Akıllı saat sektöründe en çok ilgi çeken markalardan birisi Apple. Tek bir seri ile yoluna devam eden marka, Apple Watch modellerinden ilerliyor. 12 Eylül tanıtımında da serinin yeni modeli olan Apple Watch 4 akıllı saatlerini görmüş olduk.

Çok daha başarılı bir tasarımla gelen akıllı saatin özelliklerini tanıtım sırasında aktarmıştık. Şimdi ise yeni modelin tüm özelliklerini daha yakından inceleyeceğiz. Bakalım Apple Watch 4 neler sunuyor? Yeni akıllı saat söylendiği kadar başarılı mı? En önemlisi Apple Watch 4 fiyatları nasıl?

Apple Watch 4 Daha Geniş Ekran, Yenilenmiş Tasarım

Tanıtım sırasında da söz ettiğimiz gibi yeni akıllı saatin en çok dikkat çeken kısmı tasarımı. Apple Watch 4 tasarım kısmında, baştan aşağı yenilenmiş bir model olarak geliyor. Bu kez saatin çok daha kavisli bir camı var. Köşeler kavisli hale getirilmiş.

Apple Watch 4

Çerçevelerden kurtulan bir akıllı saat modeli karşımızda. Artık camlar çok daha geniş ve kullanım alanı çok daha fazla.

Renkler: Pembe, Beyaz ve Siyah

Kasa Malzemesi: Alüminyum, arka kısımda seramik.

Ekran Teknolojisi Yenilendi

Ekran kısmında %30 ile %35 oranında büyüme söz konusu. Asıl önemli olan ise ekran büyürken, kasa sabit kalıyor. Bir yandan kasanın büyümemesine önem verilmiş bir yandan ise ekranın fazla pil tüketimi yapmasının önüne geçilmek istenmiş.

Apple Watch 4

Bunun için LTPO OLED adlı ekran teknolojisinden yararlanılmış. Çerçeveler daha dar, köşeler kavisli ve ekran daha geniş. Ayrıca LTPO teknolojisi tek şarj ile tüm gün dayanabilen bir akıllı saat sunulmasını sağlıyor.

Tasarım Arayüzü Etkiledi

Apple’ın açıklamalarına ve tanıtım sırasında yaptığı paylaşımlara baktığımız zaman, arayüzün tasarıma göre yenilendiğini görüyoruz. Saat kadranında yeni infografik yapısı kullanılıyor.

Geniş ekranla beraber saat kadranı, 8 komplikasyonu bir arada gösterebiliyor. Kısacası aktiviteleri, kullanıcı grafiklerini ve daha fazlasını tek bir ekranda görmeniz mümkün oluyor. Örnek bir infografik saat kadranını hemen aşağı da bulabilirsiniz.

Apple Watch 4

Fiziksel Tuş Ne Durumda?

Tasarım kısmını bitirmeden önce saatin fiziksel tuş durumundan da söz edelim. Digital Crown tuşu olarak bilinen fiziksel tuşun kaldırılması bekleniyordu. Apple bu tuşu kaldırmak yerine düzenlemeyi tercih etmiş.

Apple Watch 4

Dokunsal geri bildirim özelliğine sahip olan yeni tuş, biraz daha yassı ve çok daha kullanışlı. Titreşimli geri bildirimlerde sunan tuş, %30 oranında daha küçük ve %21 oranında daha fazla bileşen içeriyor.

Ekran Teknik Özellikler          44 mm model için                  40 mm model için

Boyut                                         1.78 inç                                    1.57 inç

Çözünürlük                             368 X 488 piksel                       324 X 394 piksel

Ekran Özellikleri              1000 nit parlaklık Retina Ekran, Ion-X Cam, Force Touch

Apple Watch 4 Sağlık Özellikleri

Apple Watch 4 akıllı saatlerinin teknik özelliklerinden devam edelim. Yeni saat çok daha yetenekli ve çok daha hızlı. İlk dikkat çeken kısım ise kalp atış sensörlerinin çok daha yetenekli hale getirilmesi. Apple Watch 4 kalp atış sensörü anlık olarak kalbinizi izliyor.

Apple Watch 4

Optik sensör, sürekli olarak kalbinizi izliyor ve kalp atışınız çok yüksek seviyeye çıktığında ya da çok düşük seviyeye indiğinde size uyarı gösteriyor. 24 saat izleme sunuluyor ve 24 saat kalp sağlığı verileri toplanabiliyor. Özellikle kalp hastaları için çok iyi bir gelişme sunulduğu bir gerçek.

Elektriksel Kalp Sensörü

Kalp kısmında yeni bir özellik daha var. Fiziksel tuş ile bağlantıyı olan sensör, Digital tuşa bir süre basılı tutulduğunda çalışıyor ve kalp verilerini grafik olarak alabiliyor. Verileri sağlık uygulamasına aktarmanız da mümkün.

Apple Watch 4

Düşme Algılama Sistemi

Apple Watch 4 sağlık kısmında çok daha yetenekli. Sadece kalp konusunda değil, genel yardım sistemi de çok daha yetenekli. Yenilenmiş olan ivmeölçer ve jiroskop kullanılan saat, düştüğünüzü algılayabiliyor.

Diyelim ki saat kolunuzda takılıyken düştünüz, bu durumda saat düştüğünüzü algılayacak ve 60 saniyeye kadar bir uyarı gösterecek. 60 saniye içerisinde uyarıyı onaylamazsanız, saat acil yardım numaralarına ulaşıyor.

Nefes Takibi

Yeni saat ile gelen güzel özelliklerden birisi de nefes takibi özelliği. Arayüz kısmında kullanılan dalgalanma animasyonları, nefes takibi yapmanızı sağlıyor. Apple Watch 4 kolunuzdayken nefes alıp verdikçe saat, nefes animasyonlarını gösteriyor.

Apple Watch 4

Apple Watch 4 Antrenman Özellikleri

Sağlık, tasarım yönü derken saatin en çok dikkat çeken kısmı olan aktiviteler bölümünden söz edelim. Apple Watch 4 ile antrenman uygulaması çok daha yetenekli hale getiriliyor. Yoga ve doğa yürüyüşü antrenmanları gibi birçok ekstra aktivite kazanan saat, aktivite takibini de çok daha başarılı bir şekilde yapabiliyor.

Tempo Uyarıları Değişti

Artık koşu, yürüyüş gibi aktivitelerinde tempo uyarılarında çok önemli değişiklikler yapılıyor. Yenilenen sensörler bir yandan otomatik olarak antrenmanları algılarken, bir yandan ise verileri çok daha sağlıklı olarak toplayabiliyor. Yine saatin uyumlu olan spor aletleriyle çok kolay bir şekilde bağlantı kurabildiğini de ekleyelim.

Apple Watch 4 Donanımı ve Sensörleri

Yeni akıllı saatin donanımlarından ve sensörlerinden de söz edelim. Saatin içerisinde yer alan yonga seti yenilenmiş. Artık S4 işlemcileri kullanılıyor. Eski seriye göre 2 kata kadar daha hızlı olan işlemciler, %50 oranında daha yüksek ses veren hoparlörlerle desteklenmiş. Depolama alanı kısmında ise 16 GB seçeneği sunuluyor. Saat içerisinde bulunan sensörler ise şöyle;

 • İvmeölçer
 • Jiroskop
 • Barometre
 • Elektriksel kalp sensörü
 • UV sensörü
 • Ortam ışığı sensörü
 • Optik kalp atış sensörü
 • Altimetre

Pil Durumu ve Ekstralar

Apple Watch 4 için yine tam olarak pil kapasitesi açıklanmadı. Kapasite kısmında 18 saate kadar dayanıklı pil ömrü olduğu bilgisini alabildik. Saatin tam olarak dolması için gereken süre ise 120 dakika olarak açıklandı. Ek olarak saatin, 50 metreye kadar suya dayanıklı olduğunu, Bluetooth 5.0 desteğinin olduğunu ve yine WİFİ desteğinin bulunduğunu ekleyelim.

Apple Watch 4 Kutu İçeriği ve Fiyat

Son olarak fiyatlardan ve kutu içeriğinden söz edeceğiz. Kutu içerisinde saat, kordon, 1 metre manyetik şarj kablosu ve 5W adaptör bulunuyor. Açıkçası kutu içerisinde çok bir fark yok. Geçen sene sunulan modellerde de aynı içerikleri görmüştük. Hemen Türkiye fiyatlarına geçelim.

Saatin 40 mm kasa boyutuna sahip olan versiyonu için fiyat 3.499,00 TL, 44 mm kasa boyutuna sahip olan model için fiyat ise 3.799,00 TL.

1 YORUM

 1. Yapacağın ezber incelemeni hiç sevmediğimi ve eksik bulduğumu belirtmek isterim
  bu tür saatlerin en önemli özelliği olan e-sim ve bağımsız lte ve telefon görüşmesinden hiç bahsetmemişsin
  Ekg özelliğinden bahsetmemişsin
  sonuçta blog sayfası doldurmaktan öteye gitmez bir yazı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?