Apple TV görünüşte basit bir cihazdır, ancak bilmeniz gereken çok sayıda gizli özellik bulunmaktadır.

Apple TV, televizyona bağlanan ve bir iPhone veya iPad’e çok benzer şekilde çalışan bir medya oynatıcı olarak basit bir cihaz gibi görünebilir. Evet, TVOS işletim sistemi iOS’a çok benziyor. Ancak yeni bir Apple TV’yi kullanırken bilmeniz gereken bazı önemli farklar var.

Yeni Apple TV için ipuçları ve püf noktaları

1. Zorla Yeniden Başlatma (Force Reboot)

Apple TV neredeyse çoğu zaman kusursuz bir şekilde çalışır. Ancak işler zaman zaman karışabilir. Uygulamalar donabilir veya çalışmayı durdurabilir. Böyle durumlarda en ideal çözüm cihaza zorla yeniden başlatma işlemi uygulamak olacaktır. Bunun yapmanın iki yolu vardır:

  • Ayarlar > Sistem‘e gidin ve Yeniden Başlat‘ı tıklayın.
  • Veya Apple TV’nin önündeki ışık hızla yanıp sönene kadar Menü ve TV düğmelerini basılı tutun. Düğmeleri bıraktığınızda Apple TV yeniden başlayacaktır.

2. Siri Uzaktan Kumanda Kısayolları

Siri’yi Siri düğmesine basılı tutarak verdiğimiz sesli komutlarla kullanabiliyoruz. “10 dakika ilerle”, “Netflix’teki yeni dizileri göster” veya “Bunu kim yönetti” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Apple TV için Siri komutlarının listesi bir hayli geniştir.

Ancak Siri uzaktan kumandasının en güzel yanı, gizli kısayol fonksiyonlarına sahip olmasıdır.

  • Ana Ekran düğmesine uzun süre basmak Apple TV’yi uyku moduna geçirme seçeneği sunar.
  • Yazarken Oynat / Duraklat’a basmak kaydırma tuşu görevi görür.
  • Menü düğmesine çift tıkladığınızda ekran koruyucu başlar.
  • Menü düğmesine üç kez tıklanarak Erişilebilirlik Kısayolları etkinleştirilir.
  • Ana Ekran düğmesine iki kez basmak uygulama değiştiriciyi açar.

3. TV’nizi Siri Uzaktan Kumandası ile Kontrol Edin

Siri uzaktan kumandası televizyonunuzun kumandasını neredeyse tamamen değiştirebilir (en azından Apple TV’yi kullanırken). Genellikle otomatik olarak etkinleştirilir, ancak Siri uzaktan kumandanız TV’nizin ses seviyesini kontrol etmiyorsa, Ayarlar> Uzaktan Kumandalar ve Cihazlar‘a gidin ve TV ve Alıcıları Denetle‘nin Açık olarak ayarlandığından emin olun. Ses denetimi hala çalışmıyorsa, Ses Kontrolü‘nü tıklayın ve Otomatik‘i tıklayın.

Apple TV’yi televizyonunuzu açıp kapatmak için de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, TV markanıza bağlı olarak ismi değişebilen CEC’yi ektinleştirmeniz gerekiyor.

Etkinleştirdiğinizde, televizyon kapalıyken Siri uzaktan kumandasında bir tuşa bastığınızda televizyonunuzun açılması gerekiyor. Aynı şekilde Apple TV’yi kapattığınızda, TV’niz de kapanmalıdır.

4. Bluetooth Cihazlarını Eşleştirme

Bluetooth, geceleri rahatça oyun oynamak veya başkalarını rahatsız etmeden bir dizi izlemek için en iyi yardımcınızdır.

Siri uzaktan kumandasıyla bazı basit oyunları oynatabiliyorsunuz. Bunun yanında Apple TV, MFi (Made for iPhone) denetleyicilerle ile uyumludur. Bir denetleyiciyi eşleştirmek için, denetleyiciyi açın ve eşleştirme moduna geçirin. Ardından, Apple TV’de Ayarlar > Uzaktan Kumandalar ve Cihazlar > Bluetooth‘a gidin. Denetleyici Diğer Aygıtlar altında göründüğünden tıklayın. Artık denetleyiciyi açtığınızda otomatik olarak Apple TV’ye bağlanacaktır.

Aynı şey Bluetooth kulaklıkları için de geçerlidir. Bu özellik, gece televizyon izlerken başkalarını rahatsız etmek istemediğinizde çok kullanışlıdır. Ayrıca, eğer isterseniz Siri uzaktan kumandasını bir Bluetooth klavye ile de değiştirebilirsiniz.

5. iOS Cihazınızı Uzaktan Kumanda Olarak Kullanın

Siri uzaktan kumandasını kaybeder ya da kırarsanız, yenisini almak için 279 TL ödemeniz gerekiyor.

Ancak cebinizden bu paranın çıkmasına gerek yok. Apple TV’nizi kontrol etmek için herhangi bir iPad veya iPhone’u kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için Apple TV Remote uygulamasını indirmeniz yeterli. Uygulama üzerinden, ses kontrolü hariç Siri uzaktan kumandasının tüm fonksiyonlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, iOS cihazınızdaki klavyeyi kullanarak aramalar ve diğer metin girdilerini yazmanıza izin veren kullanışlı bir seçenek de sunar.

6. Akıllı Ev Cihazlarınızı Kontrol Edin

HomeKit ile çalışan akıllı ev cihazlarınız varsa, Apple TV’yi bunlar için bir merkez işlevi görecek şekilde ayarlayabilir ve evinizi kontrol etmek için Siri uzaktan kumandasını kullanabilirsiniz.

Kurulum oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey, HomeKit cihazlarınızı iOS cihazınızdaki Ev uygulamasına bağlamak ve Apple TV’nizde telefonunuzda kullandığınızla aynı iCloud hesabınız ile oturum açmak. Doğru ayarladığınızdan emin olmak için Ayarlar > Hesaplar > iCloud‘a gidin ve Evim seçeneğinde Bağlı ibaresinin olup olmadığını kontrol edin.

Test etmek için Siri düğmesine basın ve “Işıkları aç” gibi bir şey söyleyin.

HomeKit’in Apple TV ile birlikte çalışmasının en güzel yanı, Apple TV’nizin uzak bir hub olarak çalışması ve böylece evde olmadığınızda evinizi kontrol edebilmenizdir.

7. TV Uygulamasının Avantajlarından Yararlanın

TV uygulaması, izlemek istediğiniz tüm öğelerin merkez birimi haline geldi. İzlediğiniz dizileri takip edecek ve Yeni Şarkı bölümlerin, Sonraki bölümünün altındaki diğer tüm öğelerin önüne koyacaktır.

TV uygulamasında, yeni diziler veya filmler satın alabilir ve önceden satın aldığınız tüm öğeleri burada bulabilirsiniz.

8. Uygulamaları Otomatik Olarak Yükleme

iPhone’unuza yeni bir uygulama indirdiğinizde, aynı uygulamanın iPad cihazınıza da otomatik olarak yüklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Aynı şey Apple TV için de geçerli.

Özelliği etkinleştirmek için Ayarlar > Uygulamalar‘a gidin ve Uygulamaları Otomatik Olarak Yükle seçeneğini Açık pozisyona getirin.

9. Uygulamaları Hızlı Bir Şekilde Silme

Apple TV’yi ilk satın aldığınızda, kendinizi merak ettiğiniz her uygulamayı yüklerken bulacaksınız. Veya telefonunuza yüklediğiniz ve Apple TV’nizde hiç kullanmadığınız bir sürü uygulamayı otomatik olarak indirmiş olacaksınız.

Apple TV’nizde depolama alanını hızlı bir şekilde boşaltmanız gerekiyorsa, ana ekrandan tek tek gidip uygulamaların tamamını silebilirsiniz. Tabii bu işlem için emek ve zaman harcamanız gerekiyor. Ancak yüklü uygulamaların listesini büyükten küçüğe doğru sıralamak için Ayarlar > Genel > Depolama Alanını Yönet‘e gidebilir ve kaldırmak istediğiniz uygulamanın yanında bulunan çöp kutusu simgesine tıklayarak, istediğiniz uygulamaları hızlı bir şekilde Apple TV’nizden silebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?