Apple Tescilli Zirvesini Yine Kaptırmadı

0
184

Her yıl şirket değerleri ile ilgili bir çok haber duyuyoruz. Her araştırma şirketi veya finans şirketi kendi araştırmaları ve saptamaları sonucunda her yıl bir liste hatta bir kaç liste açıklıyorlar. Yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da aynı uygulamalar geçerli oluyor. Bu uygulamayı yapan bilindik finans şirketlerinden Brand Finance bu yıl ki değerlendirmelerini yaptı. Bağımsız marka değerleme ve strateji danışmanlık şirketi olan Brand Finance, incelemelerini paylaştı. Bu incelemelerden şüphesiz ki 5.yılında da zirveyi Apple bırakmadı. Diğer şirketlerin marka değerleri ise bir takım değişikliklere uğradı. Türkiye olarak fiyatların devamlı yükselmesinden şikayet etsekte satış konusunda çokta düşük tüketim yapmadığımızın bir kanıtı da sayılabilir. Apple ürünleri her ülkede gittikçe değer kazanıyor, satışlar yavaşlasa da asla geriye düşmüyor. 5. yılında da zirveyi kaptırmayan Apple, başarısını bir kez daha tescilledi. Apple, 2016 yılında marka değeri olarak 145,9 milyar dolarlık rakama uygun görüldü.
Apple’ı takip eden Samsung ise gerileyerek Google’ın altına düştü. Bu şekilde bir zafer kazanan Google, ikinci sıraya yerleşti. Tek bir araştırma değil, 500 araştırma sonucu açıklanan bu veriler yurtdışında oldukça değer gören veriler. Bir çok bildiğimiz firmanın da yer aldığı listenin ilk 10 sırası şu şekilde;

1) Apple / 145,9
2) Google / 94,1
3) Samsung / 83,1
4) Amazon / 69,6
5) Microsoft / 67,2
6) Verizon / 63,1
7) AT&T / 59,9
8) Walmart / 53,6
9) China Mobile / 49,8
10) Wells Fargo / 44,1
100 firmanın yer aldığı listeye firmanın kendi araştırma sonuçlarından ulaşabilirsiniz. Listenin devamında da bir çok bilindik yerli ve yabancı marka yer almaktadır.

İLGİLİ HABER:  Apple Arama İddiaları İçin Açıklama Yayınladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?