2018 iPhone etkinliğine damga vuran akıllı saat modelli Apple Watch 4, kısa süre sonra satışa çıkacak. Yeni akıllı saat için ülkemizde de fiyat açıklamalarının yapıldığını görüyoruz. Daha başarılı ve daha iyi tasarıma sahip olan akıllı saat, genel değerlendirmede de oldukça başarılı bulunuyor. Peki, Apple Watch 4 için yapılan yenilikler yeterli mi? Akıllı saat almak istesek Apple Watch 3 tercihi mi yapmamız lazım? Eski seriye göre değişen özellikler neler? Tüm bu sorulara cevap vererek Apple Watch 4 ile Apple Watch 3 akıllı saatleri arasında karşılaştırmalara yer verelim.

Apple Watch 4 ve Apple Watch 3 Tasarım Karşılaştırması

Tasarım kısmından başlamak daha doğru olur diye düşünüyoruz. Çünkü bu modelde ilk değişiklik tasarım kısmında karşımıza çıkıyor. Apple Watch 2 ile 3 arasında bu denli bir değişim söz konusu değildi. Ama bu seride önemli değişiklikler var.

Apple Watch 4

Yeni akıllı saatin tasarımından başlayalım. Yeni akıllı saat, ekran kısmında daha geniş bir kullanıma sahip. Şu ana kadar piyasaya sürülmüş olan tüm Apple Watch modellerinden daha geniş ekran sunuluyor. Ekranın bu kadar geniş olmasının nedeni çerçevelerin inceltilmiş olması. 44 mm kasa boyutuna sahip olan telefonda 977 mm kare ekran alanı, 40 mm kasaya sahip olan ekranda ise 759 mm kare ekran alanı karşımıza çıkıyor.

Apple Watch 4 ile Apple Watch 3

 

Ekranda %15 ile %35 arasında bir büyüme söz konusu. Aynı şekilde incelik kısmında da daha iyi bir saat var. Saat 10.7 mm kalınlığında. Gövde malzemesi kısmında ise değişiklik yok. Yine alüminyum kullanılıyor. Ancak arka kısımda daha iyi bir seramik yüzey var. Seramik ve safir kristal arka yüzey kullanılmakta.

Renkler: Altın, gümüş ve uzay grisi

Apple Watch 3 Tasarım

Apple Watch 3 akıllı saatlerinde çerçeve alanı çok daha fazla. Bu modelde 2 farklı kasa boyutu karşımıza çıkmakta. 42 mm kasa ve 38 mm kasa boyutlarını görüyoruz. Her iki kasa boyutunda da çerçeveler daha geniş.

Apple Watch 4 ile Apple Watch 3

42 mm kasaya sahip olan akıllı saat 740 mm kare ekran alanına sahipken, 38 mm kasa kullanan akıllı saat ise 563 mm kare ekran alanına sahip. Yine bu model biraz daha kalın. 11.4 mm kalınlık var. Arka yüzey ise kompozit orta kısımdan oluşuyor.

Renkler: Uzay Grisi ve gümüş

Genel Tasarım Karşılaştırması

Genel olarak tasarımı karşılaştırdığımızda, kesinlikle Apple Watch 4 modelinin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Apple Watch 4 ile Apple Watch 3

Kavisli ve çerçevelerin son noktasına kadar gelen ekranlar ve bir tık daha büyük kasa, daha şık duruyor.

Apple Watch 4 ve Apple Watch 3 Teknik Özellikler

Hemen geçelim teknik özelliklere. Saatleri dışarıdan çok iyi görüyoruz ancak içeride nasıl özelliklere yer veriliyor? Her iki saat içinde başarılı teknik değerler elde etmek mümkün mü?

Apple Watch 4 Tüm Teknik Detaylar

Yeni modelimizden başlayalım. Apple Watch 4 akıllı saatleri teknik kısımda çok daha başarılı saatler. Neden diye soracak olursanız, bir kere işlemciler değişiyor. Yeni saatle beraber S4 işlemcisi geliyor. 64 bit çift çekirdekli S4 işlemcilisi eski seriye göre tam olarak 2 kat daha hızlı bir işlemci.

Apple Watch 4 ile Apple Watch 3

Daha yüksek hız ve daha iyi eşleşme imkanı sunan yeni işlemciler, genel performansın da 2 kat artmasını sağlamış durumda. Tüm bu değerlerin dışında yeni işlemcilerin 16 GB depolama alanıyla beraber geldiğini ekleyelim. Ne yazık ki RAM bellek miktarını kesin olarak bilemiyoruz. Buna karşın W3 wireless çipine geçildiğini de ekleyelim.

Apple Watch 3 Teknik Özellikleri

Apple Watch 3 kötü bir akıllı saat modeli değil. Yine Apple’ın S3 çift çekirdekli işlemcilerine yer verilen akıllı saat, 8 GB depolama alanıyla beraber geliyor.

Apple Watch 4 ile Apple Watch 3

Saatin S3 işlemcisinin yanında RAM bellek miktarının ise 768 MB olduğunu söyleyelim. Bu Apple’ın resmi olarak açıklamış olduğu bir değer değil tabii ki. Bir nesil geride kalan işlemcilerle beraber W2 wireless çipi geliyor.

Genel Teknik Özellik Karşılaştırması

Kesinlikle Apple Watch 4 daha iyi bir akıllı saat. Aşağı eklediğimiz videodan hız testine de bakabilirsiniz.

Genel kullanım için Apple Watch 3 modeli de size yeterli gelebilir ancak yeni saat hem daha hızlı hem daha güçlü.

Apple Watch 4 ve Apple Watch 3 Ekran Karşılaştırması

Ekranlardan söz etmeden donanıma geçmeyelim. Ekranda gözle görülür bir büyüme var ancak bu büyüme ekran özelliklerinde nasıl karşımıza çıkıyor ona bakalım.

Apple Watch 4 Ekran Özellikleri

Apple Watch 4 akıllı saatinde iki farklı kasa boyutu var. 44 mm ve 40 mm. Her iki kasa boyutunda da ekran çözünürlük değerleri değişiyor. 44 mm kasada 368 X 448 piksel çözünürlük değeri var.

Apple Watch 4

40 mm kasa da ise 324 X 394 piksel çözünürlük değeri var. Ekran teknolojisi kısmında ise Force Touch özelliği olan LTPO OLED Retina ekran görüyoruz. Parlaklık değeri değişmiyor. 1000 nit parlaklık.

Apple Watch 3 Ekran Değerlendirmesi

Eski seride ise 42 mm kasa boyutu ve 38 mm kasa boyutu var. 42 mm kasa boyutunda 312 X 390 piksel çözünürlük değeri sunuluyor.

Apple Watch 4 ve Apple Watch 3

38 mm kasa boyutunda ise 272 X 340 piksel çözünürlük değeri var. Ekran teknolojisi kısmında ise Force Touch özellikli OLED Retina ekran var. Parlaklık değeri aynı.

Genel Ekran Karşılaştırması

Ekran karşılaştırmamızda kasa boyutuyla beraber doğru orantılı bir şekilde artan çözünürlük değerleri gördük. Yeni serinin en büyük avantajı LTPO OLED ekran kullanması. Yine bu kısımda da yeni seri önde.

Apple Watch 4 ve Apple Watch 3 Donanım Özellikleri

Akıllı saat için en önemli kısımlardan birisi burası. Saatlerin donanım özellikleri nasıl? Sensörlerde durum ne?

Apple Watch 4 Donanımı

Yeni akıllı saatte devrim niteliğinde değişiklikler yapıldı. Bu modelde ilk değişiklik kalp sensörü kısmında karşımıza çıkıyor. İkinci nesil optik kalp sensörü kullanan saat, çok daha doğru ölçümler yapabilmekte. Yine düşme algılama teknolojisi ve yeni sensör elektriksel kalp sensörü de bir hayli fark yaratıyor.

Apple Watch 4

Elektriksel kalp sensörü sayesinde tek tuşla EKG çekebiliyorsunuz. Donanım kısmında bir değişiklik de Digital Crown tuşunda. Bu tuş yeni modelle beraber dokunsal geri bildirim özelliğine kavuşuyor. Ayrıca ivme ölçerimizde yenilenmiş. 32 G kuvvetine kadar ivmeölçer var. Yine jiroskop kısmında da gelişmiş jiroskop kullanılıyor.

Apple Watch 3 Donanım

Aslında Apple Watch 3 için de tek tek anlatmaya gerek yok. Apple Watch 3 modelinin içerisinde 1.nesil optik kalp sensörü, standart digital crown tuşu 16G kuvvetine kadar ivmeölçer ve 1.nesil jiroskop var.

Apple Watch 3

Bu modelde elektriksel kalp sensörü ve düşme algılama teknolojisi yok.

Genel Donanım Karşılaştırması

Tabii ki Apple Watch 4 çok daha başarılı. İkinci nesil bir akıllı saat.

Güç ve Bağlantı

Güç kısmında her iki saat modelinde de 18 saate kadar kullanım ömrü sunuluyor. Bağlantı kısmında ise tek fark yeni saatin Bluetooth 5.0 destekli olması.

Apple Watch 4 ve Apple Watch 3

Fiyat Karşılaştırması

Gelelim fiyatlara. Yeni modelin ülkemiz fiyatları açıklandı. Fiyatlar şöyle;

Apple Watch 4 (44mm) – 3.749,00 TL

Apple Watch 4 (40 mm) – 3.499,00 TL

Eski seri için sunulan fiyatlar ise şöyle;

Apple Watch 3 (38mm) – 2.499,00 TL

Apple Watch 3 (42mm) – 2.749,00 TL

Genel Değerlendirme

Yeni akıllı saat modeli çok daha başarılı bir model. Özellikle tasarım ve sensörler kısmında çok önemli yenilikler yapılmış. Arada 1000 TL gibi bir fiyat farkı var. Bütçe sorunu yoksa, Apple Watch 4 modelini tercih etmek çok daha mantıklı. Siz sormadan biz söyleyelim, saatin fiyatının düşmesi beklenmiyor. Unutmadan her iki modelin 50 metreye kadar suya dayanıklı olduğunu da ekleyelim.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?