[toc]

Geçtiğimiz aylarda Apple’ın sanal asistanı olan Siri içerisinde bazı güvenlik açıklarının olduğu ortaya çıkmıştı. Güvenlik açığından daha çok konuşulan ise bunu bir Türk öğrencinin fark etmesi oldu. Henüz lise öğrencisi olan 16 yaşındaki Yiğit Can Yılmaz, Siri açıklarını tespit ederek doğrudan Apple’a bildirmişti.

Apple’ın söz konusu açıkları doğrulamasının hemen arından ise öğrencinin Apple’ın onur listesinde yer aldığı açıklandı. Onur listesi gibi önemli bir yerde yer alan Yiğit Can Yılmaz, aradan geçen kısa sürede bir Apple açığı daha fark etti. Yeni güvenlik açığıyla beraber Türk geliştirici yeniden gündem oldu.

Safari Tarayıcıda Güvenlik Açığı Tespit Etti

Bu kez Yiğit Can Yılmaz’ın Safari tarayıcısında bir güvenlik açığı tespit ettiği belirtildi. Kötü amaçlı sitelerin Apple’ın içeriklerini ve arayüzünü kullanarak, Apple kullanıcılarının bilgisini ele geçirmesine neden olan açık, yine doğrudan Apple’a bildirildi. Söz konusu açığın Apple’a bildirilmesinin ardından ise bu kez marka bir uygulamalı gösterim istemiş.

Yiğit Can Yılmaz

1,5 ay bunun için çalıştığını belirten Yiğit Can Yılmaz, sonunda Apple’ın Safari tarayıcıda yer alan güvenlik açığını görmesini sağlamış. Apple ise bunun için bir güncelleme yayınlayarak tarayıcının yeni bir sisteme geçiş yapmasını sağlamış.

Atılan adımların sonrasında, açığı bulan Yiğit Can Yılmaz’ın ise bu kez Apple teşekkür listesine alındığı belirtiliyor. Böylelikle Apple teşekkür listesinde de bir Türk’ün yer aldığını görmüş olduk. Apple’ın Safari değişiklikleri konusunda detayları açıklamamış olduğunu da ekleyelim.

Ayrıca Yiğit Can Yılmaz’ın tecrübelerini sitemizden paylaşmış editörlerimizden biri olduğunu ekleyelim. Başarılar diliyoruz.

İlginizi Çekebilir: Günün Ücretsiz iOS Uygulamaları (21 Şubat)

İLGİLİ HABER:  Apple, iOS 11 Siri Açığı için Açıklama Yayınladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?