Apple Vergi Cezasını Sonunda Ödemeye Başladı

0
76
Apple Vergi Cezası

Apple, tüm teknoloji şirketleri içerisinde en çok gündeme gelen ve en çok ceza ile karşı karşıya kalan firmalar arasında yer alıyor. Öyle ki teknoloji devi son dönemde önce patent davaları, ardından ise iPhone yavaşlatma konusunda karşı karşıya kaldığı davalarla beraber rekor oranda ceza ödemeleriyle karşı karşıya kalmıştı.

Bu süreçte en çok dikkat çeken cezalardan birisi de markanın vergi cezası olmuştu. Daha önce birkaç firmayla beraber gündeme gelen vergi davasında, en büyük cezalardan birini alan Apple olmuştu. O dönemde de ceza ile ilgili birçok bilgi paylaşımı yapmıştık. İşte son gelişmeler bir kez daha cezanın gündeme gelmesine neden oldu.

Apple Vergi Cezasıyla Karşı Karşıya

Yaklaşık 2 yıl kadar önce İrlanda mahkemesi tarafından alınan kararla beraber Apple’ın tam 15 milyar dolarlık rekor bir vergi cezasına çaptırıldığını gördük. Döneminde cezaya itiraz eden Apple, tüm yolları denemesine rağmen cezadan kurtulmayı ise başaramamış gibi gözüküyor. Öyle ki firma 2 yıllık gecikmenin ardından rekor vergi cezasını ödemeye başladı. İtiraz süreçlerinin sonuç vermemesiyle beraber Apple’ın cezanın ilk taksitini ödediği açıklandı.

Apple Vergi Cezası

1.76 milyar dolar gibi bir ödeme yapan firmanın, geri kalan tüm borcu içinde özel bir yapılandırma yapacağı ortaya çıkmış durumda. Yapılan çalışmaların Apple’ın cezayı ne kadar süre içerisinde ödeyeceğini ortaya çıkarması bekleniyor.

15 milyar dolar gibi dev bir bütçenin ödenmesinin markaya ne gibi zararları olacağını da zaman gösterecek. Şimdilik markanın yaşanan bu olumsuzluklara karşı özel bir önlem paketi bulunuyor. Ancak iPhone Yavaşlatma davasından da benzeri bir ceza durumunun ortaya çıkmasıyla beraber Apple’ın da zora düşmesi muhtemel olabilir.

İlginizi Çekebilir: Apple Gözlük Yine Ertelendi

İLGİLİ HABER:  Apple'dan CIA açıklaması geldi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?