Akıllı telefonların ve internetin dünyamıza girmesiyle beraber en çok gündeme gelen konuların başında özel hayatın gizliliği geliyor. Kullanıcıların kişisel bilgilerinin ve internet verilerinin sürekli olarak firmaların takibinde olduğunu görüyoruz. Hal böyle olunca veri gizliliği konusu bir hayli önem verilen konulardan biri olmaya başladı. Bu kadar önemli bir konu olması nedeniyle, bu konu üzerinde sıkı çalışmalar yapan firmalardan birisi de Apple. Aslında Apple genel olarak kullanıcıların gizliliğini ve veri güvenliğini dışarıya karşı koruyan bir firma olarak biliniyor. Ancak Apple’ın kendi içinde bu durum geçerli değil. Hemen hemen her firmanın yaptığı gibi Apple’ın da kendi cihazlarını kullanan müşterilerinden veri topladığını biliyoruz. İşte şimdi marka bu sistemi değiştirmeye hazırlanıyor.

Apple Veri Gizliliği İçin Yeni Adım

Şirket tarafından son yapılan paylaşımlara göre veri gizliliği konusunda yeni bir politikaya geçilecek. Yine kullanıcı deneyimini geliştirmek ve uygulamalar için yeni güncellemeleri yayınlamak için toplandığı belirtilen verilerin, toplanmaya devam edeceğini belirtelim. Fakat bu kez Apple, kullanıcıların kişisel gizliliğini ihlal etmeden verileri toplamaya devam edecek.

Apple Veri Gizliliği

Apple bunu nasıl yapacak? İlk yöntem verilerin tamamen anonim olarak toplanması. Sadece kullanıcı bilgilerinin değil, tamamen cihaz bilgileri de dahil olmak üzere anonim bilgi dönemine geçiş yapılacağı belirtiliyor. Böylelikle Apple’ın kullanıcıların verilerini tamamen anonim olarak toplaması sağlanacak. Özellikle klavye verilerinde yeni sistemin kullanılacağı belirtiliyor. Verilerin toplanmasının nedeni olarak ise yine aynı açıklamalar sunulmuş durumda. Buna göre Apple’ın yine uygulamaları ve sistemleri geliştirmek için verileri topladığını göreceğiz.

İsteğe Bağlı Olarak Değişecek

Veri gizliliği konusu, bu noktada hemen hemen tüm kullanıcıların önem verdiği konulardan biri olarak biliniyor. Yeni sistemde kullanıcıların verilerinin tamamen anonim olarak toplanacağı belirtilmiş olsa da verilerinin izlenmesini hiç istemeyen kullanıcıların sayısı bir hayli fazla. Apple bunun için bir seçim sunuyor. İsteyen kullanıcılar veri izleme sistemini kapatabilecek. Tabii ki sistemi kapattığınız zaman verilerin toplanmadığının garantisi yok. Yine bu konuda soru işaretleri uzun süre devam edecektir.

İlginizi Çekebilir: Yeni iPhone Modelleri İçin Yeni Bilgiler Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?