Apple Watch 4 Düşme Algılama Özelliği Nasıl Kullanılır?

0
218
Apple Watch 4 Düşme Algılama

Apple Watch 4 akıllı saatlerinin yenilikleri gerçekten dikkat çekici cinsten. Apple’ın akıllı saat serisinde en önemli değişiklikleri yaptığı saatinin bu model olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yeni akıllı telefon modelleriyle beraber tanıtılan Apple Watch 4 akıllı saatleri, hem tasarımsal açıdan yeniliklerle beraber geliyor hem de teknik kısımda çok daha yetenekli.

Yeni akıllı saat modeliyle beraber gelen yeniliklerden birisi de düşme algılama özelliği. Tanıtımın hemen sonrasında da defalarca söz ettiğimiz düşme algılama sistemi, özellikle yaşlı kullanıcılar ve sağlık sorunu yaşayan kullanıcılar için çok önemli bir adım. Dilerseniz, yeni özelliğin tam olarak ne olduğundan ve nasıl kullanıldığından söz edelim.

Apple Watch 4 Düşme Algılama Nedir?

Düşme algılama sistemi, adı üzerinde kullanıcıların düşüşünü algılıyor. Kolunuzda Apple Watch 4 akıllı saati varken düşerseniz, saat bileğinize bir titreşim gönderiyor ve uyarı sesi çıkarıyor. Yani düşüş algılanıyor ve size bir uyarı yapılıyor.

Sert bir şekilde düştüğünüz algılanacak olursa, acil yardım ekranı görüntüleniyor. Eğer düşüşten sonra hareket ederseniz saat, durumunuzu iyi olarak nitelendiriyor ve seçenekleri sizin belirlemenize izin veriyor. Buradan “Düşmedim” ya da “Düştüm ama iyiyim” seçeneklerini seçebiliyorsunuz.

Apple Watch 4 Düşme Algılama

Eğer hareket algılanmayacak olursa, bu kez saat sizin durumunuzun iyi olmadığını düşünüyor ve 1 dakika boyunca hareket etmenizi bekliyor. Hareket edilmezse 15 saniye geri sayım sayacı başladı. 15 saniye geri sayımın tamamlanmasının ardından ise sağlık uygulamasında belirlediğiniz acil durum kişilerine konumunuz gönderiliyor. Ayrıca Apple Watch 4 acil yardım servislerini de arıyor. Tıbbi kimlik uygulamasında belirlediğiniz kişiler ve ayarlarınıza göre yönlendirme yapılıyor.

Düşme Verileri Nasıl Kontrol Ediliyor?

Diyelim ki saat sert düşme algıladı ve yukarı da söz ettiğimiz süreçler başladı. Bu durumda kullanıcıların düşme verileri tıbbı sağlık uygulamanıza kayıt ediliyor. Düşme kayıtları olarak bu kayıtları görüntüleyebiliyorsunuz.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Üzerindeki Fiziksel Tuşlarla Neler Yapılabilir?

Apple Watch 4 Düşme Algılama

Bunun için söz ettiğimiz geri sayımın başlamış olması ve acil durum kişilerine ulaşılmış olması gerekiyor. Apple Watch 4 diğer türlü sizin iptal ettiğiniz uyarıları kayıt etmiyor.

Apple Watch 4 Düşme Algılama Nasıl Açılır?

Özelliğin tam olarak ne olduğundan söz ettik. Şimdi ise düşme algıma sisteminin nasıl çalıştığından söz edeceğiz. Kullanıcıların bu özelliği nasıl kullanacağı konusunda yapılacak ayarlamalara geçelim.

  • iPhone akıllı telefonlarınız içerisinde yer alan Apple Watch akıllı saat uygulamanıza girin.
  • Buradan “saatim” kısmına geçiş yapın.

Apple Watch 4 Düşme Algılama

  • Şimdi açılan menüden ise “Acil SOS” sekmesine dokunun.
  • Açılan menüden “düşme algılama” sekmesini göreceksiniz. Buradan ayarı kapalı konuma getirebilir ya da ayarı açık konuma getirebilirsiniz.

Ek: Eğer sağlık kartı uygulamasında 65 yaş üzerinde bir kullanıcı kayıt edilmişse, kısacası yaşınız 65 ve üzeri ise bu özellik otomatik olarak açık geliyor.

İşte Apple Watch 4 düşme algılama sistemi bu şekilde işliyor. Bu özelliğin tüm ayrıcalıklarına karşın, kusursuz olmadığını da eklemek gerekiyor. Özellikle çok hareket ettiğiniz bazı durumlarda yanlışlıkla düşme algılaması çalışabiliyor. Yine %85 üzeri bir başarı olduğunu da ekleyelim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?