iPhone, iPad ve Mac cihazları kadar öne çıkan bir ürün olmasa da ülkemizde de hatırı sayılır sayıda kullanıcısı olan Apple TV, Apple’ın satış sonrası desteğine önem verdiği ürünler arasında yer alıyor. Genelde göz önünde yer almayan serilerden biri olduğu için Apple TV servis ve onarım süreci bir hayli merak ediliyor. Cihazlarında sorun yaşayan kullanıcıların Apple TV için nasıl servis hizmeti alacağından söz edeceğiz. Apple tarafından verilen bilgilere göre süreçten bahsedelim.

Apple TV Nasıl Onarılır?

Resmi olarak Apple’ın önerilerinden söz ederek durumu ele alacağız. İlk yapmanız gereken kısım, sorununuzu tespit etmek olacak. Yaşadığınız sorun yazılım odaklı bir sorun ise Apple bunun için bazı destek makaleleri sunuyor. Destek makalelerine bu sayfadan bakmanız mümkün. AirPlay, App Store sorunları gibi sorunlarda destek makalelerine bakabilirsiniz.

Apple TV 4K
Apple TV 4K

Servis Desteği

Sorununuz makalelerde yoksa ya da sorun donanım kaynaklı bir sorun olarak öne çıkıyorsa, servis desteği almanız gerekebilir. Onarım hizmeti almak için yine destek isteği başlatmanız ve randevu almanız gerekiyor. Bunun için destek sayfasına giderek, buradaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Apple TV 4K
Apple-TV 4K

Maliyet Nasıl Olacak?

Sorununuz kapsamında Apple TV onarım ücretlerinizin ne kadar olacağını merak edebilirsiniz. Bu konuda sınırlı bir bilgi var. Eğer sorununuz garanti kapsamı içerisinde ve cihaz garanti durumunuz da uygunsa hiçbir ücret ödemenize gerek kalmayacaktır. Aksi durumda ise ürün onarım durumunun değerlendirilmesi ve size bir ücret çıkarılması gerekiyor. Eğer ürününüz onarılmayacak durumda bir cihazsa, bu kez ürün değişimi gerekebilir.

Apple TV 4K

Servis Ne Kadar Sürecek?

Bu konuda kesin bilgi almanız pek olası değil. Bu konuda bilgi almak için sorun tespiti yapacak servislerden direk olarak bilgi almanız gerekiyor. Servis durumunuzu da buradan kontrol edebilirsiniz.

Onarım kaynağı  Yaklaşık süre 
Bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı’na götürün Servis temsilcinize sorun
Apple Store’a götürün 5 iş gününe kadar

Sınırlı Garanti Durumu

Apple TV ürünü için onarım hizmeti alacaksanız, ilk dikkat edeceğiniz kısımların başında garanti durumu geliyor. Cihazınız garanti kapsamı içindeyse ve sorununuz kullanıcı hatası değilse ücretsiz onarım hizmetleri alınabiliyor.

Sınırlı olarak sunulan garanti ise 2 yıl olarak belirlenmiştir. Satın alınma tarihinden sonra 2 yıl boyunca garanti devam eder. Yetkisiz müdahaleler ve kullanıcı kaynaklı sorunlar durumunda ise garanti devre dışı kalır. Garanti durumunu buradan kontrol edebilirsiniz.

Garanti Kapsamı Dışındaki Durumlar

Eğer aşağıdaki durumları yaşarsanız, Apple TV garanti kapsamı dışında kalacaktır.

  • Apple TV’nizde kazara oluşan hatalar ve hasarlar ya da yetkisiz müdahale durumunda yaşanan sorunlar halinde.
  • Apple TV’nin iki yılan daha eski olması.

Bu durumlarda garanti dışında onarım yaptırmanız gerekiyor. Ücretli olarak onarım yaptırabileceğiniz gibi bu durumlarda ürün değiştirme hizmeti alabilirsiniz.

Apple Aksesuar Durumları

Apple TV ile gelen aksesuarlar, garanti kapsamında yer almaktadır. Yine bu ürünler için de garanti kapsamında onarım hizmeti alınabilir. Fakat yine garanti için şartların sağlanmış olması gerekiyor.

Apple TV Servise Hazırlık

Apple TV ürününüzü servise hazırlamak için Apple’ın bazı önerileri var. Apple kimliğinizi, parolanızı ve cihaz seri numaranızı bir yere not ettiğinizden emin olun. Bunun yanında tüm kablolar ve diğer aksesuarları saklayın.

Servis Sonrası

Eğer değiştirilen bir parça varsa, servis süreci sonrasında da bu parçaların 90 gün garanti içerisinde olduğun ekleyelim.

İlginizi Çekebilir: App Store için Yeni Zamlar Açıklandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?