Apple Watch 4 Nasıl Özelliklerle Gelecek? Tüm Bilinenler

Apple Watch 4 akıllı saat modelleri için yeni iddialar ortaya çıkmaya başladı. Apple Watch 4 akıllı saatlerinde nasıl özellikler sunulacak? Saatlerin tasarımı değişiyor mu?

0
96
Apple Watch 4

Apple, şu an için akıllı saat pazarının lider markası olarak biliniyor. Satışları bir hayli iyi giden Apple Watch serisinden istediğini alan marka, kullanıcılara güzel alternatifler sunmayı başarmış gibi gözüküyor. Apple Watch 1 serisinden geçtiğimiz sene ortaya çıkan Apple Watch 3 modeline kadar sürekli başarılı bir grafik çizen markanın şimdi ise Apple Watch 4 modeli üzerinde çalışmaları devam ediyor.

Muhtemelen bu sene yeni iPhone modelleriyle beraber tanıtılması beklenen son seri akıllı saatlerde ise önemli değişiklikler bekleniyor. Bu yazımızda saatlerin nasıl değişikliklerle geleceği ve beklentileri neler olduğu konusunda bilgiler paylaşacağız.

Apple Watch 4 Tasarımı Nasıl Olacak?

En net bilgilerimiz saatin tasarımı konusunda. Tasarım kısmında markanın 3 yıldır devam ettirdiği çizginin biraz dışına çıkacağından söz ediliyor. Son patent başvurusunda da bu durumu net bir şekilde görmüştük. Patent görsellerinde Apple’ın %15 oranında daha büyük bir kasa kullanacağı ve akıllı saatin her iki modelinin de geniş ekranlı olacağı belirtiliyor. Kasanın biraz daha büyümesi, genel tasarımı ise değiştirilmeyecek.

Apple Watch 4

Yine dikdörtgen tasarımın kullanıldığını görmek mümkün olacak. Boyutun büyümesinin en büyük artısı ise pil kapasitesi olacak. Yeni büyük kasayla beraber, saat içerisinde daha yüksek kapasiteli bir pil kullanılacak. Ayrıca yazılımla bu pillerin destekleneceği ve pil dayanma süresinin çok daha artırılacağı belirtiliyor.

Tasarım kısmında önemli bir noktaya da dikkat çekelim. Kasa ne kadar büyük olursa olsun, pillerin kayış kısmına esnek bir yapıda eklenmesi de gündemde olan bir başka bilgi. Hatta buradaki pillerin yedek pil görevi görebileceği de belirtiliyor.

Apple Watch 4

Kasa konusunda genel olarak bilgiler bu şekilde. Fakat tasarım detaylarımız bunlarla bitmiyor. Saatin kronu ve donanım düğmelerinin yerinin değişmeyeceği, fakat ekran kısmında kullanım alanının değişebileceği bildiği var. Face ID benzeri bir sistemle karşı karşıya kalabiliriz. Çentikli ekran kullanımı, yeni akıllı saat modelinde de karşımıza çıkabilir.

Apple Watch 4 Yazılım ve Uygulamalar

Apple Watch 4 modeli için beklentiler oldukça yüksek. Tasarım beklentilerini bir kenara bıraktığımız zaman Apple Watch 4 modelinde yazılımsal olarak da önemli değişiklikler olacağından söz ediliyor. Tabii ki WWDC 2018 etkinliğinde tanıtılacak olan WatchOS 5 işletim sistemi diğer akıllı saat modellerine de gelecek ancak bu seride birçok artı nokta olacak. Özellikle fitness koçluğu kısmında yeni seri akıllı saat modellerinin çok daha etkili olduğunu göreceğiz.

Apple Watch 4

İddialara göre saatin içerisinde şeker ölçümü yapabilen, kanı çok daha iyi izleyen ve doğru değerlendirmeleri sunabilecek yeni sensörler sunulacak. Bu sensörlerle beraber kullanıcılara bilgilendirme ve aktivite şemaları konusunda çok daha geniş kapsamlı bilgiler sunulacak. Kısacası etkinlik izleme konusu çok daha başarılı hale getirilmiş olacak.

İLGİLİ HABER:  watchOS 5 Konseptleri Yayınlanmaya Başlandı

Ayrıca bazı sensör yerleşimlerinde de değişiklikler olması bekleniyor. Bazı sensörlerin saatin kayış kısmına ekleneceği ve bu sayede kullanıcıların aktivitelerinin çok daha iyi algılanacağından söz ediliyor. Mesela saat kolunuzdayken tenis oynadığınızda, siz hiçbir şey yapmadan saat bunu algılayacak ve hem kalbinizi izleyecek hem de aktivite verilerinizi teniz kategorisi için kayıt altına alabilecek.

Ekran Teknolojileri İçin Beklentiler

Fiyatlara geçmeden önce ekran konusunda da biraz bilgi verelim. Bu konuda çok farklı iddialar var. Bir kere yeni akıllı saat modelinde Face ID alanının olabileceğinden söz ediliyor. Bu durum ekranın büyük ölçüde değişmesine neden olabilir.

Apple Watch 4

Fakat bunun dışında kullanılacak olan ekran teknolojisi konusunda da önemli iddialar var. Apple’ın akıllı saat modelinde MicroLED ekran teknolojisini kullanma ihtimali var. Her ne kadar düşük bir ihtimal olsa da MicroLED ekranların kullanılması, OLED ekranlara göre çok daha başarılı bir görüntü kalitesi sunulabilir.

Fiyatlar Nasıl Olacak?

Yeni saatlerin fiyatları konusunda tahminler için öncelikle eski modellerin fiyatlarından söz etmek gerekiyor. Apple Watch 3 modelinde WİFİ uyumu sürüm 329 dolar fiyatla duyurulmuştu. Bu fiyatın hücresel veri destekli modelde ise 399 dolar olarak değiştiğini gördük. İki sürüm arasında önemli bir fiyat farkının olduğunu görmüştük. Fakat yeni seri için beklenen fiyatlar bu ikiliden biraz farklı olacak. En şaşırtıcı iddia WİFİ destekli modelin fiyatı için geldi.

Buna göre Apple’ın yeni akıllı saatinin WİFİ sürümü için isteyeceği fiyatın 349 dolar olacağı belirtiliyor. Apple Watch 3 serisinin hücresel veri destekli modelinin fiyatından ucuz, ana seriden ise sadece 20 dolar daha pahalı bir model geleceğinden söz ediliyor.

Apple Watch 4

Ülkemizde sadece bu modellerin getirildiğini düşünecek olursak, Apple Watch 3 serisine göre Apple Watch 4 modelini almak çok daha mantıklı olacak. Fakat yapılacak sistem değişikliklerinin bu fiyatla nasıl sunulacağı da bir başka soru işareti. Bunun dışında hücresel veri destekli modelin ise 429 dolar olacağından söz ediliyor ki bu rakamın rakiplere göre biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Nike sürümü gelecek mi? 2 farklı sürüm mü olacak? Yeni sürprizler gelir mi?

Tüm bu sorular içinse tanıtımı beklememiz gerekiyor. Şu an için tanıtım konusunda bu yılın sonbahar ayları gösteriliyor. Fakat WWDC 2018 etkinliğinde de bir sürpriz gelirse şaşırmamak gerekiyor. En azından akıllı saat teknolojileri konusunda watchos 5 içerisinde yeni ipuçlarını görmek mümkün olabilir.

Önceki Haber: Apple Kulak Üstü Kulaklık Modeli için En İyi Konsept Çalışması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?