Touch ID

Apple’ın iOS 10 ile beraber değiştirdiği teknolojilerden birisi de Touch ID teknolojisi olmuştu. Artık dokunmatik yüzeye sahip olan Home tuşu ile beraber kullanımı çok daha rahat hale gelen Touch ID sisteminin ayrıca desteğinin de epey geliştirilmeye başladığını da söylemek gerek. İlk kullanıldığı dönemde çok geniş bir kullanım alanı olmasa da şimdilerde artık Touch ID sisteminin epey bir genişletildiğini de söylemek lazım. iOS 10 ve iPhone 7 sonrasında çok daha fazla kullanılan Touch ID sisteminin artık sadece kilit ekranı geçişlerinde ya da Apple ID kısmında kullanılmadığını da söylemek gerekiyor.

Son dönemde haritalar uygulamaları ve diğer uygulamalara da entegre olmaya başlayan Touch ID sisteminin ise Apple tarafından daha da genişletileceği de ortaya çıktı. Apple’ın yeni teknolojiyi artık sadece akıllı telefonların da ya da tabletlerinde de kullanmayacağı ortaya çıktı. Zira Apple’ın artık söz konusu sistemi araç teknolojilerine dahil etme gibi bir çalışması olduğu da belirtiliyor. İddialara göre Apple otomotiv alanında yapacağı çalışmada Touch ID sistemini öne çıkarak.

Touch ID İle Çalıştırma

Bu noktada Touch ID sistemi araç girişinden aracın çalıştırılmasına kadar hemen her aşamada kullanılacak. Apple’ın iddialara göre bunun için kapı kollarına dokunmatik yüzeyler ekleyeceği belirtiliyor. Daha önce birkaç araç firması tarafından kapı kollarında kullanılan teknolojinin bunun dışında aracın çalıştırılması alanında da kullanılacağı belirtiliyor. Yani artık Apple’ın bu şekilde araç çalıştırma teknolojisini geliştirmesi durumunda artık arabaların Touch ID ile çalıştırılması da mümkün olacak.

Araç sahibi dışında aracı her hangi bir durumda başka bir kullanıcının çalıştıramamasını da sağlayacağı düşünülen teknoloji nasıl bir etki yaratır merak konusu oldu. Fakat Apple’ın otomobil alanında yaptığı çalışmalara bu şekilde sürekli yeni teknolojiler ekleyeceğinin iddia edilmesi Apple’ın araç teknoloji konusunda da sıkı bir çalışma yaptığını da gösteriyor. Tüm bu çalışmalarla beraber Apple ilerleyen günlerde otomobil alanında yeni bir duyuru yapar mı bilinmez ama böyle devam ederse Apple daha uzun süre gündemde kalacak gibi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?