Apple’ın satış sonrası servis hizmetlerinde rakiplerine göre daha profesyonel bir sisteme sahip olduğunu söylemek mümkün. Satış yaptığı hemen her bölgede teknik servis konusunda da kendi merkezlerini açan Apple, Apple servis hizmetleri içinde kullanıcılarına internet üzerinden randevu alma, canlı destek ile sorunu çözme gibi ayrıcalıklar sunmakta.

Tüm bu sistemle beraber rakip teknoloji firmalarına göre bir kademe daha çok tercih edilen Apple’ın her ne kadar satış sonrası desteği beğenilse de son yapılan araştırma markaya kötü bir haberi sundu. Zira satış sonrası destek kısmında markanın desteği yeterli görülse de yapılan araştırmaya göre Apple özellikle mobil alanda en büyük rakibi olan Android işletim sistemlerine sahip olan cihazlardan daha çok arızalanıyor.

Blancco Raporlarına Yansıdı

Söz konusu durum Blannco tarafından her sene yayınlanan mobil cihaz performansı ve sağlık durumu raporlarında yer aldı. Bu sene yayınlanan raporla beraber Apple’ın cihazlarının daha fazla tamir ihtiyacı duyduğu gözleniyor. Raporda yer alan verilere göre iPhone ve iPad ürünleri baz alındığında Apple’ın arızalanan cihazlarının oranı dünya genelinde %62 gibi rakamları buluyor.

Buna karşın Apple’ın en büyük rakibi Android cihazlar için aynı oran %47 civarlarında kalıyor. Apple’ın ürün satışına göre çok daha yüksek oranda Android ürün satıldığını düşünürsek bu oran markanın arıza konusunda sıkıntıları olduğu görüşünü ortaya çıkarmakta.

Blancco-raporları

En Fazla iPhone 6 Tamiri Yapılıyor

Bu noktada yine raporda yer alan verilere göre Apple’ın en çok iPhone 6 serisi telefonları tamir servisine gönderiliyor. %13 ile en çok arızalanan Apple ürünü olarak raporda yer alan iPhone 6’yı %9 oranına sahip olan iPhone 5S ve iPhone 6S takip etmekte. Raporda yeni satışa çıkan iPhone 7 serisinin henüz yer almadığını da belirtelim.

Donanımlar bir yana dursun aynı rapora göre yazılım konusunda da Apple’ın mobil işletim sistemi iOS, Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemine göre neredeyse 3 kat daha fazla çökme ile karşı karşıya kalmakta. Tüm bu verilerle beraber söz konusu rapor hakkında Apple nasıl bir görüş bildirecek şu an için merak konusu.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?