Apple Watch 4 Tanıtıldı – İşte Özellikleri ve Fiyatı

0
176
Apple Watch

Apple, uzun süredir beklenen yeni iPhone etkinliğiyle beraber yeni seri ürünlerini ortaya çıkardı. Markanın tanıtımında dikkat çeken ilk ürün Apple Watch 4 akıllı saat modelleri oldu. Yenilenen ve tasarım kısmında zenginleştirilen Apple Watch 4 akıllı saatlerinin özelliklerine bakalım.

Apple Watch 4 Saat Tasarımı Nasıl Değişti?

Yeni akıllı saat modelinin tasarımının yenilendiğini görüyoruz. Ana hatlarıyla tasarım eski seriye benzer ancak Apple Watch 4 tasarımında güzel oynamalar var. Yeni akıllı saatin, beklendiği gibi ekran kısmı biraz daha geniş. Köşelerde biraz daha oval bir tasarımla gelen akıllı saat, daha önce sızdırılan görsellerde olduğu gibi ekran kısmında büyüme söz konusu.

Apple Watch 4

İki farklı ekran boyutuyla beraber gelen akıllı saat 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki farklı kasa boyutuyla geliyor. 40 mm modelde %32 daha büyük bir ekranla geliyor. 44 mm boyutunda olan saat ise %35 daha büyük bir ekran ile geliyor. Genel olarak daha oval bir akıllı saat söz konusu. Daha fazla detay gösterme adına büyütüldüğü belirtilen ekran oldukça başarılı.

Ekran kısmında değişiklik bu yöndeyken, arka kapak kısmında da güzel değişiklikler var. Yeni modelin seramik ve safir kaplı bir yüzeyi olduğu açıklandı. Bu sayede hem daha hızlı bağlantı kurabilen Apple Watch 4 hem de çok şık bir görüntüye sahip olmuş durumda.

Dijital Tuş Sabit Kaldı

Tasarımda ekran büyütülmüş olsa da dijital tuş kullanımına devam edilmiş. Fakat bu kez hoparlör tasarımı değiştirildiği için tuş biraz daha yassı. Hoparlör ve mikrofonun tamamen zıt yerlere yerleştirilmesi ve %50 oranında hoparlör sesinin artırılması da bir başka artı nokta. Dediğimiz gibi daha iyi sinyal alımı içinde seramik bir kaplama geliyor.

Apple Watch 4 Özellikleri Nasıl?

Yeni akıllı saatin özellikleri kısmında ilk dikkat çeken detay, arayüzün değiştirilmiş olması. Yeni bir arayüz geliştiren Apple, arayüzün sağ ve sol kısmında tüm özelliklere ve içeriklere yer vermek üzere tasarlanmış. Zaten yeni arayüzün gelmesinin nedeni de bu olarak gösterilebilir. Artık çok daha detaylı bir kullanım gerçekleştirilebilecek.

Apple Watch 4

Yine bağlantı teknolojilerinde de geliştirmeler söz konusu. Tek dokunuşla bağlantı kurma gibi ayrıcalıklara erişebileceğiz. Büyük ekran sayesinde çok daha fazla detay görmemizi sağlayacak olan Apple Watch 4, veri kontrollerini de çok daha başarılı hale getiriyor. Teknik kısımda dikkat çeken bir başka özellik ise sürekli açık ekran özelliği.

Bu kısımda kullanıcı nefesini takip eden bir arayüz geliştirilmiş. Yeni arayüz, kullanıcı nefesine göre dinamik olarak hareket edebiliyor. Sürekli açık arayüz olarak gösterebileceğimiz bu özellik de yine yenilikler arasında. Dinamik yeni arayüzlerin, animasyon hareketleri de çok daha başarılı hale getirilmiş durumda.

İLGİLİ HABER:  MacOS 11 Detaylarını Ortaya Çıkaran Tasarım Çalışması!

Apple Watch 4

Saatin teknik kısmından devam edelim. Yeni model 64 bit S4 işlemci ile geliyor. Yeni işlemci eski modele göre 2 kat daha hızlı çalışıyor. Çift çekirdek işlemci, sensörlerinde çok daha başarılı çalışmasını sağlayacak. Geliştirilen jiroskop sensör ve ivme ölçerle beraber aktivite algılama sistemi çok daha başarılı hale getirilmiş.

Saatin aktiviteleri algılama oranı 8 kat kadar artırılmış durumda. Yeni işlemci ve sensörler, saatin düşmesi durumunda bile düşül verilerini algılayabiliyor. Tekrar eden hareketler algılanabilecek, düştüğünüzde doğrudan saat yardım çağırabilecek ve spor verileri çok daha başarılı bir şekilde tutulacak.

Apple Watch 4 içerisinde yer alan bu sistem, doğruda acil yardım servislerine de bağlanabiliyor. Sert düşüşlerde doğrudan tanımladığınız kullanıcılar aranabiliyor. Bunun için süre belirlenmiş. Yeni sensörler kullanıcının sert bir şekilde düştüğünü anladığı zaman 1 dakika içerisinde acil yardım numaralarını arayabilecek.

Apple Watch 4

Yine geliştirilen bir başka sensör ise optik kalp sensörü. Kalori ölçümü, yüksek kalp ritmi ölçe, tam tersi düşük kalp ritmi ölçme sistemleri de devreye girecek. Düşük nabız ölçer sistemi sayesinde, saat kalp atışı çok düşük olduğu anlayacak ve kullanıcıya uyarı gösterebilecek. Tüm takip özelliği ise otomatik olarak yapılacak. Sürekli saat sağlık verilerinizi izleyecek.

Ayrıca özel bir elektrogram sensörü sayesinde, kalp ritmi gerçek zamanlı olarak ölçülebilecek. ECG sensörlerinin bu konuda çok daha başarılı sonuçlar vereceğini söyleyebiliriz. Kullanım ise çok basit olacak. Fiziksel tuşa basılı tuttuğunuz zaman yeni sensör kullanıma başlayacak. 30 saniye içerisinde saat ECG sonuçlarınızı çıkarabiliyor. Tüm bu verileri uygulama üzerinden öğrenebiliyorsunuz.

Apple Watch 4

Apple Watch 4 Fiyatı ve Çıkış Tarihi Bilgileri

Son olarak yeni akıllı saat modelinin pil durumundan ve çıkış tarihi bilgilerinden bahsedelim. Yeni akıllı saat, 18 saat pil ömrü sunuyor. LTE desteği olan akıllı saat modeli ve GPS desteği olan modelin çıkış tarihi ise 21 Eylül olarak açıklandı. Saatin GPS destekli modelinin 399 dolar, LTE destekli modelinin ise 499 TL olacağı da açıklandı.

Güncelleme: Saatin Türkiye fiyatı açıklandı. 40 mm kasa kullanan model 3.499 TL, 44 mm kasa kullanan model 3.749 TL olarak belirtildi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?