Apple Watch 4 EKG Kullanımı Hakkında Tüm Detaylar

4
3826
Apple Watch 4 EKG

Apple’ın yeni akıllı saat modelinde nasıl değişiklikler sunulduğunu detaylı şekilde ele aldık. Daha önce paylaştığımız inceleme yazımızda da Apple Watch 4 modelinde en çok dikkat çeken ve yeni modelin fark yaratan özelliği olarak ise EKG sisteminde söz etmiştik. Apple Watch 3, 2 ve hatta ilk nesilde bile kalp ritmi ve sağlık uygulamaları konusunda bir adım atılmış olsa da bu konuda gerçek anlamda başarı Apple Watch 4 modelinde yer alan EKG sistemiyle geldi.

Çok kısa bir süre önce yayınlanan yeni güncellemeyle beraber saatin özelliği de açık konuma getirildi. Her ne kadar şu an için sadece ABD genelinde kullanılıyor ve ülkemiz için geçerli olmadığı söyleniyor olsa da söz konusu özelliğin yakın zamanda diğer bölgeler için de yayılmasını bekliyoruz. Bu yazımızda da Apple Watch 4 EKG özelliği hakkında merak edilen sorulara cevap aramaya çalışacağız.

EKG Uygulaması Hangi Cihazlar için ve Nerede Geçerli?

EKG uygulamasını kullanmak için kullanıcıların mutlaka watchOS 5.1.2 güncellemesine sahip olması gerekiyor. Yeni güncellemeden önce söz konusu özellik kullanılabilir değildi. Bunun dışında tabii ki bir Apple Watch 4 akıllı saatine ihtiyacınız var.

Ayrıca yeni özelliği kullanmak için mutlaka son sürüm iOS 12 kullanıcısı olmanız gerekiyor. Apple’ın şu an için bu özelliği sadece ABD genelinde sunduğunu da bir kez daha hatırlatalım. Fakat zamanla destek verilen bölgeler genişletilecektir.

Düzensiz Ritim Bildirimleri

Devam etmeden önce kısa bir detay ile araya girelim. watchOS 5.1.2 güncellemesi sonrasında düzensiz ritim bildirimi sistemi de devreye girdi. Bu sistem için illaki Apple Watch 4 akıllı saatlerine de gerek yok. Apple Watch 1 modelinden bu yana tüm modeller ve tüm bölgelerde bu özellik kullanılabilir oldu. Dip not olarak bu özelliği de kullanabileceğinizi eklemiş olalım.

EKG Uygulaması Ne İşe Yarıyor?

Konumuza geri dönelim. Dilerseniz öncelikle EKG uygulamasının tam olarak ne işe yaradığından söz etmeye çalışalım. Apple Watch 4 EKG, el bileğinizden bir elektrokardiyogram çekmeyi amaçlıyor.

Bunu yapmak için kalp ritmini yakalıyor ve hızlı veya düzensiz ritmi tespit edilebiliyor. Bunun için Apple’ın donanımsal bir değişikliğe gittiğini görüyoruz. Apple Watch 4 akıllı saatlerinde Dijital tuş içine inşa edilmiş olan elektrotlar bulunuyor ve arka kristal bölümle beraber çalışan elektrotlar doğru ölçüm için çalışıyor.

Apple Watch 4 EKG

Dikkat: Apple’ın da belirttiği bir konuya daha parmak basalım. Apple Watch 4 EKG, sandığınız gibi kalp krizi, kan pıhtıları, inme ve yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği ya da kolesterol gibi durumlar için tespit yapmıyor. Sadece kalbinizin ve değerlerinizin daha detaylı takip edilmesi sağlanıyor. Elde edilen verilerin %100 doğru olarak kabul edilmediğini de ekleyelim.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch 4 Yeniden Başlatma Döngüsü Sorunu

İlk Kez Apple Watch 4 EKG Sistemini Kullanma

Tekrar tekrar hatırlatalım. Şu an için ülkemizde kullanım yok. Yine de kullanım konusunda nasıl bir ayarlama yapılacağından söz edeceğiz.

 • iPhone üzerinden “Sağlık” uygulamasına girin.
 • Apple Watch’da EKG uygulaması hakkında bilgi veren pencereye gelip, buradan ise “EKG Uygulamasını Ayarla” sekmesini seçin.
 • Şimdi sizden bazı bilgiler istenecek. Doğum tarihi gibi bilgileri doldurarak, kendinize bir profil oluşturuyorsunuz.
 • Bilgileri girdikten sonra devam sekmesini kullanın.
 • Burada size bazı bilgilendirme sayfaları gösteriliyor. Yine bu sayfaları devam diyerek geçebiliyorsunuz.

Apple Watch 4 EKG

 • Şimdi sizden ilk defa bir EKG okuması Bu bölümü atlayabilirsiniz ancak önerilen ilk okutmayı bu kısımda yapmanız.

EKG’yi Ölçümler için Ayarlama

 • Uygulamalarınıza girin ve EKG uygulamasına tıklayın. Gelen uyarı ekranını “tamam” diyerek onaylayın.
 • Şimdi parmağınızı 30 saniye boyunca Dijital Crown tuşunun üzerine basılı tutun. Apple Watch saatiniz üzerinden bu süre boyunca geri sayımı takip edebiliyorsunuz.
 • Sonrasında ekranı aşağı doğru kaydırmanız ve bitti sekmesine basmanız yeterli olacaktır.

Apple Watch 4 EKG

EKG Uygulaması Nasıl Kullanılır?

İlk kez kullanımda, yukarıda söz ettiğimiz işlemleri izlemeniz gerekiyor. Bundan sonraki aşamada EKG ölçümlerinin nasıl yapılacağından söz edelim.

 • Apple Watch 4 akıllı saati üzerinden Dijital tuşa basın.
 • Uygulamalar içerisinde EKG uygulamasını seçin.
 • İlk seferde olduğu gibi sinyalleri ölçerken 30 saniye süre boyunca parmağınızı Dijital Crown tuşuna basılı tutun.
 • Sürenin tamamlanmasının ardından, ekranı aşağı kaydırın ve bitti sekmesine dokunun.

Apple Watch 4 taramayı tamamladığı zaman ekranda sonuçları gösterecektir. Düzensiz kalp atışı, normal kalp atışı ve sonuç bulunamadı seçenekleri sunulacaktır. Detaylı veriler ise iPhone sağlık uygulaması üzerinde saklanır.

iPhone Sağlık Uygulamasında EKG Verilerini Görüntüleme

Tüm EKG verilerinizi grafikler üzerinde görmeniz ve bilgileri doktorlarla paylaşma gibi detaylar için iPhone sağlık uygulamasını ziyaret etmeniz gerekiyor.

 • iPhone sağlık uygulamasını açın.
 • Ekranın altında yer alan sağlık verileri sekmesine tıklayın.
 • Kalp simgesine dokunun.

Apple Watch 4 EKG

 • Bugün bölümünün altında yer alan “EKG” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
 • Bilgileri görüntülemek için istediğiniz sınıfı seçmeniz yeterli olacaktır. Bilgi kümelerinde farklı farklı verilerin saklandığını görebilirsiniz.

EKG uygulaması konusunda aktaracaklarımız bu kadar ile sınırlı. Dileriz kısa bir süre içerisinde ülkemizde de bu özellik kullanılabilir duruma gelir.

 

4 YORUMLAR

 1. Apple watch 4 saati türkiyeye getirdim fakat ekg özelliğini kullanamıyorum sadece Amerikada kullanılıyor şuan Türkiyede nasıl kullanabilirim hastamız var ve ekg sonuçlarını almamız gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?