iPhone ya da Apple Watch kadar olmasa da Apple’ın ilgi çeken ürünlerinden biri olan Apple TV, şu sıralar yeni yazılım güncellemesiyle gündemde. tvOS 13 işletim sistemi için güncellemeleri merakla beklenen Apple TV için beta sürecinin de devam ettiğini söylemek gerekiyor. Bu yazımızda da tamamen beta konusuna yönleneceğiz. Apple TV beta profiline sahip kullanıcılardan biriyseniz, beta sürecinden nasıl çıkacağınızdan söz edeceğiz. Apple TV Beta Profilinden Çıkma konusunda rehberimize geçelim.

Apple TV Beta Profilinden Çıkma Nasıl Yapılır?

Öncelikle beta profili konusunda bilgi vermemiz gerekiyor. Beta profili, Apple’ın yeni sunduğu beta güncellemelerini takip etmeniz için kullandığınız profildir. Bu profilleri yüklemeniz durumunda, beta sürecine kayıt olan kullanıcılardan biri olarak değerlendirilirsiniz ve beta güncellemeleri almaya başlarsınız.

tvOS 13 için örnek verecek olursak, tvOS 13 beta profilini yükleyip beta sürecine dahil olmanız durumunda yayınlanan her beta güncellemesini, standart güncelleme gibi alacaksınız. Fakat dediğimiz gibi bunlar beta sürümler olacak.

Beta Sürümlerin Sıkıntısı Ne?

Beta güncellemelerini bu şekilde alabilirsiniz. Peki, yeni sürümleri herkesten önce denemek yerine neden beta profillerini iptal edelim ki? Sorunun cevabı basit. Çünkü beta sürüm. Beta sürüm deneme odaklı yayınlanan bir sürüm olduğu için genelde hatalarıyla beraber gelir.

Sorunsuz bir kullanım istiyorsanız, kararlı işletim sistemi sürümlerini tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Kararlı sürümlerde sorun olsa bile, Apple anında bu sorunları düzenleme için çalışmalara başlıyor ve kısa süre içerisinde herkesi kapsayan yamalar yayınlanıyor.

Aynı durum beta kullanıcıları için geçerli değil. Beta kullanıcıları, yeni beta sürümünü beklemek zorunda. Bunun yanında birçok uygulamanın beta sürümlerinde uyum sorunu yaşadığı biliniyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için kararlı sürümü kullanmak isteyebilirsiniz. Dilerseniz şimdi Apple TV Beta Profilinden Çıkma işleminin nasıl yapılacağına bakalım.

  • Apple TV üzerinden “Ayarlar” uygulamasını açın.

Apple TV Beta Profilinden Çıkma

  • Genel ayarlar kısmına tıklayın.
  • Genel sayfasının hemen alt kısmına yer alan Profil bölümüne tıklayın.

Apple TV Beta Profilinden Çıkma

  • Beta yazılım profiline tıklayın. Sürüm hangisiyse o gözükecek.
  • Profili kaldır sekmesine tıklayın.
  • “Kaldır” kısmına basın.
  • Sonrasında yeniden başlat sekmesine tıklayın.

Apple TV Beta Profilinden Çıkma

Bu şekilde Apple TV Beta Profilinden Çıkma işlemini tamamlamış olacaksınız. Bu işlemden sonra yeni beta güncellemeleri gelmeyecektir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?