Apple ve Intel Anlaşması Bu Yıl Başlıyor

0
41

Apple, bileşen devlerinden biri olan Qualcomm ile restleşmeye başladığı günden bu yana pek çok kez davalarla gündeme geldi. Bir Apple bir Qualcomm tarafından açılan davalar iki firma arasındaki gerginliğin sürekli olarak artmasına neden oldu. En son Qualcomm çok ciddi bir adım attı ve iPhone akıllı telefonlarının satışlarının durdurulmasını isteyerek dava açtı. Bu adım sonrasında iki firma arasındaki ortaklık son bulmuş oldu. Apple’ın yeni akıllı telefonları için ise farklı bir bileşen üreticisi ile anlaşacağı ortaya çıktı. Tabii ki bu firmada yabancı değil, Intel olacak. İlk olarak Kuo tarafından ortaya atılan iddialar, şimdi ise bir kez daha gündeme geldi.

Intel Yongaları İle Yeni iPhone Modelleri

İlk olarak geçtiğimiz sene ortaya çıkan iddialarda Qualcomm firmasından sadece %30’luk bir alım yapılacağı, geri kalan alımların ise Intel üzerinden alınacağı belirtilmişti. Apple’ın %30’luk alım yapmasının nedeni ise Qualcomm modem yongalarının daha hızlı olması olarak açıklanmıştı. Bu açıklamaların hemen sonrasında ise daha iddialı bir açıklama geldi. Markanın bu %30’luk kısımdan da vazgeçeceği ortaya çıktı.

Intel ile Apple

Anlaşmanın tamamen Intel ile yapılacağı ve Intel üzerinden tüm modem yongalarının satın alınacağı belirtildi. Üstelik bunun için uzun süre beklemek gerekmeyecek. İddialara göre 2018 yılında gelecek olan tüm iPhone modellerinde Intel yongaları kullanılacak. Bu durumda yeni iPhone modemlerinin hızlarının düşüp düşmeyeceği konusu da başka bir soru işareti olacak.

iPhone X akıllı telefonlarının yenilenmiş versiyonu olarak geleceği beklenen 3 yeni iPhone modelinde de Intel yongalarının kullanılmasının sonucu, hız düşüşü olabilir. Apple henüz bu konuda resmi bir açıklama yapmadı. Resmi açıklama geldikten sonra hız konusunda da bir açıklama yapılması bekleniyor. Qualcomm ile Apple arasındaki savaşın sonuçlarında daha neler ortaya çıkacak göreceğiz.

İLGİLİ HABER:  Intel ile Apple Yeni Bir Modem Anlaşması Yapabilir

İlginizi Çekebilir: Adobe Flash Güvenlik Açığı Açıklaması Geldi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?