Apple Watch akıllı saatleri için yayınlanan yeni güncelleme, Apple Watch 5 modellerini ülkemiz için de daha etkili bir hale getirdi. Güncelleme sonrasında saatin EKG çekim özelliğini kullanmaya başladık. Haliyle yeni akıllı saat satın almak isteyen kullanıcıların akılları da karıştı. Şu an satışta olan Apple Watch 3 mü almak daha mantıklı, yoksa Apple Watch 5 modelini mi tercih etmek gerekiyor?

Bu yazımızda kısa detaylarla hangi modelin daha öne çıktığını ve tercih edilebilir olacağını aktarmaya çalışacağız. İki model arasındaki farklardan söz ederken, kimin hangi akıllı saati tercih etmesinin daha mantıklı olduğundan da söz edeceğiz. Sözü daha fazla uzatmayalım ve her iki akıllı saatin tasarımından söz ederek başlayalım.

Apple Watch 3 ve Apple Watch 5 Tasarım Karşılaştırması

Apple Watch 4 akıllı saatlerinden sonra, seride bir tasarım değişikliği yapılmış durumda. Yeni nesil akıllı saatlerin ekran kısmında daha farklı bir yapı söz konusu. Yeni modelde çerçeveler biraz daha küçültülmüş ve ekran kısmının genişliği biraz daha arttırılmış durumda. Net bir şekilde ekranın kullanım alanının arttığını görüyorsunuz. Yeni modelin ekran boyutu kısmında iki farklı seçeneği var.

44 mm ve 40 mm olmak üzere iki seçenek arasında karar verebiliyorsunuz. Apple Watch 3 modelinde ise 42 mm ve 38 mm olmak üzere iki farklı ekran boyutu bulunuyor. Şimdi burada şöyle bir düşünce olabilir. “Apple Watch 3 modelinin 42 mm olan ekran boyutu tercih edilebilir, bu ekran 40 mm olan modelden daha geniş bir kullanım alanı sunuyor.” Bu düşünce sadece teknik açıdan doğru.

Baktığımız zaman iki modelin ekran boyutu arasında çok büyük bir fark yok gibi gözüküyor ancak çerçeve yapısı daha farklı. 44 mm Apple Watch 5 akıllı saatleri 42 mm Apple Watch 3 akıllı saatinden 2 mm daha geniş bir ekran sunmasının yanında çerçeve yapısında da +%30’luk bir kazanç sunuyor. Yani aslında boyut farkı 2 mm + %30 daha geniş ekran gibi bir durum söz konusu oluyor. Böyle değerlendirildiği zaman ekran tasarımı konusunda yeni seri çok daha önde.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch ile Nasıl Mesaj Gönderilir

Tasarım bölümünü kapatmadan önce yeni serinin kalınlık kısmında da daha iyi bir model olduğunu belirtelim. Apple Watch 3 çok kalın bir akıllı saat değil ve şık duruyor ancak Apple Watch 5 %11 ile %15 arasında daha ince ve daha şık bir görüntü sunuyor. Böyle değerlendirdiğimiz zaman tasarım açısından daha iyi bir model olsun diyorsanız yeni akıllı saati tercih etmeniz gerekiyor.

Apple Watch 6

Sağlık Uygulamalarında Durum Ne?

Aktivite takibi, spor artıları gibi detaylardan söz etmeye gerek yok. Çünkü her iki akıllı saat modelinde de aynı yapı söz konusu. Değişikliklerin olduğu kısımdan söz edeceğiz. Bu noktada iki saat üzerinde de kalp takibi sistemi olduğunu belirterek başlayalım. Bunun dışında yeni akıllı saatin EKG çekim özelliği gibi bir artısı var. Ayrıca bu modelde adet döngüsü takibi ve düşme algılama artısı sunuluyor. Bunun dışında çok önemli bir fark söz konusu değil.

Hız Farkı Ne Durumda?

Yine burası da dikkat çeken noktalar arasında yer alıyor. İki akıllı saatin arasında ciddi bir hız farkı var. Yeni saat 2 katına kadar daha hızlı. Fakat bu eski saatin performansının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Eski akıllı saat hız konusunda orta sınıf ise yeni akıllı saat hız konusunda iyi sınıfında yer alıyor.

Apple Watch 4 ve Apple Watch 3Apple Watch 3 ile Apple Watch 5

Fiyat Karşılaştırması – Hangisini Almalıyım?

Apple Watch 3 mü? Apple Watch 5 mi? Hangisini almalıyım? diyorsanız burada devreye fiyat farkı giriyor. Dediğimiz gibi her iki modelde de iddialı özellikler var. Farklar bu söylediklerimizle sınırlı. Buna karşın fiyatlar ise şöyle:

  • Apple Watch 3 – 1500 TL
  • Apple Watch 5 – 3100 TL

Aradaki bu fiyat farkı ciddi bir rakam. Eğer bütçeniz varsa yeni akıllı saati tercih edebilirsiniz ancak genel anlamda bakacak olursak fiyat farkı ile özellik farkı göz önüne alındığı zaman eski seriyi tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?