En büyük rakibi olan Samsung’un aksine sanal gerçeklik teknolojisinde beklenen ürünlerini bir türlü piyasaya sürmeyen Apple’ın haliyle sanal gerçeklik teknolojisinde biraz daha geri planda kaldığını da görmeye başladık. iPhone 7 sonrasında da sanal gerçeklik teknolojisi için Apple’ın herhangi bir teknoloji ortaya çıkarmaması ile beraber markanın gerçekten bu konuda çalışma yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.

Tüm bunlarla beraber Apple her ne kadar kendi sanal gerçeklik ürünleri ile öne çıkmasa da iPhone serisine uyumlu olan sanal gerçeklik gözlükleri piyasaya da sürülmedi değil. Bunlardan birisi de View-Master Virtual Reality sanal gerçeklik gözlükleriydi.

View-Master Virtual Reality Apple Store Üzerinden Kaldırıldı

View-Master Virtual Reality gözlüklerinin Apple için ayrı bir önemi vardı çünkü bu seri gözlükler Apple’ın Apple Store üzerinden de satışı gerçekleştirdiği yani bir nevi onayladığı gözlükler olarak öne çıkmıştı. Hal böyle olunca söz konusu gözlükler bir adım öne çıkmış ve iPhone serisi ile beraber satış oranında da epey bir yükselme elde etmişti.

Fakat tüm bunlardan sonra Apple’ın kararı ile beraber gözlükler Apple Store üzerinden kaldırıldı. Apple neden böyle bir karar aldı işte orası merak konusu. Google Carboard serisine benzer olan ve bu alanda Apple’ın benzer bir ürünü olarak da ciddi satış oranı elde eden gözlüklerin mağazadan kaldırılmasının hemen ardından ise yeni iddialarda gündeme gelmeye başladı.

Apple sanal gerçeklik

Yeni Gözlükler Apple’dan Mı Gelecek?

Markanın böyle bir karar alması ile beraber bundan sonraki aşamada Apple’ın mı benzer bir çalışma yapacağı merak konusu oldu. iPhone 8 serisi ile beraber zaten artırılmış gerçeklik ya da sanal gerçeklik adına yeni bir ürünün piyasaya sürüleceği iddiaları gündemde.

Fakat Apple’ın böyle bir somut adım atması iddiaları çok daha öne çıkarmaya başladı. Özellikle iPhone 8 ile beraber artık Apple’ın gözlüklerinin de piyasaya çıkış yapabileceği fakat gözlüklerin sanal gerçeklik mi yoksa artırılmış gerçeklik türünde mi olacağı ise şimdilik merak konusu.

İLGİLİ HABER:  Apple Gözlük Yine Ertelendi

Benzeri Durum AirPods İçin Yaşanmıştı

Aslında bu tip bir iddianın gündeme gelmesinin ana nedeni daha önce Apple’ın attığı adımlar oldu. Geçtiğimiz günlerde bu duruma en büyük örnek AirPods kulaklıklarında yaşanmıştı. Bir geliştiricinin Apple’ın AirPods kulaklıkları için yayınladığı kulaklığımı bul uygulaması App Store üzerinden kaldırılmıştı.

Kısa süre sonra Apple’ın iOS 10.3 işletim sistemi güncellemesi ile bu özelliği kullanıcılara sunacağı ortaya çıkmıştı. Şimdi aynı durumun sanal gerçeklik gözlükleri için de geçerli olabileceği düşünülüyor. Tabi bunun dışında farklı nedenlerle de gözlükler çıkarılmış olabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?