Apple TV için YouTube 4K Video Desteği Gözüktü

0
72

Apple TV’de yeni işletim sistemi güncellemesi tvOS 14 sonrasında YouTube için bir sistem değişikliğine gidileceği söylenmiş ve 4K video desteğinin geleceği açıklanmıştı. YouTube için açıklanan bu özellik kısa sürede beğeni toplamış olsa da tvOS 14 güncellemesinden sonra henüz böyle bir özelliğin olmadığı görüldü.

Acaba Apple bu sistemi iptal mi etti düşüncesi konuşulmaya başlamışken, sistem hakkında bir güncelleme yapılarak beklenen adım atıldı.

Apple TV Bundan Sonra YouTube 4K Videoları Destekleyecek

Yapılan düzenleme ile Apple’ın özelliği söylediği gibi sisteme eklediğini gördük. İlk olarak Reddit üzerinden Flappannels HD adlı bir kullanıcı tarafından fark edilen değişiklik, sonrasında diğer birçok kullanıcı tarafından da fark edildi ve 4K videoların izlendiğini gösteren kanıtlar paylaşılmaya başlandı.

tvOS 14 sürümü ve sonrası için geçerli olan özelliğin, henüz tüm kullanıcılara ise ulaşmadığını belirtelim. Anlaşılan o ki 4K desteği parça parça, bölge bölge yayınlanmaya devam edecek. Kademeli olarak yayınlandığı gözüken desteği şu an için bazı sınırları olduğunu da eklemiş olalım.

Mesela 4K yayınlara erişebilen kullanıcılar bile hala HDR özelliğini aktifleştiremiyor. Öyle bir seçenek yok gibi gözüküyor. En azından şimdilik. Kare hızı açısından bakıldığı zaman ise 4K videoların kare hızlarında da 30 fps gibi bir sınırlamanın devam ettiği gözüküyor. Bu sınırın da değişmesini beklemekteyiz.

Apple TV için YouTube 4K

Apple TV için YouTube 4K video desteğinin tüm kullanıcılar açısından ne zaman kullanılabilir olacağını da bilemiyoruz. Bu konuda biraz takip gerekecek. Kanıtlar paylaşılmaya başlandı ama dediğimiz gibi hala bu özelliğe kavuşmayan kullanıcıların sayısı da oldukça fazla.

Apple’ın şu an deneme yaptığını söylemek bile yanlış olmaz. Belki de tvOS 14 için yapılacak yeni bir güncelleme sonrasında destek tam olarak açıklanabilir ve 30 fps sınırı ya da HDR sınırı için de düzenlemeler gelebilir.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Plus'taki İkinci Kamera Ne İşe Yarıyor?

Şimdi Apple’ın yapacağı herhangi bir açıklamayı ya da yayınlayacağı herhangi bir güncellemeyi bekleyeceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?