Apple TV’de Siri Nasıl Açılır ve Kullanılır?

6
734
Apple TV Siri Nasıl Kullanılır

Apple TV’yi kontrol etmek için Siri nasıl kullanılır?

Öncelikle, Apple TV’de Siri kullanımının Türkiye’nin aralarında bulunmadığı 12 ülkede mümkün olduğunun altını çizelim. Ancak Siri’yi İngilizce dilinde kullanmanızda bir sakınca yoksa, aşağıdaki ayarları yaparak dilediğiniz her ülkede Apple TV’de Siri’yi kullanabilirsiniz.

Apple TV’de Siri’nin Desteklendiği Ülkeler ve Diller

Avustralya (İngilizce), Kanada (İngilizce, Fransızca), Almanya (Almanca), Fransa (Fransızca), Meksika (İspanyolca), Hollanda (Flemenkçe), Norveç (Bokmål), Japonya (Japonca), İspanya (İspanyolca), İsveç (İsveççe), Birleşik Krallık (İngiltere) ve ABD (İngilizce, İspanyolca)

Desteklenmeyen bir ülkede Apple TV’de Siri’yi etkinleştirme

Önemli Not: Desteklenmeyen bir ülkede Apple TV’de Siri’yi kullanabilmek için dil tercihini değiştirdiğinizde, Apple TV’nizin dili de tamamen yeni seçtiğiniz dil ile değişecektir.

 1. Ayarlar> Genel> Dil ve Bölge> Dil seçeneklerini tıklayın ve İngilizce‘yi seçin.
 2. Ayarlar> Hesaplar> iTunes ve App Store> Konum‘a gidip konumunuzu Birleşik Krallık’a veya Apple TV’de Siri tarafından desteklenen başka bir ülke ile değiştirin.
 3. Şimdi, Apple TV’nizi yeniden başlatmak için Ayarlar> Sistem> Yeniden Başlat‘a gidin.
 4. Ardından, Ayarlar> Genel> Siri‘ye gidin ve Siri’yi açın.

Siri’yi Apple TV’de kullanırken yapmanız gereken en önemli şey, konuşurken kumandadaki Siri düğmesini basılı tutmaktır. Çünkü, mikrofon yalnızca düğmeyi basılı tuttuğunuzda söylediklerinizi alır. iPhone veya iPad’te Siri kullanma deneyiminiz varsa, bu sizin için olağan dışı bir şey olmayacaktır.

Aşağıda Siri’nin Apple TV’de yapabileceklerinin bir listesini bulabilirsiniz.

Apple TV’de Siri Nasıl Kullanılır?

Siri Uzaktan Kumandanızdaki Siri düğmesini basılı tutun, ne istediğinizi söyleyin, ardından Siri düğmesini bırakın. Siri, ülkenize veya bölgenize bağlı olarak popüler uygulamaları arar, ardından görüntüleme seçeneklerinizi veya sorunuza verilen yanıtı gösterir. Siri sizinle konuşmaz, bu yüzden dinlediğiniz ya da izlediğiniz şeyleri kesmez. Siri düğmesine basıp bırakırsanız, Siri size ipuçları ve öneriler sunar.

İLGİLİ HABER:  Apple TV'nize tvOS 10.1 beta 4'ü nasıl indirirsiniz?

Siri ile Apple TV’de Neler Yapabilirsiniz?

 • Siri’yi izlemek istediğiniz bir filmle ilgili bilgi almak için kullanabilirsiniz. Bir film adı söylediğinizde Siri size filmin açıklaması, oyuncuları, puanı ve yorumları da dahil olmak üzere, film hakkındaki tüm bilgileri gösterir.
 • Siri’yi Apple Music’te arama yapmak ve sanatçı, albüm ya da şarkı bazında müzik çalmak için kullanabilirsiniz.
 • Siri ile maç sonuçlarını sorgulayabilir, hava durumunu kontrol edebilir ve Apple TV’nizdeki uygulamaları çalıştırabilirsiniz. Ayrıca Siri, Apple TV’de sayfalara verdiğiniz etiketleri tanır ve etiketi telaffuz ettiğinizde ilgili sayfaya gider.

İlginizi Çekebilir: iPhone’dan PC Bilgisayara Fotoğraf Atma Nasıl Yapılır?

6 YORUMLAR

 1. Haberinizde eksik olan bir kaç noktaya dikkat çekmek istiyorum;
  Aşağıda Siri’yle yapamayacaklarımız yazmıyor.
  Ayrıca bu ayarı değiştirdiğinizde hem Apple TV dili hem de Siri dili İngilizce olacaktır. Bunu belirtmemişsiniz. Teşekkürler.

  • İlginiz için teşekkürler, belirttiğiniz ikinci konuyu yazımıza ekleyeceğiz. İlk konuya gelince, yapabileceklerinize değindiğimiz için geriye kalan diğer her şeyin yapılamayacağı anlaşılır düşüncesi ile değinmedik. Değinseydik Apple TV’de Siri ile bakkaldan sipariş verilmez gibi birçok madde eklenebilirdi 😉

   • Kesinlikle haklısınız, ben de aslında buna dikkat çekmek istemiştim 🙂 Siri’yle yapamayacaklarımızı özellikle belirttiğiniz için haberde ciddi bir eksik var gibi görünüyor. Naçizane fikrim onu da kaldırmanız. Saygılar.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?