların sağlanması bekleniyor. Mevcut durumda ülkemizde Apple Watch 4 EKG özelliği kullanılamayacak.

İlginizi Çekebilir: iPhone XR mı iPhone 8 Plus mı? iPhone XR Beklemeye Değer Mi?

1 YORUM

  1. Peki kullanici bolge olarak amerikayi secerse ne olacak? Normalde kullanima acilmasi gerek tipki bolge degistirince apple pay icin kart ekleme ozelliginin acildigi gibi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?