Teknolojinin devleri arasında liderliğe oynadığı bilinen Apple, her sene mali kayıtlarda da ne kadar kapsamlı bir çalışma yaptığını göstermekte. Son olarak teknoloji devinin 2017 yılı için mali verileri açıklanmış ve açıklanan ikinci çeyrek verileri de markanın istediğini aldığını göstermişti. 2017 yılını geçen seneki sıçrayışıyla beraber iyi götüreceği düşünülen Apple’ın, 2017 üçüncü çeyrek verileri de merakla bekleniyordu. Merakla beklenen yeni verilerin açıklaması ise bugün itibariyle yapıldı. Apple 3.çevrek verilerinin açıklanmasının hemen sonrasında ise markanın yeni rekorlar kırdığı ortaya çıktı.

Apple Yükselişi Devam Ediyor

Paylaşılan son verilere bakacak olursak markanın yükselişi bu sene de devam etmekte. Peki, bu kez yükseliş ne kadar? Sorunun cevabını paylaşılan grafiklerle beraber verelim. Grafiklere bakacak olursak marka geçen sene elde ettiği 42,4 milyar dolar geliri, bu sene 3 milyar dolar daha arttırmış gözüküyor. Teknoloji devinin bu noktada 45,4 milyar dolara ulaştığı ve bir hayli başarılı gösterildiğini de ekleyelim.

Apple’ın, 2017 üçüncü çeyrek verileri

Bu noktada markanın işletme kâr oranlarının ise 8.7 milyar dolar gibi bir rakama ulaştığı da belirtildi. Geçen sene de bu rakamların 7.8 milyar dolar seviyelerinde kaldığını görmüştük. Yani yine bir yükselme durumu söz konusu olarak gösterildi. Geçen seneye göre ciddi bir artış durumunun kesin olduğu sadece bu iki rakamla beraber net bir şekilde ortaya çıkmış durumda.

Bu rakamlarda herkesin tahmin edebileceği gibi iPhone telefonlarının satışlarının oranı en yüksek seviyede. Elde edilen gelirlerin %55’lik kısmının iPhone akıllı telefonlarından elde edildiği görülüyor. Şirketin bu gelirleri elde ederken satışını gerçekleştirdiği iPhone sayısının ise 41.02 milyon olduğu da açıklandı. Ayrıca son bir ek not geçelim. Uzun süredir yenilenmeyen ve bu nedenle düşüşte olan iPad tablet satışları da yeni modelin satışa başlamasıyla beraber artmış gibi gözüküyor. Genel artış oranlarının %15 seviyesinde olduğu belirtiliyor. Genelde düşüş yaşanan tablet satışlarının bu rakamları da markayı epey bir umutlandırmış gibi.

İlginizi Çekebilir: iOS 10 Kullanım Oranları Bekleneni Verdi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?